Home Domácí Babiš: Je absurdní, když komunistický rozvědčík vyznamenává symbol revoluce

Babiš: Je absurdní, když komunistický rozvědčík vyznamenává symbol revoluce

Předseda ANO Andrej Babiš považuje za absurdní, když prezident Petr Pavel jako bývalý člen KSČ 28. října předává státní vyznamenání například zpěvačce Martě Kubišové, která byla jedním ze symbolů sametové revoluce. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

»My tady žijeme v pohádce Císařovy nové šaty. Ta pohádka je o tom, že předseda ZO (základní organizace) KSČ, nomenklaturní kádr, komunistický rozvědčík, předává vyznamenání paní Kubišové, která byla jeden z hlavních symbolů naší revoluce. No, a ta pohádka je o tom, že vlastně pan prezident se cítí jako nový Václav Havel. To je absurdita této doby,« řekl Babiš.

Babiš byl členem tehdejší Komunistické strany Československa (KSČ) v letech 1980 až 1989. Ke svému členství v KSČ dnes Babiš na CNN Prima News řekl, že nepracoval pro tehdejší režim. »Já jsem pracoval pro Podnik zahraničního obchodu, byl jsem pasivní člen. Pan prezident byl rozvědčík,« dodal Babiš, nicméně řekl, že nezvažoval, že by na sobotní předávání státních vyznamenání na Pražský hrad nešel.

Bývalý voják Pavel po maturitě v roce 1979 pokračoval ve studiu na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově, v posledním ročníku podal přihlášku do komunistické strany, jejím členem se stal v roce 1985 po obvyklé dvouleté čekací lhůtě. Koncem 80. let nastoupil do výcviku u vojenské rozvědky.

Na otázku, zda chce být znovu premiérem, Babiš v televizním vysílání neodpověděl. Politické hnutí ANO 2011 založil v květnu 2012. V srpnu téhož roku se stal jeho předsedou a je jím dosud. »Já budu kandidovat na předsedu hnutí v únoru a pak se uvidí,« uvedl pouze Babiš. Dodal, že je důležité, že hnutí ANO má další kandidáty na premiéra. Jmenoval premiéra stíhové vlády ANO Karla Havlíčka a bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou.

Přiznal, že lituje svého rozhodnutí dát se na politickou dráhu. »Lituju toho, že jsem šel do politiky, neměl jsem tam chodit. Kdybych věděl, co se stane za 10 let, nikdy bych to neudělal,« postěžoval si Babiš ve vysílání CNN Prima News. Současná vládní koalice prý vyhrála volby jen s antibabišem. »Měli program a zradili i své voliče,« dodal Babiš.

Na konci loňského října doposud jediný předseda hnutí ANO oznámil, že bude kandidovat na prezidenta republiky. Jeho kandidaturu podpořilo 56 poslanců hnutí ANO. V druhém kole prezidentské volby v roce 2023 prohrál s Pavlem, když získal 41,67 procenta hlasů, jeho soupeř pak 58,32 procenta.

Pavel v sobotu ocenil 62 osobností veřejného života, kromě Kubišové například bývalého premiéra Petra Pitharta, exministra zahraničí Karla Schwarzenberga či bývalého předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, kteří obdrželi Řád Bílého lva. Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní vyznamenání si z Hradu odnesli například katolický kněz a filozof Tomáš Halík či sestra členů odbojové skupiny bratří Mašínů Zdena Mašínová. In memoriam Řád TGM první třídy obdrželi filozof Jan Sokol, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde a lidskoprávní a politická aktivistka a signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová.

(pk)

REPRO FOTO – CNN Prima News

4 KOMENTÁŘE

  1. Zas se Babišovi práší od huby: „Lituju toho, že jsem šel do politiky, neměl jsem tam chodit. Kdybych věděl, co se stane za 10 let, nikdy bych to neudělal“. A přitom si tak rád honí svoje ego. I když v kontextu pomlouvání prezidenta to má jiný podtext. Slovenský estébák a Agrofertus, šéf, který je zvyklý, že mi všichni lezou do řiti neuspěl. Alespoň jednou ho český volič kopl tamtéž. Měl by tam zalézt a už se v politice neukazovat.

  2. Babiš: To já bych jako komunista a dlouholetý práskač a zaklekávač na firmy dal všechna vyznamenání Agrofertu, protože se pod mým vedením a za pomoci mých soukmenovců stal nejvĕtším podnikem, když z 0 postupnĕ zaklekl všechny firmy a stal se nejvĕtším agrozávodem!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here