Situace s nedostatkem léků by se měla stabilizovat až v březnu

Důvodů, proč je nedostatek léků na horečku nebo antibiotik, je víc a vzájemně se posilují. Jedná se o vyšší nemocnost lidí, než je v těchto měsících běžné, problémem je také plánování výroby léků ze strany výrobců a prodloužení dodacích lhůt. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Zároveň vyzval lidi, aby neskupovali léky, kterých bylo nebo stále je na trhu nedostatek. »Prosím neskupujte ty léky, nesnažte se je někde nabízet. Pokud někdo skupuje léky, tak se může stát, že je v tu danou chvíli nedostane někdo, kdo je potřebuje,« řekl ministr. Připomněl, že před vánočními svátky se dovezlo 340 000 balení, dalších 80 000 až 90 000 balení po Novém roce.

V lednu a únoru se podle ministra přiveze téměř půl milionu balení různých druhů antibiotik. Podle náměstka Jakuba Dvořáčka bude situace komplikovaná ještě v následujících týdnech. »Je možné, že určité léčivo dočasně nebude dostupné,« uvedl. Většina výrobců podle něj dodávky obnoví, ale bude trvat i několik týdnů, než se trh uklidní. »Předpokládáme, že na začátku března by situace měla být stabilní,« dodal Dvořáček.

Ministr se pasuje do role nejlepšího evropského ministra

Přístup ministerstva zdravotnictví k řešení situace s nedostatkem léků kritizovala expertka KSČM na zdravotnictví Soňa Marková. Nelíbí se jí také, že ministr se za dané situace pasuje do role »nejlepšího ministra v Evropě«. »On vše zařídil a potřebných Nurofenů a antibiotik už je nebo v blízké době bude tolik, že k nám budou jezdit lidé z okolních zemí nakupovat léky tak, jak to nyní činí Češi jezdící do Polska, Německa či Rakouska. Dále jsme se od pana ministra dozvěděli, že příčiny výpadku jsou pouze objektivní. To znamená vyšší nemocnost poté, co jsme se dva roky chránili rouškou nebo respirátorem a ztratili tím imunitu. Výrobci také naplánovali nižší výrobu právě kvůli covidu a na vině je samozřejmě také Čína, která naráz uvolnila všechna opatření a velká nemocnost teď brání vyrábět v dostatečném množství potřebné komponenty pro výrobu léčivých přípravků. Aspoň, že cudně připomněl, že by lidé neměli léky skupovat, pokud je opravdu nepotřebují,« uvedla pro iportaL24.cz.

Vadí ji také, že ministr v souvislosti s antibiotiky nezdůraznil problém s rezistencí a slábnoucí účinností. »Zato politoval lékárníky, že za nedostatek léků nemohou. Ale už se nezmínil o tom, že mohou část potřebných léčiv sami vyrábět, pokud mají ve své lékárně k dispozici účinnou látku. Jenže, když ona řada lékáren je dnes spíše výdejnami hotových léků, než zdravotnickým zařízením,« konstatovala Marková. Problém je podle ní také na straně lékařů, kteří mohou online nahlížet na stránky SÚKL a zjistit si, jaké léčivé přípravky mají výpadek a předepsat případně jiné se stejnou účinnou látkou.

Hledání celoevropských řešení je běh na dlouhou trať

Ministerstvo podle Válka podporuje společný nákup některých léků v rámci EU, o kterém se bude jednat příští týden.

Hodlá prý také podnikat kroky, aby se situace neopakovala na podzim. Chce od výrobců nejzásadnějších léčiv informace o tom, kolik jich plánují pro ČR vyrobit. Sněmovna by podle Válka měla letos také projednat novelu zákona o léčivech, která by měla dodavatelům stanovit povinnost držet dvouměsíční zásobu některých léků. Platit by měla od ledna 2024, protože se firmy na ní musí připravit.

Podle Markové je ale otázkou, jaké dopady, včetně finančních, bude připravovaná legislativa mít. »Dodavatelům bude uložena povinnost mít zásoby léků na dva měsíce a k tomu již dnes platí nařízení, že potřebné léky se mohou přivézt odkudkoliv za cenu, kterou určí a schválí vláda! Jde tedy, jako obvykle o obrovské peníze. Hledají se i celoevropská řešení, ale to je běh na dlouhou trať. Navíc politici EU vůči nadnárodním farmaceutickým firmám tahají vždy za kratší konec provazu,« uvedla Marková.

Plně proto souhlasí s názorem prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, který k výpadkům některých léčiv řekl: »Jednou z příčin je přesunutí výroby do zemí mimo Evropu, často nestabilních a nespolehlivých, ve snaze maximalizovat zisky. Druhou příčinou je to, že levné léky nepřinášejí takové zisky a ty firmy se spíš soustředí na léky drahé, kde je vyšší marže. To se týká nejenom výrobců, ale i distributorů a nakonec i lékáren. Když přijde situace, kdy je větší spotřeba jako teď, tak to vyjde takhle najevo«.

Problémy s nedostatkem léčiv řeší kromě ČR i další evropské země. »Stejný problém mají i další evropské země včetně Rakouska, Německa, Francie, Finska či Chorvatska,« uvedl Dvořáček. Informoval také, že zatím se nepodařilo získat antibiotika z USA, Kanady či Velké Británii, část dodaných léků ale z ciziny bude. »Některá antibiotika, která se podařilo zajistit, budou mít cizojazyčný obal, ale vždycky tam bude přeložený příbalový leták v češtině,« dodal.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Komunistům svého času vyhořela továrna na toaletní papír. Buržoustům zřejmě teď vyhořela továrna na léky?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy