Sparta i o deseti slavila a je znovu první. Slavia ztratila v Jablonci

Fotbalisté pražské Sparty se po jednokolové pauze znovu vrátili do čela tabulky před městského rivala z Edenu. Slávisté totiž v dnešním duelu šestého kola poprvé v sezoně ztratili body za remízu 1:1 v bláznivém duelu v Jablonci, v němž neproměnili penaltu a videorozhodčí jim dvakrát odvolal gól. Ani Letenští nezažili doma proti Karviné tak pohodový večer, jak předpokládali. Nováčka sice zdolali 3:1, ale celý druhý poločas hráli bez vyloučeného Adama Karabce a strachovali se o vedení, když přitom až do té doby se hrál zápas na jednu branku.

Vyrovnaný duel na jablonecké Střelnici začal dostávat pořádné grády v závěru prvního poločasu. Běžela 41. minuta, když Jurečka opakovanou střelou po přímém kopu lehce zasáhl ve vápně do ruky Čanturišviliho a sudí Černý po předlouhé konzultaci s VAR a osobním přezkoumání sporné situace nařídil penaltu.

Míč si na »puntík« postavil sám Jurečka, ale penaltu nekopl dobře. S polovysokou střelou nejlepšího ligového kanonýra uplynulého ročníku si brankář Jan Hanuš poradil a stal se hrdinou okamžiku. »Ze srandy jsem klukům před zápasem říkal, že se nemusejí bát. Včera na tréninku jsme penalty zkoušeli, asi devět z deseti jsem pustil a vždy jsem skočil na druhou stranu,« vtipkoval Hanuš.

Za pár chvil inkasovala Slavia další direkt. Hosté si až komicky překáželi na útočné polovině, míče se zmocnil Jovovič a vymyslel skvělý brejk. Jablonec sice postupoval jen ve dvou do čtyř, ale černohorský křídelník udělal skvělou kličku Ogbuovi, dal míč do rohu Pleštilovi, který si dokonalým lobem z úhlu přes brankáře Koláře řekl o kandidaturu na »gól měsíce«.

V nastaveném čase divokého závěru první pětačtyřicetiminutovky bylo vyrovnáno – respektive nebylo. Tijani sice po dokonalém centru Jurečky rozvlnil síť za Hanušem, ale videorozhodčí odhalil ofsajd přihrávajícího hráče. »Utkání jsme si zkomplikovali sami. Nešlo nám to ve středu hřiště a pak jsme inkasovali z brejku. V Jablonci je vždycky těžké dohánět skóre,« uznal trenér Slavie Jindřich Trpišovský. »Body nám stále scházejí, ale když hrajete vyrovnanou partii se Slavií, je to vzpruha do budoucna,« kontroval lodivod Jablonce Radoslav Látal.

Červenobílí začali druhý poločas lépe než ten první a dorážkou Bořilovy střely se prosadil exjablonecký Tomáš Holeš. »Na gól jsem čekal dlouho, ale mrzí mě, že tenhle nebyl vítězný. Těšil by mě víc,« přiznal střelec jediné dnešní branky Slavie.

Obrat mohl dokonat v 87. minutě smolař dne Jurečka, jenž po rohu zblízka protlačil míč do sítě, nicméně videorozhodčí odhalil, že v ofsajdu stojící Bořil clonil Hanušovi. Gól tedy neplatil a Slavia ztratila v lize body poprvé po sérii osmi výher. Naposledy prohrála v závěru předešlé sezony v klíčovém duelu nadstavby na Spartě (2:3).

Právě Sparta dnes vystřídala »sešívané« v čele tabulky. Proti Karviné to dlouho vypadlo na koncert a obecenstvo skandovalo »Dejte jim bůra!«. To když se v první půli, v níž nováček zaparkoval autobus před svou brankou a jen výjimečně se dostal za půlku, trefili postupně Adam Karabec a první brankou v dospělém týmu Letenských Matěj Ryneš. Domácí mohli přidat i další trefy do černého, ale v největší šanci zasáhlo proti Birmančevičovi břevno.

Dovrší sparťané pětigólovou normu po změně stran? Tak měla znít otázka, ovšem nakonec se letenské publikum obávalo byť jen o hubené vítězství. Průběh zápasu zlomila 57. minuta a nesmyslný Karabcův úder loktem do hlavy Žáka. Sudí Michálek nejprve vytasil žlutý kartónek, ovšem po intervenci videorozhodčího Starého běžel k monitoru a svůj původní výrok opravil. Karabec se pakoval předčasně do sprch a hostům najednou narostla křídla. Zatlačili Spartu, ta však přesto měla dvě vyložné šance. Proti Sejkovi a Peškovi se ovšem tváří v tvář zaskvěl gólman Karviné Ciupa.

Hosté si šance prakticky nevypracovávali, pak se nicméně projevila bolest Sparty z posledních zápasů – špatné hlídání obranných standardek. Po jedné z nich se v 82. minutě trefil nekompromisní ranou pod břevno Rajmund Mikuš. »Zavřel jsem oči, napálil míč a spadlo to tam. Jenže jsme prohráli, tak to nic neznamená,« litoval slovenský fotbalista.

Domácí vysvobodil v 87. minutě zaskakující kapitán David Pavelka, který otřel o tyč přihrávku střídajícího Vydry, který – ač obránce – obehrál v pravém rohu hřiště dva hráče a neohroženě vnikl do šestnáctky. Podobnou akci přitom měl sparťanský mladík i chvíli předtím, a tak se dá říci, že se kouči Brianu Priskemu povedlo střídání. »Naprosto zaslouženě jsme vyhráli. Až do červené karty jsme měli zápas pod kontrolou. Adam Karabec, který do té doby hrál vynikající zápas, udělal špatné rozhodnutí, kterého bude litovat. To bylo nepřijatelné,« kritizoval jinak spokojený Priske.

Spokojený po dnešku může být i další pražský tým – Bohemians. »Klokani« v Ďolíčku zdolali dvěma brankami Jana Kovaříka Hradec Králové 2:1 a poskočili do elitní šestky. »Mohli jsme vyhrát ještě více, celkově to bylo jedno z nejpovedenějších vystoupení za poslední dobu,« pochvaloval si trenér Bohemky Jaroslav Veselý.

Třetí příčku za oběma »S« má v rukách Olomouc, jež zdolala Liberec brankami Lukáše Juliše z penalty a Jakuba Pokorného 2:0 a přeskočila v tabulce Viktorii Plzeň. Ta si svůj duel šestého kola v Mladé Boleslavi kvůli pohárovým povinnostem odložila.

* * *

Sparta Praha – MFK Karviná 3:1 (2:0)

Branky: 6. Karabec, 27. Ryneš, 87. Pavelka – 82. Mikuš. Rozhodčí: Machálek – Váňa, Antoníček – Starý (video). ŽK: Bartl (Karviná). ČK: 57. Karabec (Sparta). Diváci: 16 256.

Sparta: Vindahl – Vitík, Sörensen, Gomez – Pešek (86. Kairinen), Sadílek, Pavelka, Ryneš, Karabec, Birmančevič (62. Vydra) – Olatunji (46. Sejk). Trenér: Priske.

Karviná: Ciupa – Krčík, Bederka, Svozil – Mikuš, Čavoš (76. Málek), Žák (66. Akinyemi), Ražnatovič (46. Soukeník) – Memič, Ezeh (66. Doležal), Papalelé (46. Bartl). Trenér: Luhový.

FK Jablonec – Slavia Praha 1:1 (1:0)

Branky: 44. Pleštil – 48. Holeš. Rozhodčí: Černý – Kubr, Volf – Petřík (video). ŽK: Hurtado, Slávik, F. Souček, Hübschman, Látal (trenér), Pařízek (asistent trenéra) – Tijani, Bořil, Ogbu, Trpišovský (trenér), Houštecký (asistent trenéra). Diváci: 4511.

Jablonec: Hanuš – Slávik, Tekijaški, Hurtado, Polidar – Hübschman, F. Souček – Čanturišvili (90.+4 Štěpánek), Kratochvíl, Jovovič (69. Černák) – Pleštil (62. Drchal). Trenér: Látal.

Slavia: Kolář – Holeš, Ogbu, Bořil – Tomič (80. Douděra), Hromada (46. Zafeiris), Wallem (46. Ševčík), Provod – Van Buren (46. Jurásek), Jurečka – Tijani (61. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Sigma Olomouc – Slovan Liberec 2:0 (0:0)

Branky: 54. Juliš z pen. 65. Pokorný. Rozhodčí: Hocek – Nádvorník, Kotalík – Kocourek (video). ŽK: Breite, Pospíšil, Muritala – Doumbia. Diváci: 3594.

Olomouc: Macík – Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Pospíšil, Breite (80. Sláma) – Vodháněl, Fortelný (60. Zorvan), Navrátil (90. Kramář) – Juliš (80. Muritala). Trenér: Jílek.

Liberec: Vliegen – Mikula, Chaluš, Purzitidis – Fukala (63. Rabušic), Doumbia (83. Lexa), Varfolomejev (63. Červ), Preisler (63. Penner) – Tupta (72. Hudák) – Ghali, Kulenovič. Trenér: Kozel.

Bohemians Praha 1905 – FC Hradec Králové 2:1 (1:0)

Branky: 8. a 74. Kovařík – 67. Kučera. Rozhodčí: Batík – Paták, Dohnálek – Adámková (video). ŽK: Křapka, Kadlec, Beran, Hybš, Kozák, Köstl, Reichl – Leibl. Klíma, Kodeš, Šašinka. Diváci: 4379.

Bohemians: Reichl – Kadlec (68. Dostál), Křapka, Hybš – Köstl, Hůlka, Hrubý, Kovařík – Matoušek (73. Mužík), Beran (90.+2 Jindřišek) – Prekop (73. Kozák). Trenér: Veselý.

Hradec: Bajza – Klíma, Heidenreich, Leibl (46. Šašinka) – Kučera, Kodeš, Dancák (79. Pudhorocký), Horák (86. Ševčík) – Pilař (46. Harazim), Krejčí (46. Juliš) – Vašulín. Trenér: Weber.