Home Názory Víkendová anketa – Padesát plus v opozici aneb Metelesku blesku v Česku

Víkendová anketa – Padesát plus v opozici aneb Metelesku blesku v Česku

Pavel Votruba

Nesrozumitelný titulek, říkáte? Vysvětlím. »Babiš míří na 35 procent. Což neznamená, že bude skládat příští vládu,« pravil v rozhovoru pro newstream.cz Martin Buchtík, ředitel agentury STEM, jež kromě jiného zkoumá i předvolební preference jednotlivých politických stran, hnutí koalic apod.

Parlamentní volby jsou sice až za dva roky, nicméně aspoň v tuto chvíli absolutně nic nenasvědčuje, že by Babišovo ANO nemělo vyhrát s náskokem ne malým. Spíš větším až velkým. Protože však Andrejko je pro nynější vládnoucí partu stravitelný asi jako pro muslima vepřová krkovice, nadto během ramadánu, rétoriku tomu s předstihem uzpůsobuje i citovaný šéf STEMu.

Vzhledem k tomu, že prů*er Fialova kabinetu je nezadržitelný – až se člověk zdráhá domyslet, do jaké podoby se vyvine za ty dva roky – Babiš může klidně získat 50+ procent hlasů.

Buchtík ale mluví jasnou řečí – vítězný Babiš příští vládu skládat nemusí. Obecně nemusí – totiž je šuma fuk, jestli s těmi Buchtíkovými 35 nebo mými 50+ procenty.

Doženu to do typicky českého absurdna, takže prognózují bezprostřední povolební situaci někdy v říjnu 2025: ANO získá nadpoloviční většinu, avšak s 50+ procenty skončí v opozici. Nemám horečku. Teoreticky to sice možné není, avšak prakticky? Ojojoj – když Černochová skoro rozpoutá třetí světovou, proč by opozice nemohla mít v Poslanecké sněmovně většinu, ne?

Pojďme si trochu »zaanketit« a tipnout, jak dopadnou volby do PS PČR v roce 2025? Schválně, který z kandidujících politických subjektů se nejvíce přiblíží výsledné volební realitě za dva roky?

Ještě musím poznamenat, že těsně před volbami Ústavní soud rozhodne, že posouvá hranici pro vstup do Sněmovny z 5 na 0,1 procenta a že ve hře tentokrát nebude tradičních 100 ale 120 procent, a také že prezident dle tradice nepověří sestavením nové vlády předsedu vítězné strany či hnutí, ale předsedu či předsedkyni té poslední, která se do PS dostala.

1. Babišovo ANO – 53 %

2. Okamurovo SPD – 22 %

3. Rajchlovo PRO – 10 %

4. Šlachtova PŘÍSAHA  – 8 %

5. Šmardovo SOCDEM – 7 %

6. Majerové TRIKOLORA – 6 %

7. Konečné KSČM – 6 %

8. Fialova ODS – 4 %

9. Bartošovi PIRÁTI – 2 %

10. Rakušanovo STAN – 1 %

12. Výborného KDU-ČSL 0,7 %

11. Pekarové TOP 09 – 0,3 %

ČTK, 5. října 2025: Prezident České republiky Petr Pavel přijal dnes dopoledne na Pražském hradě předsedkyni poslední politické strany, která se dostala do Poslanecké sněmovny, a sice Markétu Pekarovou-Adamovou a pověřil ji jednáním o sestavení nové vlády. Šéfka TOP 09 nabídku přijala s tím, že učiní maximum pro sestavení stabilní vlády, která se bude těšit důvěře nejen v PS ale i u většiny občanů ČR.

ČTK, 20. října 2025: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová-Adamová se dnes v odpoledních hodin setkala v Lánech s prezidentem Pavlem, aby mu oznámila, že dosáhla dohody o sestavení nové povolební vlády. Dále ho informovala, že vláda bude de facto pokračovat ve stejném, tedy předvolebním složení – ODS (4 %), Piráti (2 %), STAN (1 %), KDU-ČSL (0,7 %) a TOP 09 (0,3 %), což dohromady dává jistých 8 procent.

Po Pekarové se Pavel setkal i s vítězným lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem, který hlavě státu sdělil, že ANO, SPD, PRO, Přísaha, SOCDEM a KSČM se dohodly na vzniku šestikoalice a se součtem 92 procent přechází do opozice.

Budoucí předsedkyně Vlády ČR Pekarová-Adamová (to vlevo) má důvod k úsměvu – krásných osm procent, to tu ještě nebylo. Kam se hrabou svetry… a všechny ostatní koko*iny.

Nenechte si nikým a ničím pokazit víkend a klidně si i cvakněte o trochu víc (ne do mrtva…), poněvadž tohle je za střízliva nestravitelné. Báječnou sobotu a neděli v lehce mile lihovém oparu vám přeje

Pavel Votruba

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here