ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Federální komise pro komunikace (FCC) udělila svou první pokutu za odstranění kosmického odpadu a uvedla, že společnost DISH zaplatí 150 000 dolarů (3 367 500 Kč) za to, že řádně neodstranila svůj satelit EchoStar-7 z oběžné dráhy.

Komise uvedla, že poskytovatel satelitní televize připustil odpovědnost a dodala, že akce společnosti DISH »by mohla vyvolat obavy z úlomků na oběžné dráze«.

FCC označila dohodu za »průlomové urovnání« v oblasti vesmírného odpadu, který je stále více znepokojující a který je způsoben tím, že společnosti a vlády vypouštějí satelity na oběžnou dráhu nebývalým tempem.

Šéf úřadu FCC pro vymáhání práva Loyaan Egal řekl: »Vzhledem k tomu, že provoz družic je stále rozšířenější a kosmická ekonomika se zrychluje, musíme mít jistotu, že provozovatelé dodržují své závazky.«

Společnost DISH vypustila satelit EchoStar-7 v roce 2002 a plánovala jej vyřadit z provozu v květnu 2022, uvádí CNBC. Několik měsíců předtím však společnost DISH zjistila, že družice nemá dostatek paliva, aby se mohla navigovat na místo likvidace. Společnost se již dříve dohodla s FCC na »plánu na zmírnění dopadu orbitálního odpadu«, který se týká přemístění satelitu.

Namísto vyřazení satelitu ze vzdálenosti 300 km od místa, kde na geostacionární dráze pracoval, vyřadila společnost DISH satelit ze vzdálenosti asi 122 km. FCC to označila za »značně krátkou vzdálenost od likvidační dráhy«.

V loňském roce přijala FCC nové »pětileté pravidlo« pro vyřazování satelitů z oběžné dráhy, které nutí provozovatele se satelity na nízké oběžné dráze Země zajistit likvidaci satelitů do půl desetiletí po ukončení jejich mise. Předchozí limit byl 25 let.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here