Home Názory SPORTOVNÍ VÍKEND PETRA KOJZARA: Česká republika (nejen) pro ostudu

SPORTOVNÍ VÍKEND PETRA KOJZARA: Česká republika (nejen) pro ostudu

Fotbalová Sparta se přesvědčila, že není každý den posvícení. Vzpomínáte? Před týdnem v rámci utkání 4. kola FORTUNA:LIGY dala Jablonci na jeho půdě »v suchém triku« (jak sportovci rádi hecířsky říkávají) pět gólů. Nyní v sobotu za celou druhou polovinu duelu proti Teplicím nevystřelila na branku a v deseti lidech přišla v závěru o hubenou výhru.

Pod její aktuální remízou se Skláři je podepsaný kapitán Ladislav Krejčí, který se nechal v závěru první půle vyloučit. Stejný Krejčí, který v úterý selhal při penaltovém rozstřelu proti FC Kodaň a spolupodílel se na tom, že se na Letné ani letos hrát Liga mistrů nebude.

Tomu se říká »týden hrůzy« pro nejlepšího hráče předchozího ligového ročníku. Ale spílat Krejčímu? Vždyť bez něj by Sparta titul ani neměla. Vzpomeňme na jeho jarní góly hlavou a především na proměněné penalty ve vyhrocených duelech proti Plzni, Slavii či Bohemce. Teď prožívá horší období on i celá Sparta. Nicméně, bylo by pro klub trestuhodné, kdyby se zloba obrátila právě na Krajčího. »Je to náš kapitán, takové věci se stávají,« mávnul rukou kouč Brian Priske a fanoušci hostí na teplických Stínadlech navzdory nepovedenému výsledku (1:1) stejně skandovali »Lááďa Krejčííí!«. Tak to má být.

Citaci si zaslouží ještě stoper Filip Panák. »Rok jsme tu něco budovali a úspěšně, a teď to přece nezahodíme. Jdeme dál,« řekl zástupce kapitána Sparty. Jestli jeho tým skutečně neklesne do kolen, to napoví již čtvrteční první duel play off Evropské ligy na horké půdě Dinama Záhřeb. Ono se totiž nakrásně může stát, že když Sparta dvojduel nezvládne, klesne do Evropské konferenční ligy, a pokud Slavia proti dalšímu týmu z Ukrajiny, který ji paradoxně los postavil do cesty, potvrdí roli favorita, dojde k anomálii – že mistr bude hrát kvalitativně nižší evropskou soutěž než vicemistr.

A propos – evropské poháry. Tentokrát ryze vážně a bez spekulací. Blízko postupu do skupinové fáze EKL je i třetí tým uplynulé domácí ligové sezony Viktoria Plzeň. Štěstěna v osudí jí do cesty přivádí jednoho lehčího soupeře za druhým. Ani kazachstánský Tobol Kostanaj pro čtvrté předkolo rozhodně není sok, před jehož jménem by se třásly stadiony samou hrůzou. Jenže je tu nečekaný problém, který v dnešní době může nastat skutečně jen u nás v (banánové) republice. Soupeř totiž má v kádru tři fotbalisty z Ruska a jednoho z Běloruska. 

»V situaci, kdy Rusko zabíjí na Ukrajině civilisty, není zároveň možné s ruskými sportovci měřit síly na sportovních kláních. Proto naše vláda přijala nařízení, které účast ruských sportovců a soutěží v ČR zakazuje. A policie ho důsledně uplatňuje,« napsal na sociální síti jeden z nejhorších a nejpomýlenějších ministrů vnitra, kterého kdy tato republika již od dob Československa měla – Vít Rakušan (STAN).

Ono nesmyslné vládní usnesení pochází z 28. června. A stojí v něm černé na bílém, že se zakazuje účast »individuálních sportovců reprezentujících Ruskou federaci na sportovních soutěžích a utkáních pořádaných na území České republiky«.

Jsou Rusové v dresu Tobolu individuální sportovci? De facto »reprezentují« Kazachstán tím, že přispívají k jeho pohárovému koeficientu. To je stejné, jako když Srb Birmančevič, Albánec Laci a Nigerijec Olatunji přispěli k remíze Sparty a tím i bodu do klubového koeficientu nikoli svých zemí, ale České republiky.

Otázka však musí stát ještě jinak? A není to vlastně jedno? Jak je možné, že do Norska, Rumunska, Maďarska či Finska sportovci z RF smějí? Jak je možné, že pěvkyně Anna Netrebko může zpívat v Anglii, Francii či Rakousku, kdežto u nás ne? Proč jsme papežštější než papež? A nebo mají vládní činitelé ještě nižší IQ než pan prezident (což téměř nejde)? A nebo skutečně byli v minulém životě pejsky, kteří byli zvyklí poslouchat na slovo své páníčky, a nyní tak v novém životě pouze plní rozkazy tu z Washingtonu, tu z Bruselu, a onehdy zase z Kyjeva? Tomu může tleskat jen někdo tak účelově nenávistný jako kandidát do Senátu za TOP 09 Dominik Hašek.

Je to ostuda, o které si povídají už takřka po celém světě. V souvislosti s tenistkou, která byla zadržena na letišti v Praze jako nějaká kriminálnice, přitom jen přijala pozvání pořadatelů (zatímco skutečné kriminálníky z ukrajinskou národností, páchající násilí na českých ženách, ještě omlouváme). Ale také v souvislosti se slavnou pěvkyní, nota bene žijící v Rakousku. Teď bychom tomu definitivně nasadili korunu. Třeba kdyby Viktoria Plzeň musela hrát domácí odvetu proti Tobolu někde za hranicemi ve vyhnanství (tam, kde nejsou tak striktní, vlastně tak pitomí). A ještě »lépe« – kdyby se duel kontumoval 0:3 v neprospěch Lukáše Hejdy a spol. To by o nás teprve mluvil definitivně celý svět.

Mimochodem – v americkém Cincinnati naprosto bez problémů nepřátelské tenistky hrají. Na zdejším turnaji kosila jednu soupeřku za druhou světová dvojka Aryna Sabalenková z Běloruska, než ji zastavila v semifinále skvělá Karolína Muchová. Díky úspěšné cestě v Ohiu se ve světovém žebříčku poprvé posune do první desítky a pro mě nachystala ideální příležitost, jak zakončit dnešní Sportovní víkend aspoň trochu pozitivně!

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

5 KOMENTÁŘE

 1. Z IQ pana prezidenta si na internetu dělají lidé legraci a směje se mu celá republika. Ani se jim nedivím, když vidíme jak se Pavel chová a co plácá kolem sebe za nesmysly. Někteří lidé Pavla prý obdivují, ale já takové neznám. Poukazování na IQ poměrně průměrné u Pavla je znakem zdravého rozumu a nechuti říkat, že král není nahý a nechuti sdílet přetvářku Fialy a Rychetského Pětikoalice a ANO.

 2. Rodina Kojzarů má lhaní tak nějak v krvi. Prý sportovci RF cestují mimo jiné do Maďarska. Právě sleduji MS v atletice a světě div se, není tam jediný ruský nebo běloruský atlet.
  Co se týká Netrebko, nebyl ji zrušen koncert pouze v Praze. S podobným problémem se potýkala už třeba v New Yorku, Mnichově, Hamburku nebo Miláně
  .
  PS: Podle vyjádření psychologů je poukazování na nízké IQ svých oponentů známkou nezralosti a neschopnosti racionální argumentace.

  • Karle, Karle… Kde jste ze slov: „Jak je možné, že do Norska, Rumunska, Maďarska či Finska sportovci z RF smějí?“ vyčetl, že jde o lež? Že je světový šampionát atletů (jako dalších jiných sportovců) v jakékoli zemi zapovězen ruským reprezentantům, přece není důkaz, že Maďarsko zakazuje vstup Rusům. To může jako argument použít jenom…
   Jenom Karel Brázda 🙂
   Nedávný tenisový turnaj v Budapešti vyhrál kdo? Třeba i turnajový pavouk na https://www.livesport.cz/tenis/wta-dvouhry/budapest/pavouk/#/6Fmx9Ewh/draw u šesti tenistek požívá takové zvláštní označení 🙂
   Z

   • Dalo se čekat, že vylezete s ruskými a běloruskými tenistkami. Je zajímavé, že jindy bazírujete na slovíčkách a teď vám věta: „Jak je možné, že do Norska, Rumunska, Maďarska či Finska sportovci z RF smějí?“ přijde v pořádku. Přitom v příslušných zemí mohou soutěžit jenom jednotlivé ruské tenistky a všichni ostatních sportovci (možná na jednotlivé výjimky) v řádu stovek možná tisíců ne. Maďarsko respektuje rozhodnutí mezinárodní atletické federace, jejíž je součástí a které rozhodlo o neúčasti ruských atletů. Tedy je to i jejich rozhodnutí. Není to něco, co bylo Maďarsku vnuceno.

    • Karle, schválně jsem vybral ruské a běloruské tenistky – k nám je ani nepustí, to je ten rozdíl, který jsem Vám chtěl připomenout. A tvrdíte-li, že někdo lže, když tvrdí, že do Maďarska mohou – jaký pak chcete jiný důkaz, že nelže a pravdu nemáte Vy? Tenisti nejsou sportovci? Velice často Vašim argumentům schází logika 🙂

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here