Home Zahraničí Polský premiér vzkázal Zelenskému, aby už nikdy neurážel Poláky

Polský premiér vzkázal Zelenskému, aby už nikdy neurážel Poláky

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Polský premiér Mateusz Morawiecki požadoval od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby již nikdy neurážel Poláky. Informovala o tom tisková agentura PAP.

»Chci vzkázat prezidentu Zelenskému, aby už nikdy neurážel Poláky, jak to udělal nedávno při svém projevu v OSN. Poláci to nedovolí. A hájit dobré jméno Polska je nejen mou povinností a ctí, je to nejdůležitější úkol vlády republiky. V současném geopolitickém kontextu budeme hájit všechny naše argumenty,« cituje agentura Morawieckého.

V poslední době si Varšava a Kyjev vzájemně vyměňují ostré výroky přecházející ve výhrůžky. Kamenem úrazu se stala otázka dodávek ukrajinských zemědělských produktů do EU. Polsko se stalo jednou ze zemí, které přijaly ochranná opatření, aby zabránily propadu cen na domácím trhu kvůli přílivu ukrajinského obilí. Pro Ukrajinu, která projednává rozpočet na příští rok s rekordním deficitem, je však otázka vývozu zemědělských produktů velmi palčivá.

Pokusy Evropské komise o řešení situace zatím selhaly. Kyjev podal stížnost ke Světové obchodní organizaci, načež Varšava připomněla, že zbraně a humanitární pomoc jsou na Ukrajinu přepravovány přes Polsko.

Polský premiér Mateusz Morawiecki varoval Kyjev, že Varšava může rozšířit seznam zboží zakázaného k dovozu z Ukrajiny, pokud její orgány budou nadále eskalovat konflikt kvůli dodávkám zemědělských produktů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zase z tribuny Valného shromáždění OSN obvinil země EU omezující dodávky ukrajinského obilí z údajného »napomáhání Rusku«.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here