Hradec Králové by měl mít zítra primátorku, ale kterou?

Nejpozději zítra se musí v obcích po zářijových komunálních volbách uskutečnit ustavující zasedání nových zastupitelstev, pokud v dané obci nebyl podán návrh na neplatnost voleb nebo hlasování. Stane se tak i v deseti statutárních městech. Nejasná situace je v Hradci Králové, Jihlavě a Ústí nad Labem. V Praze by se mohli noví zastupitelé sejít 3. nebo 10. října, v Děčíně zítra asi pouze složí zastupitelský slib.

Hnutí ANO na pondělním ustavujícím zastupitelstvu Hradce Králové (začíná v 16 hodin) předloží návrh na členy vedení města. Na primátorku navrhne Janu Šandovou. Jednička volební kandidátky ANO je krajskou zastupitelkou a pracuje jako radiologická asistentka. Variantou je ale také odchod do opozice.

Jednání v Hradci Králové po měsíci od komunálních voleb nejsou u konce. Pětikoalice, jejíž součástí hnutí ANO není, oznámila, že v pondělí koaliční dohodu ještě nepodepíše. Protože jednání o městské koalici zatím neskončila, pětikoalice navrhla, aby se na zastupitelstvu nehlasovalo o pozicích ve vedení města.

V pětičlenné koalici podle dosavadních jednání by měly být Hradecký demokratický klub (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Koalice by tak měla 21 hlasů, hradecké zastupitelstvo má 37 členů. Koaliční dohoda už byla téměř domluvená, jenže na poslední chvíli ODS navrhla ještě širší koalici a zapojení hnutí ANO, které vyhrálo volby, do vedení města. Pro ostatní členy možné pětikoalice to bylo nepřípustné.

»Máme také připraveno složení rady včetně náměstků. Je dost možné, že kolegové z pětikoalice se budou snažit volbu orgánů města stáhnout. Jsme vítězná strana, máme třetinu v zastupitelstvu, jsme schopní a ochotní zodpovědnost za město převzít,« řekl místopředseda zastupitelského klubu ANO a člen vyjednávacího týmu ANO Denis Doksanský.

Hnutí ANO by mohlo podle Doksanského složit koalici s ODS, se kterou čtyři roky ve vedení města bylo, anebo ještě také s Rozvíjíme Hradec. Zastupitelskou většinu je schopné složit. Nic vyjednané ale není, dodal Doskanský. »Jako další variantu máme, že bychom vyhlásili odchod do opozice, aniž bychom čekali, jak pětikoalice dopadne,« řekl Doksanský.

Do hradeckého zastupitelstva se dostalo sedm subjektů. ANO má 13 zastupitelských křesel. Koalice HDK a TOP 09 získalo sedm mandátů, ODS pět a Piráti čtyři. Rozvíjíme Hradec obdrželo tři křesla, stejně jako SPD. Změna pro Hradec a Zelení bude mít dva mandáty.

Ustavující jednání zastupitelstva mají ze statutárních měst zítra naplánováno v 9.00 České Budějovice, ve 12.30 Ústí nad Labem, ve 13.00 Most a Jihlava, v 15.00 Mladá Boleslav, Karlovy Vary, Chomutov a Děčín, v 16.00 Jablonec nad Jizerou a Hradec Králové.

Nové vedení by si měli zvolit například Vsetín, Nový Jičín, Bruntál, Telč, Česká Lípa, Louny, Chrudim, Nová Paka, Klatovy, Domažlice, Prachatice, Kutná Hora nebo Hořovice.

V Třinci je ustavující zasedání zastupitelstva naplánováno až na 4. listopadu. »Pokud je ustavující zasedání svoláno tak, že se bude konat později než 15 dnů od uplynutí lhůty pro podání návrhu na neplatnost hlasování nebo voleb, jedná se samozřejmě o porušení zákona o obcích,« sdělila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Zároveň ale upozornila na skutečnost, že oprávnění dosavadního starosty na svolání zastupitelstva uplynutím lhůt nezaniká, oprávnění svolat zasedání zastupitelstva totiž vyplývá přímo z paragrafu 103 zákona o obcích. »Proto i v případě, že dosavadní starosta poruší zákon a svolá ustavující zasedání tak, že se uskuteční až po uplynutí patnáctidenní lhůty, nelze z tohoto důvodu na takové zasedání pohlížet jako na zasedání uskutečněné v rozporu se zákonem a na usnesení na něm přijatá jako na usnesení (z tohoto důvodu) nezákonná,« vysvětlila Malá.

Po uplynutí patnáctidenní lhůty by ustavující zasedání zastupitelstva mělo svolat ministerstvo vnitra, které ale podle mluvčí tuto svou pravomoc neuplatňuje v případě, kdy dosavadní starosta předtím ustavující zasedání sám svolá, byť po překročení lhůty. »Uvedená pravomoc ministerstva je tak v praxi realizována jen v případě úplné nečinnosti dosavadního starosty. Ministerstvo vnitra však samozřejmě pozdější svolání ustavujícího zasedání zastupitelstva obcím nedoporučuje a obce upozorňuje na rozpor takového svolání či konání zasedání se zákonem,« doplnila Malá.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy