Australští poslanci požadují propuštění zakladatele WikiLeaks Juliana Assange

Australští poslanci, včetně předsedy vlády a členů kabinetu, většinou hlasů vyzvali USA a Spojené království, aby ukončily stíhání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange a umožnily jeho návrat do Austrálie.

Dvaapadesátiletý Assange v USA čelí 18 obviněním v souvislosti se zveřejněním řady přísně utajovaných informací týkajících se válek vedených USA v Afghánistánu a Iráku.

Příští týden se bude u Nejvyššího soudu ve Spojeném království konat jednání o tom, zda se Assange může odvolat proti svému vydání do USA. Assange je od roku 2019 držen v londýnské přísně střežené věznici Belmarsh a potenciálně mu hrozí až 175 let vězení.

Nezávislý poslanec Andrew Wilkie přivítal přijetí návrhu (86 hlasů pro a 42 proti) jako »bezprecedentní projev politické podpory panu Assangeovi ze strany australského parlamentu«.

Premiér Anthony Albanese již dříve označil trest pro Assange za nepřiměřený a vyzval k tomu, aby se celá záležitost »uzavřela«, ale toto poslední hlasování naznačuje jeho dosud nejsilnější postoj. V říjnu uvedl, že o Assangeově případu jednal s americkým prezidentem Joem Bidenem – nepožadoval však, aby Biden zasáhl do justičního procesu. »Trvá to už příliš dlouho a podle mého názoru, jak jsem již řekl dříve, nevidím v dalším věznění pana Assange žádný přínos,« řekl Albanese loni v květnu.

V úterý sdělilo ministerstvo spravedlnosti odhadům Senátu, že australský generální prokurátor Mark Dreyfus minulý týden vznesl dotaz na tento případ svému americkému protějšku. »Jednalo se o soukromou diskusi, nicméně postoj této vlády k panu Assangeovi je zcela jasný a nezměnil se. Je načase tuto záležitost ukončit,« uvedl Dreyfus.

Wilkie, který příští týden odletí do Londýna na druhé slyšení, řekl parlamentu, že »čas na záchranu Juliana Assange se téměř vyčerpal«. »Jsou lidé, kteří toho člověka nenávidí, jsou lidé, kteří ho uctívají… ale téměř všichni se shodnou na tom, že to trvá už příliš dlouho, ale musí to skončit,« řekl Wilkie. »Pokud bude pan Assange vydán do USA, bude to přímý útok na svobodu médií, protože to bude děsivý precedens pro všechny novináře, že i jim hrozí uvěznění jen za to, že dělají svou práci.«

Po úspěšném hlasování pan Wilkie uvedl, že se jedná o bezprecedentní projev politické podpory Assangeovi ze strany parlamentu. »Dnešní hlasování je zatím největší demonstrací toho, že uvěznění pana Assange je nespravedlivé, a znovu ukazuje širokou podporu, kterou mu parlamentní sály poskytují. USA musí uznat váhu politické podpory Austrálie a upustit od řízení o vydání.«

Minulý měsíc Assangeův právník varoval, že je na tom psychicky špatně a hrozí mu sebevražda, pokud bude jeho poslední odvolání zamítnuto.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy