Home Pel mel Věda a příroda Uhrančivá celebrita Richard dnes slaví 20 let v pražské zoo a své nadcházející...

Uhrančivá celebrita Richard dnes slaví 20 let v pražské zoo a své nadcházející narozeniny

Stříbrohřbetý samec gorily nížinné Rychard v pražské zoo REPRO FOTO – Facebook/Zoo Praha/Matěj Verner

Slavný gorilí samec Richard obývá Zoo Praha rovných 20 let a ve čtvrtek oslaví své 32. narozeniny. Od příchodu stříbrohřbetého zakladatele zdejšího chovu a otce všech dosavadních gorilích mláďat v pražské zoo uplynuly dnes dvě dekády, a proto mu chovatelé předali dárky.

»Richard je nejslavnější zvířecí osobností naší zoo,« uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. »Důkladně jsem ho před lety poznal během natáčení ‚trochu jiné reality show‘ Odhalení, a díky němu jsem si uvědomil, že gorily jsou opravdu jen trochu jiní lidé. Richard je ztělesněním pravého zvířecího velvyslance divoké přírody. Jeho přítomností se významná část veřejnosti začala zajímat o ochranu goril a přispívat na ni. Nezapomínejme také, že Richard je otcem prvního gorilího mláděte u nás – slavné Moji – a brzy se díky Mojině dceři Duni stane také pradědečkem.«

Desetiletá Mojina dcera Duni, která přicestovala do Zoo Praha ze španělského Cabárcena loni v září, je totiž aktuálně březí. Pokud vše půjde dobře, porodit by měla už na sklonku tohoto roku. Zoo Praha tak s trochou štěstí přivítá první gorilí mládě po bezmála osmi letech. Současně půjde o první přírůstek nové chovné skupiny vedené samcem Kisumem v pavilonu Rezervace Dja. Richard žije i nadále v původním pavilonu goril, v Centru Méfou, spolu se svými dvěma syny.

»Richard, Kiburi a Nuru tvoří jakýsi pánský klub. Jde o přirozenou sociální strukturu, kterou nazýváme mládeneckou skupinou. I zde Richard plní roli dominantního samce a skupina je díky jeho přítomnosti stabilnější,« popsal vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Podle něj si slavný samec užívá zaslouženého odpočinku. »Bez zodpovědnosti za rodinnou skupinu samic s mláďaty je Richard o poznání klidnější a vyrovnanější,« dodal.

Richard se narodil 9. listopadu 1991 ve Frankfurtu nad Mohanem, což značí, že se rovněž blíží jeho 32. narozeniny. Mezi gorilami v lidské péči nejde o vysoký věk a Richarda proto čeká ještě mnoho aktivních let. Do Zoo Praha přišel v listopadu 2003 z britského Paigntonu a následující rok se jemu a samici Kijivu narodila Moja. Celkem jeho pět potomků dnes žije v Zoo Praha nebo v jiných evropských zahradách. Richard měří asi 170 centimetrů a stejně tolik kilogramů ukazuje pod jeho tíhou i střelka váhy. Mezi jeho nejoblíbenější jídlo patří rajčata, mrkve a speciální sušenky pro primáty.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Petr Hamerník a Oliver Le Que

REPRO FOTO – Facebook/Zoo Praha/Matěj Verner

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here