Po schválení první části soudní reformy vypukly v Izraeli spontánní protesty

Odpůrci soudní reformy v Izraeli se v pondělí večer vydali na spontánní protesty do různých částí země poté, co parlament definitivně schválil zákon o omezení tzv. principu přiměřenosti, který je první částí kontroverzní soudní reformy.

V Jeruzalémě, kde protesty pokračují již druhým dnem, vyšli demonstranti na vozovku Beginova bulváru, jedné z největších dopravních tepen města, informoval rozhlas Kan. Policie k rozehnání protestujících použila vodní děla a speciální smrdutý plyn známý jako Skunk. Provoz na dálnici byl na dvě hodiny zablokován.

V Tel Avivu se mezitím podle Kan tisíce demonstrantů sjíždějí ke komplexu vládních budov na východě města, kde opozice tradičně pořádá svá týdenní shromáždění proti soudní reformě. Skupina protestujících se snaží proniknout na Ayalonovu dálnici, která vede v blízkosti místa shromáždění, přičemž doprava na dálnici je již částečně zablokována, uvedla rozhlasová stanice.

Portál Ynet zase uvádí, že spontánní protesty v těchto hodinách začaly v mnoha dalších oblastech Izraele. Zejména tisíce protestujících vyšly do ulic Haify a Be’er Ševy. Spontánní shromáždění se sešla na několika izraelských meziměstských dálnicích.

Dříve v pondělí schválil Kneset (parlament) v závěrečném čtení první zákon v rámci reformy soudnictví, která vyvolala několikaměsíční protesty opozice. Jedná se o zákon o zrušení tzv. principu přiměřenosti, který je jedním z klíčových a nejkontroverznějších prvků reformy. Zákon by omezil pravomoci izraelského Nejvyššího soudu. Doposud měl nejvyšší soud pravomoc zablokovat jakékoli vládní rozhodnutí, které bylo považováno za právně nerozumné, reforma tyto pravomoci soudní moci omezí.

Odpůrci reformy se domnívají, že kabinetem navrhovaný plán na transformaci soudnictví podkopává základy izraelské demokracie. Vláda vedená Benjaminem Netanjahuem trvá na tom, že reforma naopak přispěje k demokratizaci politického systému země. Pokusy vládnoucí koalice a opozice najít kompromisní řešení problému zatím selhaly, a to i přes zprostředkovatelské úsilí prezidenta Jicchaka Herzoga.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy