Home Domácí Pavel jde po dalším »Zemanovu muži« – připustil odvolání Michla

Pavel jde po dalším »Zemanovu muži« – připustil odvolání Michla

FOTO - archiv

Petr Pavel má do oficiálního uvedení do funkce prezidenta republiky o čem přemýšlet. Jmenování nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) je pouhou oficialitou. Ale podle rozhovoru pro deník E15 připouští, že by mohlo dojít k odvolání guvernéra České národní banky Aleše Michla, který dosud nezískal bezpečnostní prověrku. Na chybějící Michlovu prověrku upozornil deník Echo24.

»Já připouštím, že ten proces může nastat. Ale zatím si myslím, že nemá smysl se o tom bavit, protože tam nejsme,« řekl Pavel.

Ředitelka odboru komunikace ČNB Petra Krmelová deníku Echo24 potvrdila, že guvernér Michl nejvyšší stupeň prověrky v devítiměsíční lhůtě neobdržel. Bezpečnostní řízení o udělení prověrky ze strany NBÚ podle ní ale stále běží a nebylo ukončeno. »Standardní řízení o vydání osvědčení fyzické osoby pro stupeň utajení přísně tajné nadále probíhá. Je třeba vzít v potaz, že v době podání žádosti o osvědčení fyzické osoby pro stupeň přísně tajné byl v České republice vyhlášen nouzový stav. V době, kdy je vyhlášen nouzový stav, lhůty neběží,« uvedla mluvčí ČNB s tím, že lhůta podle ní ještě neskončila.

Bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok už dříve uvedl, že chybějící nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky může Michlovi bránit plnohodnotně vykonávat jeho funkci. »Bylo by to něco, co jsme nikdy nezažili, všichni guvernéři tento stupeň získali a měli prověrku platnou,« řekl Rusnok v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Požadavek na nejvyšší stupeň podle něj stanovuje vnitřní předpis ČNB.

Na to navázal i Pavel: »Bývalý guvernér Jiří Rusnok řekl, že tuto funkci bez prověrky nelze plně vykonávat. Je obecným pravidlem, že pokud na nějakou funkci existuje jako předepsaný předpoklad bezpečnostní prověrka, tak to tam není jenom tak bez důvodu. A pokud někdo bezpečnostní prověrku nezíská nebo ji z jakéhokoli důvodu ztratí, pak takovou funkci nemůže vykonávat.«

Michla jmenoval loni v květnu nyní končící prezident Miloš Zeman za hlasitého nesouhlasu vládní koalice kvůli tomu, že jde o člověka napojeného na Andreje Babiše. Například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) tehdy řekla, že Michl jako bývalý Babišův poradce z doby jeho působení na ministerstvu financí i v čele vlády nesmí mít za úkol zlevňování půjček Agrofertu, ale blaho země. Koncern Agrofert patří do Babišových svěřenských fondů. »Zásadní bude to, jaké další členy bankovní rady prezident do konce svého funkčního období ještě bude jmenovat, protože se rozhoduje ve sboru a pan Michl, ač guvernér, je jen jedním z nich,« dodala v květnu.

»Funkce guvernéra se složitě obsazuje, ale i odvolává. A v tomto případě jsou pravomoci prezidenta omezené. Musí to být cestou návrhu a projednání i v evropských orgánech, tedy i v orgánu centrálních bank, takže je to věc, ke které se bude určitě vyjadřovat více lidí. Zatím taková situace nenastala. Pokud by současný guvernér prověrku opravdu nedostal, případně pokud by bankovní rada rozhodla, že výkon funkce guvernéra není možné vykonávat třeba pouze s tajnou prověrkou, tak se o tom procesu budeme bavit,« řekl nyní Pavel.

V rozhovoru se vyjádřil i k tomu, že do ČNB míří současný šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš: »Budí to samozřejmě otázky, možná i pochybnosti. Já si myslím, že to je čistě v pravomoci guvernéra. Ten je nakonec garantem důvěryhodnosti instituce, kterou zastupuje, i tím, jaké lidi přijímá. Pokud Vladimír Kruliš splní požadavky na funkci a proběhne standardní výběrové řízení, tak je to čistě jeho kompetence, jeho odpovědnost.«

(zmk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.