Home Zahraničí Macron vyzývá k přijetí více dohod o kontrole zbrojení po ukončení ukrajinského...

Macron vyzývá k přijetí více dohod o kontrole zbrojení po ukončení ukrajinského konfliktu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Francie považuje za nezbytné uzavřít nové dohody o omezení zbraní, které představují hrozbu pro evropské území, uvedl prezident Emmanuel Macron na výroční konferenci francouzských velvyslanců.

Podle jeho názoru musí být období po ukončení konfliktu na Ukrajině »doprovázeno novými dohodami, které vytvoří rámec v oblasti zbrojení – všech druhů zbraní a všech vojenských aktivit týkajících se Evropy«. »Musíme mít vůli být autory koncepce těchto budoucích dohod a stát se jejich signatáři,« řekl Macron.

V této souvislosti Macron připomněl svá vlastní prohlášení z roku 2019, kdy v souvislosti s dohodami o raketách středního a kratšího doletu a strategických zbraních mezi Ruskem a Spojenými státy uvedl, že »Evropa se stala terčem, a nikoli aktérem světové politiky«. Dodal, že kvůli pozastavení dodržování dohod, které evropské země nepodepsaly, se Evropa ocitla mezi dvěma ohni bez možnosti ovlivnit dění.

Macron prohlásil, že si přeje »vybudovat tento nový světový řád«, v němž by Francie hrála roli »rámcového státu v nové alianci«. Vyzval k posílení technologické autonomie Evropy a posílení její nezávislosti v oblasti bezpečnosti. Francouzský lídr rovněž ujistil, že zvýšená koordinace mezi Evropany nepodkopává, ale naopak doplňuje a posiluje NATO. Vyzval rovněž k »postupnému budování nových partnerství, která by zahrnovala vesmírný a digitální sektor«.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here