Sparta málem ztratila jasný zápas, ale nakonec Vrbu oloupila. Vyhrála i Plzeň

Fotbalisté pražské Sparty dál útočí na vedoucí duo Slavia, Plzeň. K dnešní výhře 3:2 na půdě předposledního Zlína se ale protrápili. Sice vedli na počátku druhé půle již 3:0 a v tu chvíli by si na »ševce« nevsadil zlámanou grešli ani ten největší pošetilec, ale dvěma rychlými góly se přece jen tým kouče Pavla Vrby dostal do hry a v závěru zle zatápěl favorizovaným hostům, ačkoli hrál od 86. minuty bez vyloučeného Martina Filla.

»Jsme rádi, že jsme na vítězné vlně,« řekl po čtvrté výhře v řadě kouč Sparty Brian Priske. »Série nás těší, jen se musíme poučit, že i drobné polevení se nám může vymstít. Tohle vědomí se může hodit do dalších zápasů více, než kdybychom jasně vyhráli,« dodal Priske.

Hosté si nemohli na zlínské Letné přát lepší začátek, když se po Kairinenově rohu již ve 2. minutě trefil kapitán Ladislav Krejčí mladší. V 27. minutě pak Tomáš Čvančara dorazil vlastní pumelici, kterou brankář domácích Rakovan vyrazil jen před sebe. Poté, co sparťanský útočník přidal ještě jednu trefu po změně stran, vypadalo to na debakl Zlína. Ten si nepohlídal již druhou standardní situaci Sparty, ale následně nečekaně dvakrát udeřil. Nejprve se po hezké akci střídajícího mladíka Slončíka, který hru Zlína výrazně oživil, trefil v 54. minutě Robert Hrubý a za dalších pět minutek už to bylo jen o gól, když Libor Kozák proměnil penaltu nařízenou po ruce Zeleného.

Svěřenci trenéra Briana Priskeho znejistěli a začali kupit chybu na chybu. Sami ovšem měli větší příležitosti ke skórování. Kuchtův gól nebyl uznán po těsný ofsajd a střídající Minčev v jasné šanci trefil hlavou jen břevno. I po vyloučení Filla, který si na hřišti pobyl jen čtyři (!) minuty, než se podruhé vyžlutil, Zlín Pražanům zatápěl, ale několik závarů, jež by naši slovenští přátelé jistě nazvali jako »trma vrma«, v gól nepřetavil. Pavel Vrba tak svůj bývalý tým obrat o bod nedokázal, ovšem zle ho potrápil.

»Do 50. minuty jsme byli jasně horší. Chyběla nám agresivita, nechali jsme Spartu hrát a ta toho využila. Od třetího gólu jsme se zvedli a hráli jsme tak, jak si představujeme. Od toho výkonu ve druhé půli se musíme odrazit pro příště,« řekl Vrba a zkritizoval Filla: »Tak zkušený hráč by se něčeho takového měl vyvarovat. Dvě žluté karty za takovou dobu, to je snad světový rekord.«

V dalších dvou dnešních odpoledních duelech 21. kola padly remízy. Mladá Boleslav hrála s Českými Budějovicemi 2:2, ačkoli dvakrát vedla, a Bohemka »plichtila« se Zbrojovkou Brno 1:1. V »Ďolíčku« se trefil i Jakub Řezníček. Nejlepší ligový střelec dal již 14. gól v probíhající sezoně. »To víte, že mě góly těší. Tabulku střelců bych rád vyhrál, ale bude to těžké. Podívejte se na týmy z čela tabulky, jaké ty mají útočníky,« pravil Řezníček.

V posledním dnešním utkání zvítězila večer Viktoria Plzeň ve Štruncových sadech nad Slovanem Liberec 2:1 a udržela si tříbodový náskok na Spartu. Navíc se minimálně do zítřka posunula na první příčku tabulky. Má o bod více než druhá Slavia, ale tu ještě čeká zítřejší domácí duel se Slavií. Dnešní duel na západě Čech rozhodl vítěznou brankou v 68. minutě střídající Jhon Mosquera – přesně po sedmi minutách pobytu na trávníku. Trenéři Michal Bílek a Pavel Horváth tak měli šťastnou ruku. »Bylo vidět, že potřebujeme vyhrát. Přístup a nasazení tomu odpovídaly, ale neproměňovali jsme šance, a proto to byly nervy až do konce,« řekl trenér Bílek po utkání.

* * *

Trinity Zlín – Sparta Praha 2:3 (0:2)

Branky: 54. Hrubý, 59. Kozák z pen. – 27. a 50. Čvančara, 2. Krejčí ml.. Rozhodčí: Zelinka – Nádvorník, Líkař – Machálek (video). ŽK: Cedidla, Kozák, Hrubý, Fillo – Haraslín, Kuchta, Minčev. ČK: 86. Fillo. Diváci: 5112.

Zlín: Rakovan – Cedidla, Simerský, Procházka, Fantiš – Hlinka (82. Balaj), Didiba (46. Slončík) – Vukadinovič, Hrubý, Čanturišvili (82. Fillo) – Kozák (70. Kovinič). Trenér: Vrba.

Sparta: Kovář – Vitík, Sörensen, Krejčí ml. – Wiesner (88. Mejdr), Sadílek (66. Laci), Kairinen, Zelený – Čvančara (66. Minčev), Haraslín – Kuchta (79. Karabec). Trenér: Priske.

FK Mladá Boleslav – Dynamo České Budějovice 2:2 (1:1)

Branky: 13. Kušej, 58. Kubista – 43. Čolič z pen., 78. Králik. Rozhodčí: Batík – Paták, Podaný – Hocek (video). ŽK: Hoftych (trenér) – Havel.

M. Boleslav: Šeda – Šimek, Karafiát, Suchý – Suchomel, Kubista, Matějovský (65. Dancák), Fulnek (59. Tomič) – Mareček (79. Žitný) – Kušej (59. Ekpai), Ladra (79. Milan Škoda). Trenér: Hoftych.

Č. Budějovice: Janáček – Čolič, Havel, Králik, Sladký – Čermák (75. Čavoš), Hora – Mršič (34. Zajíc), Hellebrand (75. Čmelík), Adediran (64. Potočný) – Michal Škoda (64. Matoušek). Trenér: Nikl.

Bohemians Praha 1905 – Zbrojovka Brno 1:1 (0:0)

Branky: 50. Prekop – 70. Řezníček. Rozhodčí: Všetečka – Pečenka, Hádek – Orel (video). ŽK: Kadlec – Granečný. Diváci: 4079.

Bohemians: Jedlička – Kadlec, Hůlka, Vondra – Köstl, Jánoš, Čermák, Hála (72. Kovařík) – Beran (72. Nový) – Puškáč (28. Prekop), Drchal (84. Matoušek). Trenér: Veselý.

Brno: Berkovec – Koželuh, Šural, Tijani, Granečný (62. Divíšek) – Texl, Blecha (62. Falta) – Hladík (61. Nečas), Ševčík (86. Rogožan), Alli (90.+4 Pachlopník) – Řezníček. Trenér: Dostálek.

Viktoria Plzeň – Slovan Liberec 2:1 (1:0)

Branky: 21. Kopic, 68. Mosquera – 52. Tupta. Rozhodčí: Berka – Vlček, Machač – Petřík (video). ŽK: Hejda, Mosquera (oba Plzeň). Diváci: 8263.

Plzeň: Staněk – Holík, Hejda, Jemelka, Havel – Bucha, Květ – Kopic (90.+5 Jirka), Vlkanova (61. Mosquera), Sýkora (77. Pernica) – Chorý. Trenér: Bílek.

Liberec: Bačkovský – Plechatý, Prebsl, Purzitidis – Ndefe (78. Mészáros), Červ, Valenta, Doumbia (69. Frýdek), Preisler (78. Kozák) – Rondič (69. Olatunji), Tupta (85. Rabušic). Trenér: Kozel.