Home Zahraničí CNN: Hamás při přípravě útoku na Izrael používal pevné linky

CNN: Hamás při přípravě útoku na Izrael používal pevné linky

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Členové buňky palestinského hnutí Hamás používali dva roky při přípravě útoku na Izrael pevnou telefonní síť. Informovala o tom televizní stanice CNN s odvoláním na své zdroje.

Podle něj militanti využívali telefonní síť v tunelech pod Pásmem Gazy. Podle zdrojů CNN téměř nepoužívali počítače a mobilní telefony a podrobnosti operace probírali na osobních schůzkách, což jim umožnilo skrýt se před izraelskou a americkou rozvědkou.

Uvádí se, že většina členů Hamásu se o plánovaném útoku dozvěděla několik dní před ním, ačkoli všichni bojovníci byli v pohotovosti již delší dobu. Izraelská rozvědka o cvičeních Hamásu informovala, ale nevyvolávala obavy, zdůrazňuje televizní kanál.

Tisková agentura Tasnim již dříve uvedla, že radikální palestinské hnutí Hamás nacvičovala operaci Al-Aksa Flood až čtyři roky. Podle agentury útok Hamásu na Izrael znamenal »začátek nové éry« v konfrontaci mezi oběma stranami, protože palestinští bojovníci prokázali vysokou míru připravenosti i efektivitu svých zpravodajských služeb. Umožnila to skutečnost, že Hamás od roku 2020 každoročně pořádá cvičení, při nichž nacvičuje možné scénáře útoku.

Tasnim poznamenává, že představitelé hnutí vždy veřejně oznamovali cvičení, která jim pomohla vytvořit jednotné velitelské centrum, procvičit společné akce různých jednotek a zlepšit bojovou připravenost. Bojovníci také nacvičovali operační mobilizaci jednotek, boj ve městech, obsazování nepřátelských sídel a vojenských objektů, invazi do pobřežních oblastí a obojživelné operace. Zvláštní pozornost věnovali bojovníci taktice zmaření případné izraelské invaze do pásma Gazy s využitím min, tanků, bezpilotních letounů, protiraketových systémů a dalších zbraní.

Agentura zdůrazňuje, že letošní cvičení se uskutečnilo pouhý měsíc před skutečným útokem, aniž by je izraelské úřady braly vážně nebo řádně studovaly bojovou strategii Hamásu.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here