Na ambasádách se do seznamu pro prezidentské volby zapsalo 14 370 Čechů

Na českých zastupitelských úřadech v zahraničí se do seznamu voličů pro lednové prezidentské volby zapsalo 14 370 Čechů. Informovalo o tom na webu ministerstvo zahraničí. Další lidé v zahraničí mohou přijít volit s voličským průkazem, podle úřadu jich budou řádově tisíce.

V roce 2018 odevzdalo v cizině v prvním kole prezidentské volby platný volební lístek 12 463 Čechů. Nejvíce hlasů obdržel bývalý předseda Akademie věd a nynější senátor Jiří Drahoš, přes 45 procent. V druhém kole volilo 17 507 českých občanů, přes 90 procent jejich hlasů získal Drahoš v souboji s celkově vítězným Milošem Zemanem.

Občané dlouhodobě žijící v zahraničí, nebo ti, kteří budou v zahraničí volit jednorázově, se mohli do zvláštního seznamu voličů vedeného velvyslanectvím či generálním konzulátem nechat zapsat do 4. prosince.

Nejvíce zapsaných voličů je podle ministerstva v Londýně, a to 1325 občanů, dále v Bruselu (1028 lidí), Bratislavě (619) a v Bernu (600 občanů). Následují Sydney, Paříž či New York.

Favority lednové prezidentské volby jsou podle průzkumů bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Dále kandidují poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

(čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy