USA po měsících průtahů schválily vojenskou pomoc Ukrajině, situaci to ale nejspíš nezmění

Sněmovna reprezentantů USA po měsících průtahů schválila vojenskou pomoc v hodnotě více než 61 miliard dolarů na pomoc Ukrajině, stejně jako miliardy pro další spojence včetně Izraele a Tchaj-wanu.

V dvoustranném hlasování se k podpoře Ukrajiny připojilo 210 demokratů a 101 republikánů, přičemž 112 republikánů hlasovalo proti. Stalo se tak poté, co republikánský předseda Mike Johnson prosadil řadu návrhů zákonů navzdory tvrdému odporu ve vlastní republikánské straně, z níž mnozí jsou proti větším výdajům na obranu Ukrajiny, informoval The Guardian.

Senát by se měl zákonem schváleným Sněmovnou reprezentantů začít zabývat v úterý, odpoledne proběhne několik předběžných hlasování. Konečné schválení se očekávalo někdy příští týden, což by Bidenovi otevřelo cestu k podpisu zákona.

Hlasování začalo několik hodin před plánovaným termínem na mimořádném sobotním zasedání, které oddálilo plánovanou přestávku Sněmovny. Sněmovna propukla v potlesk, když byl návrh zákona o Ukrajině schválen, a její předseda Marc Molinaro z New Yorku poslance napomenul, aby nemávali ukrajinskými vlajkami, upozornil list.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský nedávno varoval, že jeho země »prohraje válku« bez pomoci USA, protože její armáda se potýká s nedostatkem munice a protivzdušné obrany a Rusko si za vyčkávání Kongresu vynucuje rostoucí palebnou převahu.

Bezprostředně po schválení zákona vydal Zelenský prohlášení, v němž vyjádřil vděčnost oběma stranám »a osobně předsedovi Mikeu Johnsonovi za rozhodnutí, které udržuje historii na správné cestě«. »Děkujeme ti, Ameriko!« dodal.

Poslanci hlasovali o balíčku v celkové hodnotě téměř 95 miliard dolarů, který však byl rozdělen do čtyř samostatných zákonů, neboť Johnson fakticky oddělil hlasování o Ukrajině od financování Izraele, které má větší podporu jak mezi demokraty, tak mezi republikány.

Hlasování o poskytnutí dalších finančních prostředků Izraeli rovněž snadno prošlo sněmovnou, když 365 poslanců bylo pro a pouze 57 proti: 36 demokratů a 21 republikánů.

Rozdělením zákona na čtyři části se Johson snažil dát nepoddajným krajně pravicovým členům své vlastní frakce možnost hlasovat podle svého svědomí o částech, které se jim nelíbily.

Celkové financování ve výši 95 miliard dolarů zahrnuje zhruba 61 miliard dolarů pro Ukrajinu (přičemž velká část prostředků jde na doplnění americké munice); 26 miliard dolarů pro Izrael; 8 miliard dolarů pro spojence USA v indo-pacifickém regionu, včetně Tchaj-wanu; a 9 miliard dolarů na humanitární pomoc civilistům ve válečných oblastech, jako je Haiti, Súdán a Gaza, ačkoli balíček zahrnuje také zákaz přímého financování ze strany USA pro Agenturu OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky.

V návrhu zákona o Ukrajině by z celkové částky 60,7 miliardy dolarů použily USA na doplnění svých vojenských zásob přibližně 23 miliard dolarů, což by otevřelo dveře budoucím vojenským transferům USA na Ukrajinu. Dalších 14 miliard dolarů by šlo na Iniciativu na podporu bezpečnosti Ukrajiny, v jejímž rámci Pentagon nakupuje nové moderní zbraňové systémy pro ukrajinskou armádu přímo od amerických obranných dodavatelů.

Více než 11 miliard dolarů je také určeno na financování současných vojenských operací USA v regionu, posílení schopností ukrajinské armády a podporu zpravodajské spolupráce mezi Kyjevem a Washingtonem a přibližně 8 miliard dolarů na nevojenskou pomoc, například na pomoc ukrajinské vládě při pokračování základních operací, včetně vyplácení platů a důchodů.

Sergej Marčenko, ukrajinský ministr financí, poukázal na ustanovení legislativy týkající se rozpočtové podpory. »Jedná se o mimořádnou podporu, kterou potřebujeme, abychom udrželi finanční stabilitu a zvítězili,« napsal na stránkách X.

Balíček do značné míry kopíruje návrh zahraniční pomoci, který Senát schválil v únoru, ačkoli 10 miliard dolarů z prostředků pro Ukrajinu označuje jako návratnou půjčku, aby uklidnil některé republikánské poslance.

V prohlášení po hlasování Joe Biden uvedl: »Členové obou stran ve Sněmovně reprezentantů dnes hlasovali pro prosazení našich národních bezpečnostních zájmů a vyslali jasný signál o síle amerického vedení na světové scéně. V tomto kritickém bodě zlomu se spojili, aby odpověděli na volání historie a schválili naléhavě potřebnou legislativu v oblasti národní bezpečnosti, za jejíž zajištění jsem bojoval několik měsíců.«

Nová americká pomoc Ukrajině pravděpodobně ale radikálně nezmění postavení Kyjeva na bojišti, napsal The Wall Street Journal. K tomuto závěru publikace dospěla po analýze »neutěšené situace Ukrajiny na bojišti« a pokroku, kterého v posledních měsících dosáhla ruská armáda. Ukrajinské ozbrojené síly se na frontě potýkají s akutním nedostatkem personálu a dělostřeleckých granátů, připomíná The Wall Street Journal.

USA dosud poslaly Ukrajině od začátku války před více než dvěma lety zhruba 111 miliard dolarů ve formě zbraní, vybavení, humanitární pomoci a další pomoci.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy