Home Domácí Zpřísnění Lex Babiš – protiústavní přílepek namířený proti jedné osobě, cupuje návrh...

Zpřísnění Lex Babiš – protiústavní přílepek namířený proti jedné osobě, cupuje návrh opozice

FOTO - Twitter Poslanecké sněmovny

O zpřísnění ustanovení zákona o střetu zájmů známého jako lex Babiš poslanci rozhodnou nejpozději v pátek v 11 hodin. Přesné datum hlasování si dnes prosadila ve Sněmovně koaliční většina navzdory protestům zástupců opozičního hnutí ANO. To již avizovalo, že pokud bude předloha schválená v projednávané podobě, obrátí se na Ústavní soud.

Důvodem odporu hnutí ANO je pozměňovací návrh koaličních poslanců v čele s Jakubem Michálkem (Piráti), který zpřísňuje zákaz vlastnictví médií vrcholnými politiky. Zástupci ANO návrh označili za přílepek. »Jde o naprosto protiústavní přílepek namířený proti jedné osobě,« uvedla předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Stejně jako další zástupci hnutí upozorňovala na to, že Michálek svůj pozměňovací návrh načetl v posledních minutách druhého čtení a poslanci tak neměli možnost »o tomto přílepku hovořit«.

Společně se stanovením přesného termínu závěrečného hlasování si koalice odsouhlasila také omezení řečnické doby na vystoupení. V řádné diskusi budou moci mluvit nejvýše 20 minut, a to dvakrát. Sněmovna to schválila na návrh Radka Vondráčka (ANO), předseda poslanců STAN Josef Cogan původně navrhoval desetiminutový limit na vystoupení.

Po těchto rozhodnutích se na plénu strhla debata formou krátkých faktických poznámek, které se do limitu nezapočítávají. Řádně přihlášení, kterých bylo na šest desítek, se k diskusi vůbec nedostali.

»Chápu, že vám bereme mateřské dotační mléko,« reagoval Michálek na námitky poslanců ANO, že jeho návrh je »nedomýšlený přílepek« namířený proti jednomu člověku, a navíc protiústavní, a způsob jeho projednávání pak skandální a porušením jednacího řádu Sněmovny. »Stejně to skončí u Ústavního soudu,« poznamenala Helena Válková (ANO).

Zástupci ANO Michálka obviňovali z toho, že je posedlý Babišem. »Ta jeho posedlost Babišem je už neskutečná. To už je opravdu diagnóza. Ten už by se měl léčit,« uvedla například Berenika Peštová (ANO).

Zuzana Ožanová (ANO) Michálkovi vytkla, že do svého návrhu nezahrnul také internetová média. »Internetová média jste tam nezahrnul, protože ta Babiš nevlastní,« uvedla.

»U pana Michálka mi to připadá jako posedlost,« řekl předseda stínové vlády ANO a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček.

Koalici teče do bot

Opoziční hnutí ANO a SPD odmítly koaliční návrh na pokračování debaty i dnes večer, aby nevládní poslanci měli dostatečný čas a prostor se vyjádřit. »Chápu, že vám teče do bot, že byste tu kaši rádi nastavili. Nebudeme se podílet na prohlubování protiprávního stavu,« zdůvodnila opoziční veto na večerní pokračování debaty Schillerová.

Zpřísnění zákazu vlastnictví médií politiky a přijímání dotací a investičních pobídek v zákoně o střetu zájmů chce koalice připojit k vládní novele, která mění řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Michálkův pozměňovací návrh zejména mění ustanovení, které zakazuje veřejným funkcionářům provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Aby nebylo možné zákaz obcházet, má se vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu. Stejně tomu má být u společností v případě zákazu přijímání dotací a investičních pobídek, který míří na členy vlády.

Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš po nabytí účinnosti ustanovení o zákazu vlastnictví médií a získávání dotací a investičních pobídek v roce 2017 vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Pod Agrofert spadá i skupina Mafra, jež patří k největším mediálním domům v Česku.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here