Vzpomínky na minulou sezonu? Spartu spasila ve Zlíně Krejčího penalta

Fotbalisté pražské Sparty si dnes připomněli minulý ročník, kdy jim penalty Ladislava Krejčího vystřílely titul. V jarním finiši se kapitán Letenských takto trefil v závěrech duelů proti Plzni, Slovácku, Slavii či Bohemce – a nyní rozhodl o výhře 1:0 střelou ze značky pokutového kopu náročný duel druhého kola nové sezony ve Zlíně v 80. minutě, kdy videorozhodčí upozornil hlavního sudího Dalibora Černého na ruku domácího Cedidly, jež byla při doteku s míčem po dlouhém autu hostí v nepřirozené poloze.

»Penaltu nechci hodnotit. Jsou posuzovány tak, jak jsou. Byla přísná a kvůli ní jsme prohráli, ačkoli jsme podali mnohem lepší výkon než před týdnem v Karviné,« zhodnotil duel kouč Zlína Pavel Vrba, který v minulosti trénoval mj. Spartu. »Penalta byla jasná,« kontroval naopak současný lodivod Sparty Brian Priske. »Ale měli jsme rozhodnout daleko dříve. Nejsem spokojený s tím, jaká jsme volili směrem dopředu řešení. Špatně jsme se orientovali v koncovce, ovšem jsou to důležité body,« dodal dánský stratég.

Sparta měla ve městě obuvi obrovskou herní převahu, ale domácí výborně bránili a až na prvních patnáct minut soupeře de facto nepouštěli do šancí. Naopak dvakrát byli sami blízko překvapivému gólovému úspěchu, když se ve 33. minutě po centru Čelůstky z přímého kopu rozvlnil síť nepokrytý Žák, jenže radost na zlínské Letné byla zbytečná, protože videorozhodčí odhalil jasný ofsajd. A v nastaveném čase první půle byl po skvelé individuální akci Vukadinoviče blízko gólovým oslavám Fantiš, ale z úhlu hlavičkoval jen do tyče poloodkryté branky gólmana Vorla, který dostal přednost před novou dánskou posilou Vindahlem Jensenem.

Svěřenci trenéra Priskeho se po většinu duelu trápili hlavně ve finální fázi a rozhodně nenavázali na skvělý výkon z prvního kola proti Olomouci (2:0), ale důležité tři body z venku mají. Na soupeřových stadionech naposledy obhájce titulu prohrál loni v říjnu (0:4 v Edenu). Nyní mu stačil k výhře jediný gól.

V Pardubicích dnes nepadla ani jedna branka. Hostující Jablonec ovšem může být mnohem více zklamaný, jelikož většinu zápasu hrál v početní převaze, když ve 24. minutě šel pod sprchy za faul na unikajícího Čanturišviliho brankář Antonín Kinský. Severočeši si trvalý tlak rozhodně nevytvořili, ovšem měli i smůlu, když Jan Chramosta v 63. minutě trefil po Jovovičově přihrávce tyč.

Východočeši ani ve druhém domácím duelu nové sezony nedali gól, před týdnem podlehli Bohemce 0:1. »Dvě červené a nula gólů doma, to opravdu není dobrá vizitka. Na druhou stranu musíme být spokojeni, že jsme alespoň zlepšili defenzivu a kluci to v oslabení odmakali,« uvedl Radoslav Kováč, trenér Pardubic.

Třetí odpolední zápas se dohrál se zpožděním. Utkání mezi Olomoucí a Karvinou ve druhé půli za stavu 3:1 na dvacet zastavil přerušil hustý déšť. Rozhodčí Dominik Starý přerušil duel v momentě, kdy se již začal na silně podmáčeném terénu míč zastavovat.

Po uklidnění klimatických podmínek už se nic vážného nestalo, a tak domácí mají první výhru v nové sezoně, stejně jako hosté první prohru. Hanákům zařídili v první půli dvougólový náskok Lukáš Juliš a Ondřej Zmrzlý, ještě do přestávky snížil Papalelé střelou z úhlu, kterou brankář Sigmy Macík evidentně podcenil a míč mu zapadl k tyči. Domácí to mrzet ve výsledku nemuselo, jelikož v 66. minutě Jan Navrátil dal konečnému skóre definitivní podobu 3:1.

Poslední večerní duel nabídl atraktivní měření sil mezi ostravským Baníkem a Slováckem, které se po prvním kole dělilo o vedení v tabulce spolu s nováčkem z Karviné. Ačkoli konečný výsledek zní 0:0, na obou stranách bylo několik šancí, jež volaly po gólu. V úvodu byli aktivnější hosté, ve druhé části hry měli více šancí baníkovci, a to i v oslabení, s nímž se museli vyrovnávat v poslední desetiminutovce po vyloučení Enea Bitriho.

Slovácku znovu scházel zdravotně indisponovaný trenér Martin Svědík, kterého stejně jako před týdnem nahradil asistent Jan Baránek»Trenér Svědík by se měl vrátit v nadcházejícím týdnu, ale stoprocentně vám to potvrdit nemůžu,« řekl Baránek.

* * *

FC Zlín – Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 80. Krejčí z pen. Rozhodčí: Černý – Nádvorník, Váňa – Petřík (video). ŽK: Cedidla, Žák, Didiba, Janetzký – Laci. Diváci: 5521.

Zlín: Dostál – Cedidla, Didiba, Simerský, Čelůstka – Janetzký (85. Ndiaye), Tkáč (61. Kolář) – Vukadinovíč (85. Číž), Slončík, Fantiš – Žák (65. Kovinič). Trenér: Vrba.

Sparta: Vorel – Sörensen, Panák, Krejčí – Mejdr (61. Wiesner), Kairinen, Laci (46. Sadílek), Zelený – Birmančevič (61. Olatunji), Haraslín (73. Pešek) – Kuchta (73. Sejk). Trenér: Priske.

FK Pardubice – FK Jablonec 0:0

Rozhodčí: Všetečka – Caletka, Leška – Berka (video). ŽK: Hlavatý – F. Souček, Čanturišvili, Polidar. ČK: 24. Kinský (Pardubice). Diváci: 3012.

Pardubice: Kinský – Surzyn, Halinský, Donát, Helešic (67. Kurka) – Icha – Patrák (77. Sychra), Hlavatý, Darmovzal (67. Vacek), Pikul (26. Budinský) – Krobot (67. Černý). Trenér: Kováč.

Jablonec: Hanuš – Slávik (75. D. Souček), Tekijaški, Hurtado, Polidar – F. Souček (61. Chramosta), Považanec – Čanturišvili (61. Pleštil), Kratochvíl, Alégué (61. Jovovič) – Drchal. Trenér: Látal.

Sigma Olomouc – MFK Karviná 3:1 (2:1)

Branky: 15. Juliš, 33. Zmrzlý, 66. Navrátil – 44. Papalelé. Rozhodčí: Starý – Vlček, Machač – Julínek (video). ŽK: Boháč, Čurma (oba Karviná). Diváci: 3254

Olomouc: Macík – Vraštil, Beneš, Křišťál – Chvátal, Breite, Pospíšil (82. Zorvan), Zmrzlý – Vodháněl (63. Fortelný), Juliš (82. Muritala), Navrátil (90.+1 Kramář). Trenér: Jílek.

Karviná: Lapeš – Čurma, Krčík, Bederka, Mikuš – Budínský, Boháč (70. Akinyemi) – Memič (72. Franko), Bartl (70. Málek), Papalelé (82. Ezeh) – Doležal (70. Moses). Trenér: Hejdušek.

Baník Ostrava – 1. FC Slovácko 0:0

Rozhodčí: T. Klíma – Kříž, Horák – Orel (video). ŽK: Bitri, Boula (oba Ostrava). ČK: 80. Bitri. Diváci: 9016.

Ostrava: Letáček – Ndefe, Bitri, Lischka, Kpozo (69. Šehič) – Boula – Tanko (85. Almási), Tetour, Šín (69. Kaloč), Ewerton (82. Blažek) – Kubala. Trenér: Hapal.

Slovácko: Heča – Reinberk, Daníček, Kadlec – Sinjavskij, Trávník (75. P. Juroška), Kim Sung-pin (59. Mihálik), Havlík, Holzer (75. Doski) – Petržela (65. Valenta), Vecheta (59. Cicilia). Trenér: Baránek.