Home Pel mel Kultura Český lev 2023. Mimořádnou cenu má Pittermannová, nejvíce sošek si odnáší Il...

Český lev 2023. Mimořádnou cenu má Pittermannová, nejvíce sošek si odnáší Il Boemo

FOTO - ceskylev.cz

AKTUALIZOVÁNO

Lvi nejsou jen obdivované kočkovité šelmy. Čeští lvi jsou nejen symbolická stvoření pro náš národ, ale také filmové ceny, které jsou rok co rok v březnu na vrcholu sledovanosti fanoušků kinematografie. Nejinak tomu je i letos, kdy Cenu Český lev za mimořádný přínos české kinematografii získala filmová dramaturgyně Marcela Pittermannová.

Devadesátiletá umělkyně se ze zdravotních důvodů akce nezúčastnila, ale zaslala děkovnou řeč, v níž nazvala možnost pracovat pro dětský film jako štěstí. Pokud si jen matně vzpomínáte, s kým máte tu čest, pak s nikým jen tak ledajakým. Pittermannová dala podobu filmům jako Páni kluci nebo Malá mořská víla. Získala řadu domácích i zahraničních ocenění a po jejím boku pracovali takové umělci jak Václav Vorlíček nebo Ota Hofman.

Jubilejním 30. ročníkem akce v pražském Rudolfinu provázel moderátor Ondřej Havelka, přičemž jeho předchůdci v této roli předávali sošky novým laureátům. Nejvíce soškami se chlubí výpravný životopisný snímek Il Boemo o životě hudebního skladatele Josefa Myslivečka. Hlavní herecké ceny dostala Klára Melíšková za minisérii Podezření a Michal Kern za drama Arvéd.

»Mám velkou radost, že tady můžu být s takovou řadou talentovaných lidí,« prohlásil producent filmu Il Boemo Jan Macola. Snímek si vysloužil celem šest Českých lvů, včetně těch v hlavních kategoriích nejlepší režie a film.

V průběhu večera filmaři zavzpomínali rovněž na své kolegy, kteří nedávno opustili tento svět. Ve výčtu nechyběli Josef Somr, Eva Zaoralová nebo Juraj Jakubisko.

(mac)