Home Zahraničí Hudba zakázána! Tálibán pálí hudební nástroje v západním Afghánistánu

Hudba zakázána! Tálibán pálí hudební nástroje v západním Afghánistánu

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Stoupenci radikálního hnutí Tálibán, které se chopilo moci v Afghánistánu, zabavili a spálili hudební nástroje v provincii Herát na západě země. Informovaly o tom noviny Hasht-e Subh s odvoláním na místní pobočku ministerstva pro dobré chování a zákaz zavrženíhodných věcí.

Podle deníku byly nástroje zabaveny v různých okresech provincie. Místní úředníci varovali obyvatele, že poslech a přehrávání hudby je zakázáno a každému, kdo toto pravidlo nedodrží, hrozí vážný trest. Hra na hudební nástroje je podle Tálibánu příčinou zkaženosti mládeže a degradace společnosti. Publikace neposkytla informace o počtu a typech spálených nástrojů.

Tisková agentura Pajhwok 19. července informovala, že stoupenci Tálibánu zabavili a spálili hudební nástroje v několika provinciích země včetně Kábulu. Zničeny byly mimo jiné bubny a harmoniky.

Tálibán zahájil rozsáhlou operaci s cílem převzít kontrolu nad Afghánistánem poté, co USA na jaře 2021 oznámily své rozhodnutí stáhnout odtud své ozbrojené síly. Dne 15. srpna radikálové bez boje vstoupili do Kábulu a 7. září oznámili složení prozatímní vlády, jejíž legitimitu dosud žádná země neuznala.

Představitelé hnutí zavedli »dočasná« omezení, mimo jiné pro dívky a ženy, což vysvětlili potřebou vytvořit ve státě »vhodné islámské prostředí«. Například televizní moderátorky musely povinně nosit hidžáb, místním televizním stanicím bylo doporučeno nepromítat filmy, v nichž vystupují ženy, a v parcích bylo zakázáno společné setkávání žen a mužů. V některých oblastech Afghánistánu byla s nástupem Tálibánu zakázána živá hudba na svatbách a v kavárnách.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here