Steinmeier poblahopřál Schröderovi k osmdesátinám pouze předtištěným dopisem

Německý kancléř Olaf Scholz, prezident Frank-Walter Steinmeier a vedení Sociálnědemokratické strany (SPD) poblahopřáli bývalému německému kancléři Gerhardu Schröderovi (SPD, funkci zastával v letech 1998-2005) k jeho narozeninám, a to i přes existující politické neshody. Schröder slaví 7. dubna 80. narozeniny.

»Jak je zvykem, německý kancléř poblahopřeje bývalému kancléři k jeho mimořádným narozeninám formou blahopřejného dopisu,« řekla agentuře DPA mluvčí německé vlády. Obsah dopisu však nebyl zveřejněn.

Steinmeier poslal Schröderovi velmi formální dopis. Pouze několik slov jako »Milý Gerde« a »Váš Frank Steinmeier« je napsáno rukou, zbytek textu je vytištěn na oficiálním hlavičkovém papíře. To podle listu Bild am Sonntag naznačuje neshody mezi oběma politiky. Steinmeier se nezmiňuje o Schröderových úspěších ve funkci kancléře ani mu neděkuje za dlouholetou spolupráci, místo toho používá neosobní, standardizovaný jazyk blahopřání. Pouze použití tykání ukazuje, že se prezident a jubilant dobře znají, uvedl list.

Steinmeier byl po desetiletí jedním z nejbližších spolupracovníků bývalého kancléře. Po vypuknutí konfliktu na Ukrajině v únoru 2022 a exkancléřově postoji se však Steinmeier od Schrödera veřejně distancoval. V roce 2022 Steinmeier uvedl, že Schröderovi tehdy nepopřál k narozeninám.

Gratulace bývalému kancléři zaslali také spolupředsedové SPD Lars Klingbeil a Saskia Eskenová, kteří dříve pracovali ve Schröderově volebním štábu. »Vedoucí představitelé strany svému předchůdci Gerhardu Schröderovi písemně blahopřáli k narozeninám,« uvedl mluvčí SPD.

Schröder byl v Německu kritizován kvůli svým proruským postojům. Již dříve schválil rozpočtový výbor Spolkového sněmu žádost vládních stran s požadavkem zbavit exkancléře některých privilegií, která jsou podle zákona financována z peněz daňových poplatníků. Z rozpočtu tak přestaly plynout prostředky na údržbu Schröderova úřadu a byly zastaveny platy jeho zaměstnanců. Podle bývalého kancléře je toto rozhodnutí v rozporu se zákonem.

Schrödera se také pokusili vyloučit ze strany. Procedura však skončila neúspěchem. Kromě toho byla manželka bývalého kancléře Seo Young Kim – Schröder vyhozena z NRW.Global Business poté, co se spolu s manželem zúčastnila v roce 2023 slavnostní recepce pořádané 9. května ruským velvyslanectvím v Německu u příležitosti 78. výročí vítězství ve druhé světové válce.

V předvečer svého jubilea poskytl Schröder rozhovory řadě německých médií. Tiskové agentuře DPA řekl, že stále udržuje přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, a odmítl kritiku ohledně své spolupráce s ruskými energetickými společnostmi po skončení politické kariéry. Vyjádřil také naději, že se jeho strana vrátí ke svým protiválečným tradicím a pokusí se přispět k mírovému urovnání na Ukrajině. Bývalý kancléř také naznačil, že jeho přátelské vztahy s ruským vůdcem mohly být užitečné při řešení konfliktu na Ukrajině. V rozhovoru pro Sueddeutsche Zeitung ostře kritizoval vedení SPD.

Schröder se narodil 7. dubna 1944 v Mossenbergu v Severním Porýní-Vestfálsku. Do Sociálnědemokratické strany Německa vstoupil Schröder v 19 letech, v letech 1978-1980 vedl její mládežnickou organizaci »Mladí socialisté« (v této funkci byl opakovaně v Moskvě). Ve volbách do Spolkového sněmu v září 1998 byl nominován jako kandidát SPD na kancléře. Výsledkem bylo, že Schröder sestavil vládu SPD a Zelených.

Mezi Schröderova důležitá rozhodnutí ve funkci kancléře patří vyslání vojenského kontingentu do Afghánistánu k účasti na mezinárodní protiteroristické operaci a odmítnutí podpory vstupu amerických vojsk do Iráku. Schröder významně přispěl k rozvoji rusko-německých vztahů. V roce 2001 inicioval spolu s Putinem vznik fóra pro rusko-německý dialog v Petrohradě a v roce 2003 byla na jeho návrh zřízena funkce koordinátora německé vlády pro dialog mezi veřejností. Aktivně podporoval projekt plynovodu Nord Stream pod Baltským mořem.

Schröder udržuje přátelské vztahy s Putinem, vystupuje proti protiruským sankcím, které Západ uvalil po znovusjednocení Krymu s Ruskem. Podle něj se po válce na Ukrajině bude muset Západ s Ruskem znovu spojit. V souvislosti s rostoucí kritikou jeho vazeb na Rusko byl nucen ukončit spolupráci s ruskými společnostmi.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy