Home Zahraničí Opatření EU proti vysokým cenám elektřiny představitele průmyslu neuspokojila

Opatření EU proti vysokým cenám elektřiny představitele průmyslu neuspokojila

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

AKTUALIZUJEME

Členské země Evropské unie se podle českého předsednictví dohodly na limitech pro příjmy elektráren, snižování spotřeby elektřiny, a zdanění mimořádných zisků dodavatelů fosilních paliv. Představitele Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy ale opatření neuspokojila, podle nich musí další kroky učinit česká vláda.

Jedna z částí krizového balíku schváleného na mimořádné energetické radě stanovuje limit 180 eur za megawatthodinu (MWh) pro příjmy elektráren využívajících levnější zdroje než plyn. Veškeré příjmy nad touto hranicí mohou státy využít například na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Plán povinných úspor elektřiny se týká vybraných hodin s nejvyšší spotřebou, přičemž cílem je dosáhnout v těchto úsecích alespoň pětiprocentního snížení. »Špičkové hodiny« mají dohromady tvořit desetinu zimních měsíců, jejich výběr je stejně jako konkrétní úsporná opatření na rozhodnutí jednotlivých zemí unie. Cílem je minimalizovat využívání paroplynových elektráren, které vstupují do hry v časech maximální poptávky a jejichž vysoké náklady tlačí cenu elektřiny na dříve nevídané hodnoty.

Třetím pilířem přijatého souboru je nejméně 33procentní zdanění mimořádných příjmů společností dodávajících fosilní paliva. Takzvaný solidární příspěvek se bude vypočítávat ze zisků z letošního a příštího roku, přičemž za takzvaně přebytečné jsou považovány zisky nad hranicí 120 procent průměru z posledních čtyř let.

EU doufá, že tyto zásahy pomohou domácnostem a firmám překonat nastávající zimní měsíce, během nichž hrozí rozsáhlé problémy v důsledku omezení dodávek plynu z Ruska. Podle odhadů Evropské komise by mohlo odebírání příjmů za levnější elektřinu v kombinaci s příspěvky od sektoru fosilních paliv přinést do rozpočtů unijních zemí až 140 miliard eur (přes 3,4 bilionu korun). Limit 180 eur za MWh a povinné úspory mají vstoupit v platnost na začátku prosince.

Podle představitelů průmyslu opatření ceny neřeší

Opatření, která dnes přijali unijní ministři pro energetiku, neřeší podle Hospodářské komory problémy českého průmyslu, nebudou mít okamžitý vliv na ceny energií, sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle něj jsou velmi obecná, neřešící potíže českého průmyslu a velkých podniků. »Budeme trvat na tom, aby se tato unijní opatření nyní promítla co nejrychleji do konkrétních kroků české vlády, včetně potenciálních limitů na ceny energií pro velké firmy. Dnes oznámená unijní opatření nebudou mít okamžitý vliv na ceny, za které se u nás energie budou nakupovat. To musí udělat česká vláda,« řekl.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák před jednáním ministrů pro energetiku uvedl, že snížení spotřeby elektřiny podporuje, nejedná se podle něj ale o klíčové opatření. »Zavedení cenového stropu na výrobny elektřiny a následné rozdělování výnosů nepovažujeme za ideální řešení, protože nebude mít okamžitý dopad na ceny na trhu – řeší pouze příjmovou stránku rozpočtů členských států,« uvedl Hanák. Dodal, že opatření nezaručuje přidělení potřebné podpory firmám všech velikostí.

(ici, čtk)

Předchozí článekNová cesta rozvoje: Ochrana přírody a podpora oživení venkova
Další článekMoskva považuje údery na »nová území« za akt agrese proti Rusku

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here