Home Zahraničí Srbsko požádá o zasedání RB OSN kvůli ohrožení svých občanů v Kosovu

Srbsko požádá o zasedání RB OSN kvůli ohrožení svých občanů v Kosovu

FOTO - Twitter

Srbsko požádá o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli ohrožení životů a bezpečnosti svých občanů v Kosovu a Metohiji a bude také požadovat, aby kosovské síly NATO (KFOR) demilitarizovaly ozbrojené formace kosovských Albánců. Ve čtvrtek to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić během svého projevu k národu.

»Srbský lid je postaven ke zdi, a proto požádám o naléhavý rozhovor s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem kdekoli na světě, abychom vedli konečné rozhovory a nastínili situaci, řekli, co můžeme udělat – a co už nemůžeme,« citovala Vučiče agentura Taniug. »Ihned po tomto rozhovoru Srbsko poprvé požádá o svolání naléhavého zasedání Rady bezpečnosti OSN s ohledem na to, že jsou ohroženy životy Srbů a jejich bezpečnost, a na tomto zasedání požádáme o naléhavá opatření, konkrétně aby Rada (OSN) požadovala, aby KFOR okamžitě zastavil činnost prištinských struktur, které se v tomto angažují (perzekuce Srbů – pozn. TASS), a demilitarizoval všechny ozbrojené albánské formace.«

»Nepožádali jsme o svolání Rady bezpečnosti OSN dříve, protože víme, že je to poslední krok, který musíme udělat, než přejdeme k určitým akcím, které jsou velmi tvrdé, ale nemůžeme už dopustit pogromy, perzekuce a etnické čistky našeho obyvatelstva,« zdůraznil srbský prezident.

Již dříve ve středu během setkání se zvláštním zástupcem EU pro západní Balkán Miroslavem Ljčakem Vucić vyzval mezinárodní společenství, aby se vážně zabývalo bezpečností Srbů v Kosovu a Metohiji. Poukázal na to, že Srbové na Kosmetu jsou vystaveni nejhoršímu pronásledování a šikaně za posledních 15 let, a vyzval k dodržování jejich práv a bezpečnosti. Srbský prezident již oznámil, že premiér neuznaného Kosova Albin Kurti plánuje nový útok na Srby v době, kdy Kyjev zahájí nový protiútok, který by se mohl uskutečnit ještě před summitem NATO ve Vilniusu 11. – 12. července.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here