Sto vypadaných vlasů denně může být problém

Jak pečovat o své vlasy, aby esteticky vypadaly zdravé a krásné, ale především abychom zabránili jejich vypadávání? A kdy už máme navštívit dermatologa či trichologa? Profesorka MUDr. Monika Arenbergerová Ph.D je uznávanou lékařskou kapacitou v tomto oboru a příčiny problémů s vypadávání vlasů se podle ní dají zařadit do několika skupin.

»Jde buď o rodinnou zátěž (genetiku), která je hodně důležitá. Dále se může jednat o hormonální výkyvy nebo vlasy padají z důvodu užívání některých léků či autoimunitní choroby, kdy se náš imunitní systém obrátí proti vlasového váčku. Mezi ty méně časté příčiny patří, že si je nesprávně upravujeme,« říká na úvod profesorka Arenbergerová.

Vlasy nesprávnou úpravou trpí především po velmi agresivních kadeřnických procedurách např. v kombinaci trvalé ondulace s odbarvováním nebo melírováním. Dobře jim nedělá ani fénování příliš horkým vzduchem. Některé ženy také v účesu preferují těsný culík nebo drdol, což může vést k tzv. trakční alopecii, kdy vlasy vypadávají z důvodu velkého tahu. »Doporučuji proto nenosit opravdu příliš těsné culíky a drdůlky, což se týká zejména mladých dívek, které se věnují baletu nebo tanci. Ty culíčky mít vždy jenom na chvíli, a pak je zase povolit a nechat vlásky volně,« radí Arenbergerová.

Vypadávání vlasů souvisí též s (ne)zdravou vlasovou pokožkou. Pokud se v ní vyskytují velké lupy nebo některé kožní choroby jako lupénka a opravdu velké šupiny, tak se nedoporučuje nosit ani těsnou a příliš teplou pokrývku hlavy (to se pro změnu zase týká více mužů). Zpocení může v tomto případě opět vést k zvýšenému padání vlasů.

Návštěvu dermatologa/trichologa (v drtivé většině je každý dermatolog zároveň profesně i trichologem) bychom neměli odkládat, když nám denně ubude při orientačním počítání 100 a více vlasů. »Všechno, co je nad 100 vlasů denně už považujeme za patologii a pokud to trvá delší dobu (v řádu týdnů), nebo by se objevila lysina, tak bychom měli navštívit odborníka,« doporučuje Arenbergerová. Důležitou roli hraje vlasový cyklus, kdy se střídají tři fáze – růstová, přechodná (zastavení růstu) a klidová, během níž se uvolňují a vypadávají. Sezónně k vypadávání dochází na jaře a na podzim.

»Když nám vlasy vypadávají více v těchto ročních obdobích, nemusíme se hned znepokojovat. Sáhla bych nejprve po nějakých výživových doplňcích. Až pokud by se po cca 3 měsících situace nestabilizovala, tak navštívit lékaře,« upřesňuje profesorka Arenbergerová.

Samotná péče o vlasy a vlasovou pokožku je spojená se stravou, případně výživovými doplňky a správně vybranou kosmetikou pro ten, který typ vlasů (šampon i kondicionér) včetně využívání různých roztoků při potížích, které se vtírají do pokožky. »Vlasová cibulka, z níž vlasy vyrůstají, je velice metabolicky aktivní a citlivá na to, když nám chybí nějaká potravina. Konkrétně z prvků pak železo nebo vitamin B, selen nebo aminokyseliny,« podtrhuje důležitost našeho jídelníčku Arenbergerová.

Co se týká vlasové kosmetiky (šamponu, kondicionéru, i masky aj.) tak ta se v posledních letech kvalitativně velmi zlepšila a díky ní při správném výběru pro určitý typ vlasů (suché, jemné, mastné aj.) o ně dokážeme správně pečovat. Doporučuje se jejich mytí cca vždy po dvou dnech. Podle profesorky Arenbergerové ale se správně zvolenou kosmetikou nevadí ani každodenní mytí. »Vyplatí se být konzervativní a zůstat u jedné kosmetické značky v celé škále přípravků péče o vlasy. A taky zbytečně neexperimentovat při její výměně. Třeba jen kvůli tomu, že se zhlédnu u kamarádek s nádhernými vlasy,« dodává.

Kdo trpí na lupy, lupénku, nebo má potíže s vypadáváním vlasů, měl by se vždy poradit v lékárně, kde mu určitě doporučí vhodný typ vlasové kosmetiky. Vyhne se tak zklamání z marketingově vychvalovaných přípravků, které »stoprocentně« podpoří růst vlasů či vyléčí neduhy spojené s naší kšticí a jichž je trhu bezpočet. Doporučuje se také v případě výskytu lupů střídat cca 3 šampony a pokaždé se umýt jiným z nich.

V poslední době také udělala velký pokrok transplantace vlasů, byť jí z 90 % stále využívají hlavně muži. U žen je totiž příčina vypadávání jiná a tato metoda tolik nezabírá. Případně metody jako plazmaterapii nebo mezoterapie, kdy se účinné látky aplikují tenkou jehličkou přímo k vlasovému folikulu. Jde ale samozřejmě o finančně náročnější a někdy i bolestivější procedury.

(jb)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Vite o tom vubec neco? 😀 rozhodne neni dobry myt vlasy kazdy den a zatezovat je chemickejma sajrajtama jako ruzny masky kondiciery atd akorat z vas tahaj penize…. Ano lepsi strava, prirodni sampon a u zenskych zadny pravidelny sajrajt barveni… Zkousejte alternativy, hledejte!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy