Home Sport Sázíte rádi? Proč ne! Ale vyvarujte se při tom chyb, jež vedou...

Sázíte rádi? Proč ne! Ale vyvarujte se při tom chyb, jež vedou k závislosti

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Sázíte rádi? Jste přátelé drobného hazardu, jak se tak rádo někdy říkává? Pokud je skutečně »drobný«, pak nelze mít zcela nic proti. Je to zábava, podobně jako fandit svému favorizovanému týmu ve fotbale, hokeji či jiném sportu. Ale pozor – sázet se dá v poslední době i na politiku, televizní soutěže typu StarDance, a tak bychom mohli pokračovat. Sázení jako koníček je fajn. Nesmí se však z něj stát obrovský kůň, navíc však nemocný, do kterého se sype stále více a více prostředků.

Proto sázkové kanceláře, v čele s Fortunou a. s., připravily projekt Zodpovědné hraní, kde radí, jak se vyvarovat závislosti a jak se stát – už dle názvu projektu – zodpovědným hráčem.

Nejdůležitější je mít stále na paměti, že sázením se nelze živit. Vždy je třeba mít v paměti, že jde o zábavu (jak jsme uvedli na počátku – koníček), případně přivýdělek. Nic ví, nic míň. Pokud se rozhodnete, že hraním vyděláte statisíce a miliony, buďte si jisti, že to pravděpodobně dopadne přesně naopak – ty nuly budou z vašeho konta mizet, až si budete nuceni půjčit finanční prostředky.

A pozor – to je další důležitý moment. Pokud se chcete vyvarovat patologického hraní, pak si na sázení nikdy nepůjčujte. Zalepíte nějakou díru v rozpočtu, ale pouze tím, že jiná vznikne. A tak to jde pořád dál a dál – z vytloukání klínu klínem je definitivní uvěznění v dluhové pasti, odkud bývá extrémně těžké, ne-li nereálné, se osvobodit.

Nechcete-li dopadnout právě takto, existuje jedna dobrá rada: předem si stanovit maximální výšku sázek a definovat, která část vlastních financí bude na sázky využívána. Každý za něco utrácí – za kosmetiku, za alkohol, za rozšíření sbírky známek či za dobré jídlo ve špičkové restauraci. Proč ne? Ale je potřeba si na to vyčlenit určitý obnos mimo nutné výdaje v rodinném rozpočtu. Jak to třeba dělával legendární Kristián ve filmovém provedení Oldřicha Nového. V momentě, kdy na hru padají rodinné finance, včetně třeba hypotéky, spoření či pojištění, je něco špatně a bude třeba říci STOP!

Řeč byla o alkoholu. Některé studie již dnes hovoří o tom, že jedno pivo nebo dvojka vína denně organismu neškodí, ba naopak prospívají. Když toho člověk vypije více, vzniká problém. A ještě větší problém je, když v onom alkoholovém opojení začnete sázet. Najednou ztrácíte zábrany a dáte peníze na něco, co byste s chladnou hlavou neudělali. Lépe řečeno – se střízlivou myslí. Abyste se pak nedivili, až s ranní kocovinou přijde i jiný druh »bolehlavu«.

A ještě něco – pokud má člověk sázení jako jediný koníček, je to také špatně. Jde o živoucí důkaz jednotvárnosti a stereotypu. A nese to s sebou i větší riziko závislosti. Takže pozor – najděte si vedle hraní čas i na sport, kutilství, cestování či – a to je to nejdůležitější – rodinu a přátele. Tím nebude tolik času na přemýšlení o tom, kolik a kam vložit peněz. A paradoxně – se zvyšuje šance pro výhry.

Stejně jako když si budete při hře dopřávat pravidelné přestávky. I ve fotbale, hokeji nebo basketu mají sportovci pauzy. Je to dáno tím, aby si odpočinuli, a pak jim vše půjde lépe od ruky (nebo od nohy). Proč by tomu mělo být jinak i u dalších činností, včetně sázení!?

(koz)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here