Jak výstižně komentuje aeronet.news, líbánky mezi Kyjevem a Varšavou skončily. Není v tom samozřejmě nic poctivého, to jen v Polsku jsou 15. října parlamentní volby, a protože odpor tamního obyvatelstva vůči de facto nyní už jakékoli pomoci Ukrajině narůstá do obřích rozměrů a vinou toho současná vládní strana Právo a spravedlnost premiéra Morawieckého v průzkumech zaostává za opozicí, přišla reakce. A reakce dosti zásadní. Dlužno poznamenat, že Ukrajina sama jí výrazně napomohla. Zjednodušeně, ale o to výstižněji řečeno – začalo to obilím a kuřaty a skončilo zbraněmi.

Když to shrnu, věci se mají následovně: Polsko (+ Maďarsko + Slovensko) před časem a pod tlakem místních farmářů stoplo dodávky ukrajinského pesticidního obilí a nadopovaných kuřat – v souladu s oficiálním postojem Bruselu. Jenže EU teď onen zákaz dál neprodloužila, avšak Poláci (+ Maďaři + Slováci) na to nereagovali. Prostě neposlechli (nejen Poláci ale i Slováci hlavně kvůli blížícím se volbám – ty mimořádné parlamentní na Slovensku jsou 30. září a Maďaři jsou jasní – viz Orbán atd.). Na to konto bezskrupulózní Zelenského Banderova suita zažalovala tyto tři země u Světové obchodní organizace.

»Polsko se spolu s Maďarskem a Slovenskem rozhodlo, že jednostranně prodlouží zákaz na import ukrajinského obilí a další produkce z Ukrajiny do svých zemí. Kyjev to označil za nepřátelský akt a podal na všechny tři země žalobu u Světové obchodní organizace (WTO) a oznámil, že v odvetě uvalí embargo na dovoz polského ovoce a zeleniny na Ukrajinu,« informuje aeronet.news.

A to už bylo moc i na voličskou (ne)přízní ohroženého Morawieckého, který dokonce přímo z autobusu (viz video níže) poslal Zelenskému výstrahu. Pokud Ukrajina uvalí embargo na polskou zemědělskou produkci za to, že Polsko si chrání svůj trh s obilím, což je strategická otázka polského národního zemědělství, tak potom Varšava svůj zákaz rozšíří a kromě obilí zakáže do Polska dovoz i dalších ukrajinských produktů z oblasti zemědělství. A ve středu večer (20. září) v televizi oznámil, že Polsko již žádné zbraně Ukrajině dodávat nebude. Podle pozorovatelů jde o zjevnou odvetu Kyjevu za žalobu na Polsko u WTO kvůli zákazu dovozu ukrajinského obilí do Polska.

VIDEO – MORAWIECKI z autobusu

Už i Morawiecki né že pochopil, o co jde, to on chápe od samého počátku velmi dobře, ale… řeknu to jinak: už i Morawiecki evidentně dostal strach. To takový Péťa Fialů, panečku, to je jinej borec. Betelnej. Ten se snad nebojí vůbec ničeho.

Když to vezmu kolem a dokola, dneska už jen dementní Česká republika podporuje kyjevskou nacistickou juntu v tom gigantickém rozsahu, jenž byl nastaven hned v počátku konfliktu. O Pobaltí skoro neslyšíte a významný kus Polska a Slovenska (spolu s Českem TOP UK charita) jsem vám odprezentoval nyní.

Osiřeli jsme. Zůstal nám jen zfetovaný Volodymyr a megatuny ukrajinských dluhů. Jak tohle všechno splatíme, tím se trápím od vzbuzení do usnutí a mezi tím se mi o tom zdá. Zase se mně chce zvracet…

Jan Čech

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here