ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Štěnicová nákaza se z Francie rozšířila i do Velké Británie. Pomoci mají speciálně vycvičení čichací psi, kteří se používají k odhalování štěnic v hotelích a domácnostech.

Štěnice se nyní podle listu Daily Mail v Británii po vypuknutí epidemie v Lutonu, Londýně a Manchesteru rozšířily i do hrabství Wiltshire a Somerset. Zprávy o výskytu štěnic se objevují z nových částí země v souvislosti s obavami, že se nákaza krvežíznivými potvůrkami ve Francii dostala i do Spojeného království.

Mezi těmi, kdo byli dočasně vyhnáni ze svých domovů ve Swindonu, byla i Antonia Selbyová, její partner a jejich tři děti poté, co se nejstarší dvouletý Odin pokryl červenými skvrnami. Při prohlídce jejich bytu se pod pohovkou objevilo množství brouků.

»Radnice poslala firmu na hubení škůdců, která místnost vystříkala, a my jsme museli zůstat venku pět hodin,« řekla osmadvacetiletá žena deníku Sun. »Už to udělali dvakrát, ale po pár dnech se vrátili.«

Na pomoc nyní přicházejí speciálně vycvičení čichací psi. Ti se používají k odhalování štěnic v hotelích a domácnostech. Psi na odhalování štěnic procházejí podobným výcvikem jako psi, které používají bezpečnostní složky na letištích a policie k odhalování drog, peněz a výbušnin – s tím rozdílem, že jsou vycvičeni k čichání škůdců. Psi byli vycvičeni k tomu, aby štěnice vyčenichali už z malého vzorku vzduchu z postiženého pokoje.

Podle společnosti Rentokil, která se zabývá hubením škůdců, jsou psi až čtyřikrát lepší v odhalování časného napadení štěnicemi ve srovnání s lidmi, kteří dělají stejnou práci. Společnosti zabývající se hubením škůdců nyní hlásí, že jsou »zaplaveny« telefonáty ohledně štěnic. Tony King, majitel společnosti Pied Piper Pest Control, uvedl, že byli »nejméně posledních osm nebo devět měsíců v plném provozu«.

Jako čichací psi se často používají labradorští retrívři, němečtí ovčáci, bíglové a belgičtí ovčáci. Při silném zamoření štěnicemi jsou lidé schopni cítit jejich zatuchlý zápach. Při nižších koncentracích je však psi vyčenichají mnohem lépe.

Mohou to dělat dvěma hlavními způsoby. Prvním je vzít psa na místo možného napadení, kde očichá matrace a nábytek a hledá případné ukryté štěnice. Druhý způsob spočívá v odebrání vzorku vzduchu z místnosti pomocí zádového vysavače, aniž by se zcela otevřely dveře nebo se vstoupilo do místnosti. Vzorek je poté odeslán zpět do testovacího zařízení, kde jsou psi schopni zjistit, zda se v místnosti vyskytují štěnice, a to pouze na základě čichu.

Společnost Rentokil nedávno zahájila poskytování této nové služby. Paul Blackhurst ze společnosti uvedl, že »psí detektivové jsou při odhalování štěnic velmi přesní«. Dodal, že mohou vyčenichat štěnice »v oblastech, které by pro člověka mohly být obtížně přístupné nebo důkladně zkontrolovatelné«.

Proto jsou obzvláště užiteční ve velkých budovách, jako jsou hotely, kde se zamoření může rychle rozšířit, pokud není včas zachyceno. Gary Jakeman, výkonný ředitel společnosti K9 Detection Services v Solihullu ve West Midlands, řekl deníku Guardian, že ho vyhledává mnoho luxusních hotelů, aby se s touto hrozbou vypořádal. »Je o nás stále větší zájem. Od června jsme zaznamenali 25% nárůst výjezdů,« řekl Jakeman, který má dva vycvičené špringršpaněly, Milo a Kobie.

»Najít štěnice může někomu z deratizérů trvat 20 minut, pokud je vůbec dokáže najít,« řekl deníku Daily Star Brian Leith ze společnosti BDL Canine Services v hrabství South Lanarkshire. »Prohledat celé patro hotelu je pro člověka časově velmi náročné. Můj pes je někdy dokáže najít za méně než deset sekund,« dodal.

Podle údajů, které společnost Rentokil zveřejnila v září, došlo ve Spojeném království v letech 2022 až 2023 k 65% nárůstu počtu štěnic.  V průměru si tyto firmy účtují 150 až 350 liber (zhruba čtyři až deset tisíc korun) za dům se třemi ložnicemi.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here