Home Zahraničí Francie nechce americký scénář, blíží se k zakotvení práva na potrat do...

Francie nechce americký scénář, blíží se k zakotvení práva na potrat do ústavy

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Francouzské Národní shromáždění dnes velkou většinou hlasů schválilo návrh na zařazení práva na potrat přímo do ústavy. Poslaneckou předlohu teď dostanou k posouzení senátoři a poté veřejnost v referendu, uvedla agentura AFP. Pokud by návrh prošel, stala by se Francie první zemí na světě s právem na potrat přímo v ústavě, informoval list The Guardian.

»Zákon zaručuje efektivitu a rovný přístup k právu na dobrovolné ukončení těhotenství,« zní věta, o které hlasovali poslanci. Pro se vyslovilo 337 z nich, proti bylo 32 zákonodárců a 18 se jich zdrželo. Výsledek ocenila většina poslanců potleskem vestoje. Vzhledem k aktuálnímu složení dolní komory parlamentu, ve které nemají vládní strany většinu, šlo o vzácnou nadstranickou shodu.

Poslankyně Mathilde Panotová z levicové strany Francie nepodrobená (LFI), která hlasování iniciovala, výsledek věnovala ženám ve Spojených státech, Polsku a Maďarsku, kde je právo na potrat různým způsobem omezené. Jeho prosazení přímo do ústavy je podle Panotové prevencí hrozby, že by právu na potrat někdy v budoucnu ve Francii rovněž hrozilo omezení.

Původní návrh textu od LFI obsahoval i právo na antikoncepci. Kvůli obavám části poslanců, že by šlo o zavedení neomezeného práva na potrat, ale byla tato část vypuštěna.

Podle říjnového průzkumu podporuje začlenění práva na potrat přímo do ústavy 81 procent Francouzů. Souhlasí s tím 85 procent žen a 76 procent mužů, plyne z průzkumu pro francouzskou Vysokou radu pro rovnost (HCE).

(jb, čtk)

Předchozí článekBrazílie – Srbsko 2:0. Richarlison zářil, druhá trefa byla výstavní
Další článekPřed 100 lety se narodil skladatel, klavírista i spisovatel Ilja Hurník

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here