V polských volbách zvítězila strana PiS, vládu ale nejspíš sestaví opozice

AKTUALIZUJEME

Po sečtení všech hlasovacích lístků po nedělních volbách do polského Sejmu (dolní komory parlamentu) podle údajů zveřejněných na oficiálních stránkách volební komise zvítězila vládnoucí strana Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského s výsledkem 35,38 %, což odpovídá 194 mandátům v Sejmu, sestávajícím z 460 křesel. Výsledek strany, která v republice vládne již osm let, tak nestačí na získání většiny v parlamentu.

Největší opoziční sdružení Občanská koalice bývalého premiéra a bývalého šéfa Evropské rady Donalda Tuska získalo 30,70 % hlasů (157 mandátů), sdružení Třetí cesta 14,40 % (65 mandátů) a sdružení Levice 8,61 % (26 mandátů). Společný výsledek těchto tří opozičních stran jim umožní získat většinu v Sejmu a nárokovat si sestavení vlády. Do parlamentu se dostane také nacionalistická strana Konfederace se 7,16 % hlasů (18 mandátů). Podle vyjádření opozičních politiků se nikdo nechystá uzavřít koalici s PiS.

Volební účast

Volební účast v řádných parlamentních volbách konaných v Polsku dosáhla v novodobé historii země rekordních 74,38 %. Svědčí o tom oficiální výsledky hlasování, které po zpracování 100 % hlasovacích lístků představila polská Státní volební komise.

Exit poll zveřejněný po uzavření volebních místností ukázal účast 72,9 %. Dříve byla nejvyšší účast v polských parlamentních volbách zaznamenána v roce 2019, a to 61,74 procenta.

Referendum

Účast polských občanů na celostátním referendu o důležitých společensko-politických otázkách konaném souběžně s parlamentními volbami nepřesáhla požadovanou hranici 50 %. 

Podle polských zákonů je referendum považováno za platné, pokud se ho zúčastní více než 50 % voličů. Tuto neděli odevzdalo svůj hlas v referendu 40,91 %.

Občané měli odpovědět na čtyři otázky: »Podporujete prodej státního majetku zahraničním organizacím, což vede ke ztrátě polské kontroly nad strategickými sektory ekonomiky?«, »Podporujete zvyšování věku odchodu do důchodu, včetně obnovení důchodového věku na 67 let pro muže a ženy?«, »Podporujete odstranění hraničního plotu mezi Polskou republikou a Běloruskou republikou?«, »Podporujete přijímání tisíců nelegálních migrantů z Blízkého východu a Afriky jako součást mechanismu nucené relokace zavedené evropskou byrokracií?« 

Drtivá většina účastníků referenda odpověděla na otázky záporně – 94 až 96 procent.

Sestavení vlády

Prezident republiky Andrzej Duda v úterý oznámil, že novou polskou vládu by měla sestavit strana Právo a spravedlnost (PiS), která ve volbách získala většinu hlasů.

»V Polsku bylo dosud zvykem, že vítězná strana získala mandát k sestavení vlády. Nemyslím si, že by se na tom nyní něco změnilo. Takový je můj dnešní postoj,« řekla hlava státu v polské televizi.

Podle polské ústavy podá současná vláda premiéra Mateusze Morawieckého demisi na prvním zasedání nového Sejmu (dolní komory parlamentu), které se musí konat nejpozději 14. listopadu. Během následujících 14 dní Duda po konzultacích s politiky jmenuje nového premiéra a nové složení svého kabinetu. Potenciální šéf vlády poté přednese v parlamentu politický projev a požádá poslance o vyslovení důvěry. Ke schválení vlády je zapotřebí většina hlasů poslanců.

Pokud Sejm prezidentem navržené kandidáty na premiéra a ministry neschválí, navrhnou poslanci své vlastní kandidáty a koná se nové hlasování. Pokud je tento pokus neúspěšný, může hlava státu do dvou týdnů znovu navrhnout premiéra a jeho kabinet. Hlasování o druhé nominaci prezidenta se musí uskutečnit do 14 dnů. Pokud ani tento pokus neuspěje, hlava státu rozpustí parlament a konají se předčasné parlamentní volby.

Volby do Senátu

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) získala ve volbách do Senátu, které se konaly současně s volbami do Sejmu (dolní komory parlamentu), 35 procent hlasů, což jí umožní počítat s 34 křesly ze 100 možných. Informovala o tom polská Státní volební komise.

Podle jejích údajů získali zástupci největšího opozičního politického sdružení Občanská koalice (KS), centristického sdružení Třetí cesta a strany Levice 28,24 %, 11,68 % a 5,34 % hlasů, což odpovídá 66 senátorským mandátům.

Předchozí volby do horní komory parlamentu se konaly 13. října 2019 a na jejich konci měla PiS 48 senátorských mandátů, KS 43 mandátů a Levice tři mandáty.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy