REPRO FOTO - youtube/arianespace

Z kosmického střediska Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala nosná raketa Vega se dvěma družicemi. Přenos odvysílal provozovatel startu Arianespace na svém kanálu YouTube.

Raketa nese na oběžnou dráhu thajskou družici pro pozorování Země Theos-2 a meteorologickou družici Formosat-7R/Triton tchajwanské kosmické agentury.

Start byl původně naplánován na páteční večer. Když však byla raketa na startovací rampě, byla procedura odpočítávání přerušena. Jako důvod bylo uvedeno »drobné překročení« parametrů; společnost se rozhodla neupřesnit, jaké konkrétní zařízení bylo kontrolováno. V důsledku toho byl start odložen.

Družici Theos-2 pro průzkum Země vyvinula společnost Airbus Defence and Space na objednávku Thajska. Družice o hmotnosti 425 kg je schopna pořizovat snímky povrchu planety v ultravysokém rozlišení a má pomoci předcházet přírodním katastrofám a reagovat na ně a zajistit bezpečnost.

Družice Formosat-7R/Triton byla vyvinuta Tchajwanskou kosmickou agenturou a je vybavena globálním navigačním systémem. Toto zařízení umožní vědcům vypočítat proudění větru nad oceány a bude předávat data meteorologům, což pomůže předpovědět intenzitu a trajektorii tajfunů, upřesňuje Arianespace.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here