Tálibán po odchodu Američanů srazil produkci opioidů o 95 %, OSN se bojí humanitární katastrofy

Pěstování máku a produkce opia se v Afghánistánu od zákazu této plodiny ze strany Tálibánu snížily o 95 %, uvádí zpráva OSN.

Talibanské úřady slíbily po odchodu koaličních vojsk pod vedením USA ukončit nelegální výrobu drog v Afghánistánu a zakázaly pěstování máku, z něhož se získává opium a heroin.

Podle zprávy Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) se pěstování máku propadlo odhadem o 95 procent – z 233 000 hektarů (575 755 akrů) na konci roku 2022 na 10 800 v roce 2023. Produkce opia následovala tento trend a klesla z 6200 tun na 333 tun v roce 2023.

Odhadovaná letošní sklizeň činí 24 až 38 tun heroinu vhodného k vývozu, zatímco loni to bylo 350 až 580 tun.

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) varoval před možnými »humanitárními důsledky pro mnoho ohrožených venkovských komunit« v důsledku náhlého poklesu afghánského opiového hospodářství, protože pěstitelé se museli přeorientovat na mnohem méně výnosné alternativní plodiny.

Příjmy zemědělců, které se v roce 2022 odhadovaly na 1,36 miliardy dolarů, se podle UNODC v letošním roce snížily o 92 % na 110 milionů dolarů, přičemž se očekává, že tato ztráta bude mít širší dopad na již tak problémovou ekonomiku země.

V loňském roce tvořily výnosy z máku téměř třetinu hodnoty celkové zemědělské produkce v Afghánistánu, který je předním světovým producentem.

»Lidé v Afghánistánu dnes potřebují naléhavou humanitární pomoc…, aby mohli absorbovat šok ze ztráty příjmů a zachránit si životy,« uvedla ve svém prohlášení výkonná ředitelka UNODC Ghada Walyová. »Pro veškerou ostatní produkci – bavlnu, pšenici – potřebují mnohem více vody,« uvedla na brífinku ke zprávě, zatímco země zažívá »tři roky po sobě jdoucí sucho«.

Oddělení afghánského ministerstva vnitra pro narkotika uvedlo, že »do jisté míry« souhlasí s odhadem plochy, na které se pěstuje mák, uvedeným ve zprávě UNODC. Odmítlo však další prvky zprávy, například ty, které se týkají produkce opia a socioekonomických údajů, protože nebyly založeny na průzkumech v terénu a místo toho se opíraly o satelitní snímky a údaje z předchozích let.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy