Čtvrtina lidí v ČR prý neví o rizicích spojených s vysokou konzumací masa

Nový průzkum veřejného mínění ukázal, že téměř čtvrtina lidí v České republice (24 %) si není vědoma žádného z hlavních zdravotních rizik spojených s vysokou konzumací a nadprodukcí masných výrobků, když jim byl předložen seznam těchto rizik.

Průzkum, který provedla agentura YouGov v osmi zemích pro mezinárodní organizaci Compassion in World Farming (CIWF), ukázal, že jen 15 % dotázaných v ČR ví, že znečištění ovzduší z průmyslových velkochovů zvyšuje riziko vzniku některých typů rakoviny plic, a méně než každý sedmý (14 %) si je vědom zvýšeného rizika epidemií a pandemií.

Necelá polovina (46 %) dotázaných v ČR věděla, že strava bohatá na masné výrobky zvyšuje riziko některých druhů rakoviny, srdečních onemocnění a obezity, což bylo společně s USA nejméně ze všech osmi zemí. Dále si jen 39 % respondentů uvědomovalo, že současné používání antibiotik v zemědělství snižuje jejich účinnost při léčbě lidských onemocnění, a téměř čtvrtina (24 %) nevěděla o žádných možných zdravotních rizicích stravy s vysokým podílem masa a jiných živočišných bílkovin.

Kromě toho, že trend vysoké konzumace živočišných potravin způsobuje nesmírnou krutost vůči zvířatům a ničí naši planetu, vážně poškozuje i naše zdraví, protože:

  • Zvyšuje riziko některých druhů rakoviny a dalších onemocnění, včetně ischemické choroby srdeční, mrtvice, cukrovky II. typu a obezity na globálním Severu.
  • Neprávem vyhání lidi z jejich půdy a způsobuje podvýživu a hlad na globálním Jihu – krmení zvířat větším množstvím obilí zdražuje jeho cenu pro lidi, což může způsobit, že půda je odebírána komunitám, aby se na ní mohly pěstovat plodiny pro hospodářská zvířata místo pro lidi.
  • Zvyšuje riziko pandemií, jako jsou chřipky a koronaviry – natěsnání zvířat v průmyslových velkochovech vytváří ideální prostředí pro přenos nemocí, a dokonce i pro vývoj nových, smrtelných kmenů, které mohou infikovat lidi.
  • Zvyšuje riziko rakoviny plic v důsledku znečištění z průmyslového zemědělství – průmyslové velkochovy znečišťují ovzduší čpavkem, který reaguje s dalšími chemickými sloučeninami ve vzduchu a vznikají pevné částice – ty mohou pronikat hluboko do plic a způsobovat chronickou obstrukční plicní nemoc a rakovinu plic.
  • Snižuje účinnost antibiotik při léčbě nemocí u lidí – přibližně 70 % celosvětové spotřeby antibiotik se podává hospodářským zvířatům, často jako preventivní opatření. To přispívá k antibiotické rezistenci u lidí – podle předpovědí bude kvůli ní do roku 2050 umírat 10 milionů lidí ročně.

Průzkum provedený v červnu a červenci 2023 ukázal, že ve všech osmi zemích je nízké povědomí o zdravotních důsledcích intenzivní živočišné produkce a stravy s vysokým podílem masa. Ze všech dotázaných zemí nejvíce lidí, kteří si toho nejsou vědomi, mělo USA (34 %), následované Spojeným královstvím (26 %). Nejméně lidí, kteří si nejsou vědomi žádného z těchto zdravotních rizik, bylo v Itálii, a to 19 %, což je i tak každý pátý člověk.

Dospělí ve Spojeném království si byli nejčastěji vědomi zvýšeného rizika některých druhů rakoviny, srdečních onemocnění a obezity v důsledku nadměrné konzumace masa (61 %) a spolu se Španělskem nejčastěji uváděli jako důvod, proč uvažují o udržitelnějším stravování, přínosy pro životní pohodu zvířat (v obou případech 56 %), což uvedlo také 55 % dotázaných ve Francii.

Dotazovaní v Itálii a Polsku si nejméně uvědomovali pandemické riziko spojené s vysokým podílem masa ve stravě (v obou případech 12 %), následováni ČR (14 %). Dospělí v Polsku si však byli nejčastěji vědomi zvýšeného rizika vzniku některých typů rakoviny plic v důsledku znečištění ovzduší z velkochovů (27 %), následovali lidé v Itálii (26 %) a nejméně si toho byli vědomi lidé z ČR a Spojeného království (v obou případech 15 %). Dotazovaní v USA také nejčastěji uváděli, že by je nic nepřimělo k nákupu udržitelně vyráběných potravin (24 %), zatímco v Itálii to bylo jen 6 % lidí.

(zmk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Největší riziko u masa je jeho cena, která mi nedovoluje spotřebu běžnou a zdravou jako v dobách socialismu při dodržování tehdejších přísnějších norem na kvalitu. Rakovinu a další nemoci mohu mít i ze zeleniny a ovoce při jejich současné nekvalitě. Zásadně jím české maso, tak nikoho odnikud nevyháním. Naši přírodu ničí soustavné stavění na půdě. Pandemie?… covid se vyrobil v laboratoři, proč? Čpavek vylučuje každé zvíře, tedy i člověk, a je jedno kolik nás je ve stáji (v bytě), v lese… V našich stájích se tradičně antibiotika používají v nižším množství, spíš se ptejme lékařů, zda je nám nepíšou zbytečně při našich onemocněních.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy