Home Zahraničí Srbská strana přichází s iniciativou na vstup do BRICS

Srbská strana přichází s iniciativou na vstup do BRICS

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Srbské Hnutí socialistů, které založil šéf Srbské bezpečnostní a informační agentury Aleksandar Vulin, předložilo národnímu parlamentu iniciativu k podání žádosti o členství v BRICS.

»Zákonodárci Hnutí socialistů, strany založené Aleksandarem Vulinem, vystoupili s iniciativou na přijetí rezoluce o vstupu Srbska do BRICS,« uvádí se v tiskovém prohlášení strany zveřejněném na jejích internetových stránkách.

»Absence otevřeného sociálního dialogu, vnucování integrace do Evropské unie jako hotového rozhodnutí a jediné možné cesty, stejně jako pokrytectví bruselské administrativy, nikdy neustávající politické vydírání a požadavky, abychom odstoupili část území státu, vedly k situaci, kdy si srbští občané konečně uvědomili, že jsou obětí kolektivní a dobře organizované manipulace Západu. Výsledkem je, že téměř dvě třetiny občanů považují členství Srbska v BRICS za nejlepší a nejpřijatelnější možnost integrace, která nabízí lepší dlouhodobou perspektivu rychlého a kvalitativního hospodářského rozvoje,« uvedla strana.

Prezident Republiky srbské (jedné ze dvou entit Bosny a Hercegoviny) Milorad Dodik již dříve prohlásil, že Bosna a Hercegovina by měla vstoupit do BRICS a nečekat na další neurčité požadavky ze strany EU ohledně otázky přijetí do společenství.

Poslední summit BRICS se konal 22.-24. srpna v jihoafrickém Johannesburgu. Jak oznámil jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, vedoucí představitelé členských zemí se rozhodli pozvat Argentinu, Egypt, Etiopii, Írán, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, aby se staly členy BRICS od 1. ledna 2024.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here