Dolar ztrácí jako globální měna od začátku konfliktu na Ukrajině

Tempo dedolarizace ve světě se od začátku válečného konfliktu na Ukrajině zrychlilo 10krát ve srovnání s ukazateli před 15 lety. Tento názor vyjádřil Stephen Jen, bývalý vedoucí oddělení měnového výzkumu americké investiční banky Morgan Stanley a bývalý ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF), v rozhovoru pro deník Die Welt.

Podle ekonoma je proces dedolarizace světové ekonomiky patrný, pokud analyzujeme stav světových měnových rezerv. »Podíl dolaru v těchto měnových rezervách rychle klesá, zejména v roce 2022. Od počátku války na Ukrajině se tento pokles výrazně zrychlil – na desetinásobek tempa zaznamenaného v předchozích 15 letech,« uvedl Jen.

Poznamenal, že většina pozorovatelů si dedolarizace nevšimne, protože »se dívají na nominální hodnotu dolarových rezerv centrálních bank na základě údajů zveřejňovaných MMF«. »Pokud však vezmeme v úvahu změny v hodnotě dolaru, odhadujeme, že od roku 2016 ztratil přibližně 11 pct svého podílu na devizových rezervách,« vysvětlil expert.

Jen se také domnívá, že USA musí urychleně změnit svou hospodářskou politiku, aby dolar neztratil svůj význam jako měna mezinárodního obchodu. Podle něj může téměř 7% rozpočtový deficit země v dlouhodobém horizontu vést ke »ztrátě důvěry investorů v dolar«, a pokud Čína nabídne svou národní měnu jako alternativu, mohl by takový krok »mít nezamýšlené důsledky«. V tomto ohledu by si USA podle experta měly vzít příklad z eurozóny, která vyvinula různé mechanismy, jak zabránit předlužení jednotlivých členských států.

(TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Tak tomuto sa dá povedať dobrá správa. Len tak ďalej!!! Čím skôr sa svet zbaví závislosti na US$ tým bude svet bezpečnejší!!!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy