NKÚ: Polovina komunálního odpadu končí na skládkách, nic na tom nemění miliardové dotace

Nejvyužívanější formou nakládání s komunálními odpady zůstává v České republice nadále skládkování, ačkoliv nejvíce škodí životnímu prostředí. Nic na tom nezměnily ani miliardové evropské dotace. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), podle níž se státu nedaří navyšovat kapacity pro recyklaci odpadů ani budovat či modernizovat zařízení na energetické využití odpadů. Nesnižuje se ani produkce odpadů.

NKÚ prověřoval využití prostředků státu a Evropské unie v této oblasti mezi lety 2018 až 2020. Kontroloři se zaměřili na dotace z evropského operačního programu Životní prostředí 2014–2020, ze kterého Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozdělilo do konce roku 2020 devět miliard korun, a také na 600 milionů Kč státních dotací.

V roce 2020 přitom v ČR skončila na skládkách téměř polovina komunálního odpadu, 39 procent odpadu bylo opětovně použito či recyklováno a jen 13 % bylo energeticky využito.

MŽP podle ČTK odmítlo tvrzení, že by stát nedělal kroky ke zlepšení situace. V roce 2021 začal platit balíček odpadové legislativy, který podle úřadu řeší především předcházení vzniku odpadů, zvýšení třídění a využití odpadů i odklon od skládkování. Hlavním nástrojem je podle ministerstva postupné navyšování poplatku za skládkování. »Zlepšení situace tak očekáváme v nebližších letech, tak jak budou požadavky odpadových zákonů přecházet do praxe,« uvedlo MŽP.

NKÚ uvedl, že k současnému stavu přispěl odklad zákazu skládkování využitelných a recyklovatelných odpadů z roku 2024 až na rok 2030, což byl podle ministerstva politický kompromis minulé vlády.

Kontroloři poukázali také na to, že poplatek za skládkování zůstal 12 let beze změny, tedy na 500 Kč za tunu odpadu. Až od roku 2021 se zvýšil na 800 Kč. Výjimka v zákoně ale umožňuje obcím ukládat na skládky do roku 2029 podstatnou část jejich odpadů za původní sazbu, což fakticky zvýhodňuje skládkování oproti jiným formám nakládání s odpady. Například energetické využití jedné tuny komunálního odpadu stálo v roce 2021 v průměru 1799 Kč. »S podobnou cenou za skládkování počítá ministerstvo životního prostředí až v roce 2028 – tedy jen dva roky před jeho úplným zákazem. Nutno dodat, že mezi lety 2016 a 2020 se v ČR zvýšila kapacita skládek určených zejména pro komunální odpady o 17 %,« uvedl NKÚ.

Kontrola NKÚ také zjistila, že mezi roky 2016 až 2020 se v ČR zvýšila produkce nebezpečných odpadů, a to o 23 %. Přitom pouze sedm procent nebezpečných odpadů odvezených na skládky bylo zpoplatněno zvýšeným, rizikovým poplatkem 4500 Kč za tunu, čímž stát jen v těchto letech přišel podle kontrolního úřadu minimálně o 2,6 mld. Kč.

(ici, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy