Home Zahraničí V důsledku lustrací v Polsku může být propuštěno 40 tisíc státních zaměstnanců

V důsledku lustrací v Polsku může být propuštěno 40 tisíc státních zaměstnanců

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V důsledku lustračního procesu, který byl zahájen v úterý v Polsku, může být propuštěno více než 40 000 státních zaměstnanců. Podle rozhlasové stanice RMF24 může být důvodem jejich spolupráce se speciálními službami Polské lidové republiky.

V souladu se zákonem o lustraci jsou ode dneška všechny státní instituce povinny do sedmi dnů předkládat Ústavu národní paměti (ÚPN) seznamy svých zaměstnanců narozených do 1. srpna 1972.

Poté, do pěti měsíců, INP prověří, zda tito vládní představitelé spolupracovali se speciálními službami Polské lidové republiky (PNR). Pokud budou zjištěny skutečnosti takové spolupráce, bude úředník propuštěn bez práva dále pracovat ve státních a správních orgánech.

Státní zaměstnanci starší 51 let přitom budou muset do 30 dnů samostatně odevzdat INP tzv. »lustrační osvědčení« objasňující problematiku spolupráce se speciálními službami PPR. Pokud úředník takový doklad nepředloží, bude propuštěn.

Uvádí se, že celková lustrace se může týkat asi 30 % všech polských státních zaměstnanců, tedy asi 40 tisíc lidí. Podle INP dříve již asi 3000 státních zaměstnanců dobrovolně hlásilo spolupráci se speciálními službami PPR v období socialistického Polska.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here