Sparta zaslouženě prohrála v Boleslavi a přišla o vedení. První je po malém derby Slavia

AKTUALIZOVÁNO

Všechno je jednou poprvé. Sparta pod vedením Briana Priskeho premiérově prohrála mimo Prahu. Za sezonu a půl totiž dánský kouč poznal na lavičce Letenských ligové porážky jen doma nebo v Edenu. Nyní už je tato série minulostí – obhájce titulu dnes v utkání 13. kola FORTUNA:LIGY naprosto zaslouženě podlehl v Mladé Boleslavi 1:3, a protože Slavia ve večerním malém pražském derby porazila Bohemku 2:0, vystřídala rivala v čele tabulky.

Paradoxně také další série sparťanů v letošní sezoně byly impozantní. Dvanáct zápasů bez prohry, pouze v jednom utkání navíc mistrovský celek inkasoval jako první. V úvodních poločasech navíc dostal až do dnešního dne jen jedinou branku – od plzeňské Viktorie. Všechno tohle je po dnešku hudbou minulosti. Trenér Marek Kulič vzorně připravil mužstvo na velkého favorita a ten poprvé od podzimu 2019 s mužstvem z města automobilů prohrál.

Hostům chyběli dva stabilní stopeři – kromě kapitána Krejčího i Vitík, který si odnesl zranění ze čtvrtečního duelu Evropské ligy proti Glasgow Rangers. Na souhře defenzivních řad to bylo znát, Gamijec Gomez nestíhal a nešťastný duel navíc hrál zaskakující kapitán Panák.

Ve 24. minutě po dlouhém nákopu nejprve posledně jmenovaný prohrál hlavičkový souboj, Gomez ve skluzu nezasáhl míč a ten se dostal k volnému Vasilu Kušejovi, který předvedl naprosto dokonalou kličku gólmanu Vindahlovi a vyprodaný stadion propukl v jásot. Ten vydržel pět minut, než se po zblokované střel Laciho prosadil přesnou střelou těsně za hranicí vápna Jakub Pešek.

Sparta najednou převzala otěže zápasu do svých rukou, jenže ji potopila školácká hrubka jak z dorostu. Vindahl rozehrál míč na Panáka, ten ho v roli posledního na hranici šestnáctky ztratil a najednou vznikla situace dva na brankáře, kterou Kušej vyřešil přihrávkou Matějovskému před prázdnou svatyni. Bylo to těsně před odchodem do šaten a zřejmě šlo o rozhodující okamžik zápasu.

Boleslav vesměs hrozila z rychlých protiútoků, v nichž se cítila jako ryba ve vodě, a Sparta sice držela míč, přihrávala zleva doprava a zprava doleva, ovšem gólové vyjádření žádné. Když už se hosté dostali do šance, vychytal je gólman Trmal, který má unikátní bilanci – proti Spartě chytal třikrát a vždy vítězně!

Trenér Priske pak zkoušel všemožná kouzla se sestavou, ale v momentě největšího tlaku zase sparťanská obrana chybovala a Lamin Jawo po vyhrané hlavičce Hilála tváří v tvář Vindahlovi zatloukl hřebíček do sparťanské rakve. V daném momentu znovu zaspal Gomez a protože šlo již o 87. minutu, bylo jasné, že se hosté již nadechnout nedokážou.

»Sparta se neporáží každý den. Byla silná na míči, což jsme předpokládali, ale zároveň jsme chtěli chodit do rychlých protiútoků. To se nám dařilo, vedli jsme, a pak nás ve druhé půli soupeř brutálně zatlačil. Klobouk dolů, jak ji kluci dokázali ubránit,« řekl trenér Kulič, který kdysi působil jako hráč ve Spartě. »Spartu mám rád, fandím jí. Mám ji v srdci, takže to pro mě byl specifický duel,« dodal spokojený Kulič. »My jsme podali výkon, s nímž nejsem spokojený. Byl hodně slabý, dělali jsme špatná rozhodnutí, hlavně na míči,« zlobil se Kuličův protějšek Priske.

Boleslav je v tabulce již třetí, a to má jeden zápas oproti zbytku pelotonu k dobru. Dnes jí pomohla ke skoku tabulkou i nečekaná ztráta plzeňské Viktorie v domácím zápase s nováčkem z Karviné. Západočeši nenavázali na výborný výsledek ze čtvrteční Evropské ligy, kdy zvítězili v Záhřebu 1:0, a dnes stejným výsledkem nečekaně podlehli. Jediný gól zápasu dal v 76. minutě Patrik Čavoš, ovšem hrdinou je především brankář Dominik Holec, který chytil několik tutovek Plzně. Ta v tabulce klesla až na pátou příčku, navíc ji v příštím kole čeká duel se Slavií v jejím svatostánku v Edenu.

»Je to veliká ztráta,« přiznal kouč Plzně Miroslav Koubek. »Umřeli jsme na efektivitu, i když musím ocenit obětavý výkon Karviné v čele s brankářem Holcem,« dodal domácí lodivod. »Je vidět, že když se všechno sejde, dá se porazit i Plzeň. Měli jsme hodně štěstí, výborného brankáře a dobrý koncept hry,« liboval si hostující kormidelník Juraj Jarábek.

Ještě větší radost ale měl večer slávistický tábor. Červenobílí jsou po výhře ve vršovickém derby 2:0 v čele tabulky poprvé od pátého kola. Rozhodli o tom ve 20. minutě svým prvním gólem v dresu Slavie Michal Tomič a pojistkou v 67. minutě Mojmír Chytil. Hlavně úvodní trefa duelu byla výstavní. Tomič napřáhl z dobrých 25 metrů a trefil přízemní ranou přesně k tyči. Gólman Jedlička, jinak výborně chytající celý duel, se po míči jen ohlédl a na čáře zůstal zkaměnělý jak Lotova žena.

Slávisté byli celý zápas lepší, spálili spoustu šancí. Domácím chybělo pravé »klokaní« DNA. Žádný fotbal, který v Ďolíčku soupeře bolívá. Místo důrazu chyby a prakticky žádné šance, které by znervózněly hostujího gólmana Mandouse. Hosté, v jejichž středu hrál výborný part Nor Zafeiris, mohli vyhrát ještě více. K výhře dokráčeli v klidu a pohodě. A nebylo divu, že když dostal v televizním rozhovoru kouč Jindřich Trpišovský dotaz, zda ho více těší výhra nebo posun do čela tabulky, odpověděl: »Mě hlavně těší předvedený výkon.«

Podle něj Zafeiris předvedl nejlepší výkon na podzim. »Po zápase v Římě jsem mu nějaké věci vytknul a teď se toho vyvaroval,« liboval si Trpišovský, jehož tým vede FORTUNA:LIGU o bod. Čekají nás zřejmě zajímavé dostihy a atraktivní přetahovaná mezi oběma »S«.

* * *

FK Mladá Boleslav – Sparta Praha 3:1 (2:1)

Branky: 24. Kušej, 45. Matějovský, 87. Jawo – 29. Pešek. Rozhodčí: Černý – Hájek, Hurych – Všetečka (video). ŽK: Kuchta, Ryneš, Sejk (všichni Sparta). Diváci: 5000 (vyprodáno).

M. Boleslav: Trmal – Kadlec, Suchý, Karafiát, Fulnek – Sakala, Matějovský (64. Poulolo) – Kušej, Mareček (72. Ladra), Solomon (72. Jawo) – Hilál. Trenér: Kulič.

Sparta: Vindahl – Gomez, Panák (77. Sejk), Sörensen – Wiesner, Laci, Sadílek (59. Kairinen), Pešek (59. Ryneš) – Karabec (77. Ševčík), Birmančevič (64. Olatunji) – Kuchta. Trenér: Priske.

Bohemians Praha 1905 – Slavia Praha 0:2 (0:1)

Branky: 20. Tomič, 67. Chytil. Rozhodčí: Rouček – Nádvorník, Váňa – Petřík (video). ŽK: Dostál – Oscar. Diváci: 6212.

Bohemians: Jedlička – Křapka, Vondra, Hůlka – Köstl, Jánoš (83. Jindřišek), Smrž (71. Hrubý), Dostál – Matoušek (83. Shejbal), Hála (71. Mužík) – Puškáč (59. Kozák). Trenér: Veselý.

Slavia: Mandous – Vlček, Ogbu, Bořil – Tomič (90.+1 Hromada), Zafeiris (78. Wallem), Oscar, Provod – Tijani (90.+1 Van Buren), Jurečka (62. Jurásek) – Chytil (78. Sinyan). Trenér: Trpišovský.

Viktoria Plzeň – MFK Karviná 0:1 (0:0)

Branka: 76. Čavoš. Rozhodčí: Starý – Ratajová, Arnošt – Kocourek (video). ŽK: Chorý, Koubek (trenér) – Moses, Memič, Krčík. Diváci: 8418.

Plzeň: Baier – Hejda, Hranáč, Jemelka – Jirka (60. Kopic), Bucha (79. I. Traoré), Kalvach, Mosquera (60. Cadu) – Šulc (79. Sýkora) – Kliment (60. Vydra), Chorý. Trenér: Koubek.

Karviná: Holec – A. Traoré (70. Budínský), Krčík, Bederka, Fleišman – Boháč, Moses (85. Žák) – Memič, Čavoš (85. Antovski), Iván (63. Bartl) – Akinyemi (85. Ezeh). Trenér: Jarábek.