Home Zahraničí I dodávky Gripenů na Ukrajinu by museli nejprve schválit Američané

I dodávky Gripenů na Ukrajinu by museli nejprve schválit Američané

JAS-39 Gripen FOTO - wikipedia

Případný transfer švédských stíhacích letounů Gripen na Ukrajinu by musely schválit i třetí země, včetně USA, které dodaly díly pro tyto letouny, uvedl v televizním vystoupení Andrej Sibiga, zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta.

Na otázku, zda by před případným převodem Gripenů na Ukrajinu mělo být vyžádáno povolení od USA, Sibiga odpověděl: »Zdá se mi, že je to nezbytné. I v letadlech, jako jsou Gripeny, jsou určité komponenty, které vyžadují souhlas ostatních spojenců. Je to vždy proces a my jsme vlastně uprostřed tohoto procesu.«

Sibiga dodal, že o případném převodu stíhaček na Ukrajinu jednají hlavy států. »Nyní jsme již ve fázi, kdy se prakticky zabýváme otázkami souvisejícími s letadly,« řekl.

Ukrajinský ministr obrany Alexej Reznikov v sobotu uvedl, že ukrajinští piloti zahájili výcvik v létání na stíhačkách F-16 a dva ukrajinští piloti již provedli zkušební lety na F-16 v USA. Reznikov uvedl, že výcvik ukrajinských pilotů pro létání na stíhačkách F-16 americké výroby potrvá nejméně šest měsíců. Ukrajinský prezident Volodimir Zelenský na společné tiskové konferenci se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem uvedl, že země jednají o možném převodu stíhaček Gripen do Kyjeva a ukrajinští piloti na nich již zahájili zkušební lety.

Kyjev již dlouho žádá západní spojence o převedení letounů F-16 na Ukrajinu. Náčelník štábu ukrajinského prezidenta Andrej Jermak uvedl, že země očekává, že tyto stíhačky obdrží do konce letošního roku. Dne 17. srpna agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že USA umožnily Dánsku a Nizozemsku převést na Ukrajinu některé stíhačky F-16. Zpráva uváděla, že tyto země pošlou letouny do Kyjeva poté, co bude dokončen výcvik ukrajinských pilotů. Dánská vláda později potvrdila, že takové povolení obdržela.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Než se ukrajinští piloti dostanou do akce bude dávno po válce a to nemluvím o tom že těch stíhaček by muselo být řádově mnohem víc.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here