Home Pel mel Věda a příroda Při absolvování screeningových programů mají pojištěnci nárok na zvláštní bonusy

Při absolvování screeningových programů mají pojištěnci nárok na zvláštní bonusy

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

U řady nemocí jejich včasný záchyt výrazně zvýší šance na úplné vyléčení pacienta. Proto lékaři vytrvale upozorňují na důležitost preventivních vyšetření, která jsou navíc hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Pokud jde o rakovinu, v České republice probíhají celkem čtyři tzv. screeningové programy – screening nádorů děložního hrdla, nádorů prsu, kolorekta a plic.

Díky screeningovým programůmmají všichni od určitého věku nárok na bezplatné vyšetření zaměřené na konkrétní onkologickou diagnózu, i když nemají žádné zdravotní potíže či podezření na závažné onemocnění. »Právě tento preventivní onkologický screening má za úkol nemoc buď vyloučit, nebo ji zachytit v raném stadiu tak, aby byla dobře a rychle léčitelná,« uvedla v tiskové zprávě mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktorie Plívová.

Připomněla, že ke screeningovým programům, které se zaměřují na prevenci nádorů děložního hrdla, prsu, tlustého střeva a konečníku (kolorekta), přibyl od loňského ledna také populační pilotní program včasného záchytu karcinomu plic. Tyto programy navazují na preventivní prohlídky u praktického lékaře a gynekologa.

Screening nádorů děložního hrdla

Jedenkrát ročně má každá žena starší 15 let nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, která je hrazená z veřejného zdravotního pojištění. V rámci této prohlídky provede gynekolog prostřednictvím cytologického vyšetření stěr z děložního hrdla, který následně zasílá k vyšetření do screeningové laboratoře.

U žen ve věku 35 a 45 let se provádí také screeningový test na přítomnost HPV v cervikálním stěru. »Možnost podstoupení testu pro ženy v jiné věkové kategorii je také možné, avšak tyto testy nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a ženy si je mohou uhradit v případě zájmu samy,« uvedla Plívová.

Screening nádorů prsu

Mamografické vyšetření je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno všem ženám od 45 let, a to jednou za dva roky. Na mamograf odesílá ženu zpravidla registrující praktický lékař nebo gynekolog.

Screening kolorekta

Pojištěnci ve věku od 50 do 55 let mají z veřejného zdravotního pojištění hrazený test na okultní krvácení do stolice (TOKS) jedenkrát ročně, pojištěnci od 55 let jednou za dva roky. Tento test může provádět přímo ve své ordinaci praktický lékař, resp. gynekolog, pokud nedisponuje příslušným přístrojem, může odeslat vzorek pro provedení TOKS do laboratoře. TOKS je možné nahradit screeningovou kolonoskopií provedenou na akreditovaných pracovištích jednou za deset let. »Screeningové kolonoskopické vyšetření je taktéž indikováno v případě pozitivního výsledku TOKS,« vysvětlila Plívová.

Screening plic – pilotní projekt

V rámci pilotního projektu programu časného záchytu karcinomu plic se mohou nechat vyšetřit současní i bývalí silní kuřáci ve věku 55 až 74 let, to znamená že kouřili 20 cigaret denně po dobu alespoň 20 let. Indikovat pacienta k vyšetření pomocí nízkodávkového CT na akreditovaném pracovišti může praktický lékař či pneumolog.

Plívová dodala, že VZP od roku 2014 zasílá svým klientům zvací dopis na screeningová vyšetření nádorů prsu, kolorekta a děložního hrdla. »Cílem projektu tohoto adresného zvaní je oslovit ty pojištěnce, kteří mají na screeningová vyšetření nárok a zanedbávají je a opakovaně se jich neúčastní,« uvedla mluvčí naší největší zdravotní pojišťovny. VZP ročně pošle několik set tisíc takových dopisů.

Za účast na screeningu speciální bonus

Pojišťovna se snaží své klienty pozitivně motivovat k účasti na screeningových vyšetřeních speciálním bonusem. Klientům nad 18 let, kteří se zúčastnili v posledních 24 měsících alespoň jednoho z vyšetření v rámci screeningových programů, odmění příspěvkem 1000 Kč. Ten mohou využít dle svého uvážení na rehabilitační a rekondiční aktivity, např. na masáž, pobyt v solné jeskyni, jógu, plavání atd. Od příštího roku bude u VZP tento bonus činit 2000 korun. Pojišťovna poskytuje i další příspěvky podporující onkologickou prevenci:

3000 Kč na komplexní onkologickou prohlídku – tu lze absolvovat v jednom z Komplexních onkologických center, není potřeba doporučení od praktického lékaře, o příspěvek mohou žádat pojištěnci starší 35 let

500 Kč na preventivní vyšetření kožních znamének dermatoskopem

500 Kč na ultrazvukové vyšetření prsu – příspěvek je určen pojištěncům od 18 let, kteří nemají vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění

1000 Kč na odvykání kouření na příslušné léčivé přípravky předepsané lékařem nebo na volně prodejné léčivé přípravky zakoupené v lékárně. Od ledna 2024 bude tento příspěvek navýšen na 2500 Kč

»VZP nemá zaveden žádný limit pro čerpání příspěvků na jednoho klienta, příspěvky a benefity tak lze volně kombinovat a sčítat, dle potřeby a výběru každého,« připomněla Plívová.

V neděli iportaL24.cz informoval o kampani Růžový říjen a je dílem osudu, co se právě 1. října stalo…

V neděli 1. října zemřela operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda Janečková. Ve věku 25 let podlehla zákeřné nemoci. Loni oznámila, že bojuje se zhoubným nádorem prsu. Letos se provdala za herce Vlastimila Burdu.

Janečková se narodila v Německu slovenským rodičům, vyrůstala a žila v Ostravě, kde absolvovala operní zpěv na Janáčkově konzervatoři. Vystupovala na festivalech v ČR i zahraničí, jako sólistka účinkovala s mnoha českými a slovenskými symfonickými a komorními orchestry, působila v Národním divadle Moravskoslezském.

V roce 2010 coby dvanáctiletá vyhrála česko-slovenskou televizní soutěž Talentmania. V roce 2014 se stala absolutní vítězkou světové pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě. Získala tak stipendium na letních pěveckých kurzech v italském Arezzu. V roce 2016 obdržela tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here