Lidé se procházejí poblíž místa konání 15. summitu BRICS v jihoafrickém Johannesburgu, 21. srpna 2023. Patnáctý summit BRICS se koná od úterý do čtvrtka v Jihoafrické republice. FOTO - Xinhua/Zhang Yudong

Nový argentinský prezident Javier Milei, který byl proti vstupu země do BRICS, může časem změnit svůj názor, řekl agentuře TASS Dmitrij Rosenthal, vedoucí Ústavu Latinské Ameriky při Ruské akademii věd, expert Ruské rady pro mezinárodní záležitosti.

»Ano, bylo to oficiální prohlášení a oficiální postoj Javiera Milei, že země neplánuje vstoupit do BRICS, přestože obdržela pozvání ke vstupu do sdružení. V tomto smyslu je třeba vidět a počkat. Musíme si uvědomit, že členství v BRICS je to poměrně prospěšná věc. V budoucnu může být pro Argentinu užitečné,« řekl.

Expert dodal, že Mileiův postoj k BRICS je předvolebním prohlášením, které by se nemělo brát příliš vážně. Poznamenal také, že prezidentská frakce nemá v parlamentu většinu, což bude mít vliv na rozhodnutí argentinských orgánů.

Podle něj je nepravděpodobné, že by nové argentinské orgány byly schopny provést rychlý obrat od spolupráce s Ruskem, Čínou a zeměmi globálního Jihu.

»Myslím si, že tento obrat nebude možné rychle provést, stejně jako nebude možné revidovat obchodní a hospodářskou politiku, opustit centrální banku, aniž bychom měli většinu v parlamentu, to je nemožné,« řekl.

Milei prosazuje minimální zásahy státu, chce odvolat centrální banku a navrhuje nahradit národní měnu dolarem.

»Je velmi obtížné odmítnout partnerství s Čínou, která je druhým obchodním partnerem země. Vzhledem k obtížné socioekonomické situaci, kterou dnes v Argentině pozorujeme, je odmítnutí partnerství s tak významným ekonomickým hráčem, jakým je Čína, podle mého názoru mírně řečeno nemožné. Myslím, že Mileyova rétorika a skutečné činy se budou velmi lišit,« uzavřel Rosenthal.

Milei 19. listopadu zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb v Argentině. Politik opakovaně prohlásil, že nemá v úmyslu podporovat vztahy s Brazílií, Čínou a Ruskem kvůli nesouhlasu s politikou těchto států, ale nebude bránit obchodům s nimi. Za prioritní spojence Argentiny považuje Izrael a USA. Podle Mileiovy zahraničněpolitické poradkyně Diany Mondino nevidí aliance Freedom Advances v současné době smysl v účasti Argentiny v BRICS, kam byla země přijata po srpnovém summitu.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

 1. 📣🖥Poznejte argentinského prezidenta lépe

  🔹Drží doma čtyři devadesátikilové mastify, kterým říká „renomovaní ekonomové“. Všichni jsou to klonové Conana, který zemřel v roce 2017. V biografii Milea se píše, že studuje telepatii a ve volném čase s pomocí jasnovidce komunikuje s Conanem – žádá o radu v otázkách politiky.

  🔹Žije sám, nikdy nebyl ženatý. Je hrdý na to, že pracoval jako instruktor tantrického se*xu – meditativní formy kopulace založené na idejích východní filozofie. Konečným cílem není orgasmus, ale samotný proces. Chlubí se, že vydrží 3 měsíce bez cummingu.

  🔹Vyrůstal v Buenos Aires v rodině řidiče autobusu, který později otevřel svůj podnik. Říká, že jeho rodiče Norberto a Alicia ho fyzicky i slovně týrali. Když vyrostl, deset let s nimi nemluvil. Říká: „Jsou pro mě mrtví.“ Ve škole prý neměl přátele, ale měl záchvaty vzteku.

  🔹Narodil se v katolické rodině, ale konvertoval k judaismu.

  Sledujte @neCT24  | 42TČen

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here