Další otevřený dopis premiérovi od nespokojených zemědělců

Před týdnem iportaL24.cz informoval o třech otevřených dopisech premiérovi, předsedovi Hospodářské komory, ministru zemědělství a prezidentovi Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR od členů platformy KLUB 2019. Tentokrát se na Petra Fialu (ODS) obrátil předseda Asociace samostatných odborů a Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumír Dufek.

V otevřeném dopise připomíná premiérovi, že se 8. června uskutečnil v Praze protest zemědělské veřejnosti proti tomu, jakou zemědělskou politiku současná vláda prosazuje ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky pro Českou republiku na léta 2023-2027. Tehdy bylo premiérovi Petru Fialovi a celé vládě předáno »Prohlášení Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Asociace svobodných odboru ČR«. V tomto prohlášení byly vyjádřeny požadavky zemědělců, které by měly neslýchaně obtížnou a stále se zhoršující situaci všech občanů České republiky pomoci řešit.

Protože do dnešního dne jak předseda OSPZV-ASO ČR Bohumír Dufek, tak ani celá organizace Odborového svazu, neobdrželi reakci české vlády, a ani osobně od premiéra, jak by měly být uvedené požadavky, řešeny, proto předseda OSPZV-ASO ČR Bohumír Dufek posílá premiérovi otevřený dopis.

V tomto dopise, jménem Odborového svazu, vyzývá premiéra k jednání o úpravě Strategického plánu SZP České republiky, protože v současné době probíhá hodnocení koncepce a jednání s Evropskou komisí o technických parametrech. Zároveň, vzhledem k tomu, že ministr zemědělství s Odborovým svazem nekomunikuje, jménem Odborového svazu, žádá, aby byl upravený Strategický plán Společné zemědělské politiky České republiky projednán v Radě hospodářské a sociální dohody ČR.

Dufek už v Lucerně mluvil o generální stávce

Dufek už na zmiňovaném protestu v Lucerně nesouhlasil s tím, že někteří předřečníci současnou vládu označili za neschopnou. Podle něj je vláda všehoschopná a je na ní potřeba tlačit, zejména v blížící se době předsednictva EU. Při této příležitosti rovněž upozornil, že zde byl zatím sociální smír. Nyní se začíná ukazovat, že asi, podle chování této vlády, sociální smír nepotřebujeme. Nasvědčuje tomu současný vývoj. Zároveň dodal, že dnes zde není pořádná česká firma, ale jsou zde ještě čeští zemědělci, které se snaží tato vláda zlikvidovat. »Generální stávkou kdysi vše začalo a mělo by to generální stávkou i pokračovat,« vyzval Dufek a připomněl, že když býval ministrem zemědělství jiný lidovec, Josef Lux, a přišlo období, kdy ODS prosazovala svou vizi zemědělství, radši z vlády vystoupil a položil ji.

Podle Dufka Lux vždy říkal, že zemědělci by měli vyrábět, měli by pečovat o půdu, a měli by obdělávat českou zemi. Největší přínos Luxe spočíval v tom, že dokázal prodat půdu českým zemědělcům a českým majitelům, protože zde byl velký tlak z Německa, aby se naše půda vyprodávala i zahraničním kapitálovým společnostem.

Podle Dufka to »byly právě velké tlaky ze strany ODS, které zde zažíváme dnes, když se mění celý plán českého zemědělství, protože jde zde velký spor o tom, jestli budeme podporovat zemědělství nebo své straníky, kterým přidělíme velké dotace.« Zároveň konstatoval že české zemědělství prošlo mnohými kritickými situacemi a když bude hodnotit, co bylo a nebylo dobré, připomněl, že »v roce 1990 jezdili Poláci k nám nakupovat maso a potraviny a nyní čekáme, jestli k nám přijede polský kamion, který nacpe jejich výrobu do německých supermarketů, které nám to ještě draze prodají.«

FOTO – iportaL24.cz/Zbyšek Kupský

Zemědělský trh tu nikdy nebyl

Podle Dufka neustále slyšíme, že zde máme zemědělský trh. Načež předseda zemědělských odborů k tomu prohlásil, že zde žádný zemědělský trh nikdy nebyl. Podle něj to byly vždy souboje národních dotací, to je, kdo více podpoří své zemědělce a kdo více dokáže dotovat svoji výrobu, kterou vyveze za hranice své země. Zároveň si položil řečnickou otázku: Jaké to u nás byly vlády, že nemůžeme říci, že zde máme potravinovou soběstačnost? A dodal, že nejsme, díky vládní politice, schopni stabilizovat trh s potravinami v naší republice. »Ptám se, byly tady vlády, jak tedy podporovaly zemědělce? Vždyť jsme dnes na takové úrovni, že nemůžeme říci, že máme soběstačnost,« konstatoval Dufek. Současně připomenul, že Česká republika byla velmoc ve výrobě cukru, přičemž ČR tuto pozici ztratila a nyní cukr dováží. Obdobné je to i v produkci vepřového masa, kde máme nyní 40procentní soběstačnost. Načež dodal, že u nás také došlo ke snížení výroby, a tím i k propouštění zaměstnanců. Přitom dodal, že na tuto skutečnost již naši politici zapomněli.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy