Home Domácí VZP bude od zítřka přispívat seniorům na očkování proti RS virům

VZP bude od zítřka přispívat seniorům na očkování proti RS virům

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Blížící se podzim je tradičně obdobím zvýšeného výskytu respiračních onemocnění. Lékaři každoročně vyzývají rizikové skupiny obyvatel a seniory, aby se dali očkovat proti chřipce. Od září bude Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) přispívat lidem nad 60 let věku také na očkování proti RS virům, a to částkou dva tisíce korun. Celé očkování stojí zhruba pět tisíc korun. Rozhodla o tom Správní rada VZP.

»Věková hranice byla určena v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti. Zároveň jde o vůbec nejvyšší příspěvek na očkování, který VZP aktuálně nabízí,« uvedl náměstek ředitele VZP pro služby klientům Ivan Duškov.

RS virus je RNA virus vyskytující v průběhu celého roku, zvýšený až epidemický výskyt je obvyklý v průběhu zimních měsíců. Způsobuje infekce dýchacích cest. RS virové infekce mohou především u osob starších 60 let způsobovat závažné zdravotní komplikace. »Závažný průběh doprovázený nutnou hospitalizací hrozí pacientům s chronickým onemocněním srdce či ledvin, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), astmatem či diabetem mellitu,« vysvětlil předseda Správní rady VZP Tom Philipp.

Výhodou vakcíny je její účinnost, která podle odborníků přesahuje osmdesát procent. Nevýhodou je cena, ta činí pět tisíc korun. »Občan, kterému záleží na jeho zdravotním stavu, si ty tři tisíce připlatí,« míní místopředsedkyně správní rady VZP Michaela Matoušková (STAN).

Lidé žádají hlavně o příspěvek na pohyb a dentální hygienu

Z fondu prevence VZP ČR přispívá i na jiné vakcíny. Nárůst počtu vyplacených příspěvků, i celkového objemu čerpaných peněz z fondu prevence je v letošním roce jednoznačný. Počet žádostí o příspěvek VZP v prvním pololetí vzrostl téměř o čtvrtinu na letošních 506 tisíc a objem čerpaných prostředků dokonce o 45 % na více než 400 milionů korun. Důvodem razantního růstu objemu čerpaných peněz je navýšení vybraných benefitů v reakci na inflaci i rozšíření jejich nabídky o některé zcela nové.

Nejvyšší meziroční nárůst počtu žádostí VZP eviduje u čerpání příspěvku na pohybové aktivity pro děti do 18 let. V prvním pololetí letošního roku si o něj zažádalo více než 100 tisíc pojištěnců, což je o třetinu více než ve stejném období loňského roku. Na pohyb také více čerpají i dospělí a senioři, kde VZP zaznamenala nárůst o 25 %, resp. 16 %. Roste zájem i o příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě pro děti, který činí 700 Kč a o který si během prvních šesti měsíců roku zažádalo bezmála 30 tisíc klientů pojišťovny (o 6 % více než za loňské první pololetí).

Více než 73 tisíc dospělých klientů si také v prvním pololetí požádalo o příspěvek na dentální hygienu. Ten činí 500 Kč. Čerpání benefitu je podmíněno účastí na preventivní prohlídce u praktického lékaře v posledních 24 měsících, u dětí je nabízen bez této podmínky, a lze o něj žádat pouze prostřednictvím aplikace Moje VZP. I tak se jedná o jeden ze tří nejžádanějších příspěvků fondu prevence v letošním roce.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here