Slavia vyloupila jabloneckou Střelnici. Slaví také Sparta, která nepustila Sigmu do šance

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté pražské Slavie už jsou na vítězné vlně i v lize. V evropských pohárech se jim sice daří plnit cíl, ale nejvyšší domácí soutěž před dvěma týdny odstartovali porážkou od Hradce Králové. Nyní už se jim ale dívá na tabulku lépe. Po druhé výhře v řadě – tentokrát v Jablonci – ztrácejí na první příčku jediný bod. Po dvou kolech vedoucí Slovan Liberec totiž překvapivě prohrál v pražském Ďolíčku s »domácími« Pardubicemi 1:2, a tak po třetím dějství zůstane v tabulce včerejší »dvojvládí« Bohemky se Zbrojovkou Brno. Na dostřel špici se přibližuje i Sparta, která v závěrečném dnešním duelu nepustila olomouckou Sigmu do pořádné šance a po vyspělém výkonu bere tři body za výhru 2:0.

Slávisté využili na Střelnici téměř celý zápas trvající přesilovku a zvítězili 3:2. Už v šesté minutě byl vyloučen domácí Michal Surzyn, který v roli posledního přerušil brejk hostí rukou, a početní převahu okamžitě z následného přímého kopu zužitkoval Moses Usor. Po změně stran si dal domácí brankář Jan Hanuš vlastní gól, vzápětí snížil nádhernou ranou z »trestňáku« Matěj Polidar. V 61. minutě vrátil Pražanům dvoubrankový náskok Ibrahim Traoré a 73. minutě další střídající hráč Jan Chramosta už jen zkorigoval stav. Z jasného duelu ale bylo drama, když domácí nevyužili několik nadějných příležitostí. Nejblíže vyrovnávacímu gólu byl v nastaveném čase Miloš Kratochvíl, který se pokusil přehodit gólmana Slavie Mandouse z nějakých 65 metrů – fanoušci Severočechů se již radovali, ale míč za bezmocným strážcem červenobílé svatyně přistál jen o kus vedle…

»V Jablonci se určitě nebude vyhrávat jednoduše. Pomohl nám úvod zápasu, že šel soupeř do deseti. Vážíme si toho vítězství i proto, že je to po poháru a že dostali příležitost někteří úplně noví hráči,« řekl slávistický trenér Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci.

Slavia venku v lize vyhrála poprvé po třech zápasech a po nečekané porážce s Hradcem Králové z úvodního kola si připsala druhé vítězství v nejvyšší soutěži po sobě. Pražané se úspěšně naladili na čtvrteční úvodní duel 4. předkola Evropské konferenční ligy v Čenstochové. Jablonec podeváté z posledních 10 ligových duelů se Slavií nebodoval a nadále čeká na první výhru pod novým trenérem Davidem Horejšem. »Myslím, že červená karta byla, to ano. Ale ať si někdo všimne, kde zahrávali trestný kop. Postavil si to tam, kde mu to vyhovovalo na levou nohu. Ta ruka byla někde jinde, než se trestňák zahrával,« uvedl Hořejš. »Je to smůla. Šestá minuta a je po prakticky zápase. Na něco jsme se celý týden pečlivě připravovali a tohle to tu práci zhatilo,« dodal jablonecký kouč.

První body Pardubic

Pardubice získaly ve vršovickém azylu první body v sezoně. Slovan naopak jako dosud poslední neporažený tým přišel o stoprocentní bilanci. Utkání rozhodl vítěznou trefou v nastaveném čase úvodního dějství stoper Tomáš Vlček svou premiérovou ligovou brankou.

Poslední tři duely Pardubic s Libercem nabídly vždy minimálně čtyři branky, dnes to ale dlouho na přestřelku nevypadalo. Zápas nabral tempo až závěru úvodního dějství. Ve 43. minutě se odrazil po Helešicově dalekonosném pokusu míč k Hlavatému, který se v pokutovém území rychle zorientoval a připsal si druhý ligový gól v pardubickém dresu. Poprvé skóroval před necelými dvěma lety rovněž do sítě Slovanu.

V nastavení se navíc Vlček vytáhl při bránění Rondiče hluboko na polovinu soupeře, obral bosenského útočníka o míč, prodral se do zakončení a třetí ligový start ozdobil premiérovou brankou. »Viděl jsem, že Rondič byl zády a jediné, co může udělat, je dát si dotyk směrem ke své bráně. Zkusil jsem vypíchnout míč, a jakmile jsem byl před bránou, tak už jsem jen doufal, že to do ní spadne,« popsal jednadvacetiletý obránce, který hostuje na východu Čech ze Slavie.

Jen o jedno utkání více potřeboval k otevření střeleckého účtu v nejvyšší soutěži liberecký Kozák, jenž přišel na hřiště z lavičky hned po změně stran právě za Rondiče. Ve 48. minutě k němu propadl centrovaný míč a jednadvacetiletý kmenový hráč Sparty zblízka prostřelil Markoviče. Nejlepší ligová ofenziva ožila, ale vyrovnávací gól nebyl Slovanu přán.

»Jak jsem apeloval po výhře na Spartě, ať nelítáme v oblacích, tak teď jsme to už evidentně neuhlídali. Dnes si sem hráči přijeli zahrát fotbal a mysleli si, že to bude stačit,« zlobil se liberecký kouč Luboš Kozel na tiskové konferenci.

Slovácko zachránilo remízu

Fotbalisté Slovácka ve třetím kole první ligy v Českých Budějovicích zachránili remízu 2:2 a udrželi ligovou neporazitelnost. V úvodu poslal hosty do vedení Patrik Brandner, Jihočeši ještě do přestávky vyrovnali díky Lukáši Čmelíkovi a na začátku druhé půle ho napodobil spoluhráč Michal Škoda. V 83. minutě vyrovnal střídající Vlasij Sinjavskij, když už Českobudějovičtí dohrávali bez vyloučeného náhradníka Nicolase Pennera.

Trenér Slovácka Martin Svědík udělal v porovnání se čtvrteční odvetou 3. předkola Evropské ligy s Fenerbahce Istanbul (1:1) šest změn v základní sestavě. Mezi náhradníky nechal odpočívat například Kadlece, Petrželu nebo Trávníka. »Mně je jedno, jestli hrajeme doma nebo venku, v každém zápase chci od těch hráčů prostě víc,« nebyl s předvedenou hrou spokojený Svědík.

»Remíza je to zasloužená, bylo to velice kvalitní utkání, kdy se obě mužstva snažila o útočný fotbal. Pro nás to bylo opakovaně složitější, když jsme zase špatně vstoupili do utkání a po obdržené brance jsme se do zápasu těžko dostávali. Podobně brzy jsme dostali gól v minulém utkání se Spartou. A opakuje se to, protože v prvním zápase jsme nedostali gól jen proto, že nás podržel brankář,« připojil budějovický kouč Jozef Weber

Jankto si v závěru odbyl premiéru

Spartu poslal do vedení v 11. minutě Adam Karabec, v 70. minutě přidal pojistku Casper Höjer. Mezitím neproměnil sparťan Lukáš Juliš penaltu nařízenou po zbytečném faulu Vraštila na Hancka. Letenští vyhráli dvě kola po sobě, naopak Sigma podruhé za sebou v nejvyšší soutěži prohrála a opět 0:2. Na Letné dokonce ani jednou nevystřelila na bránu (bilance 5:0 pro domácí) a nekopala ani jediný roh.

Spartě přitom ze zdravotních důvodů chyběli například Haraslín, Pešek nebo Čvančara. Na lavičce začala nová posila Jankto. Reprezentační záložník přišel na Letnou tento týden na roční hostování s opcí ze španělského Getafe a dnes si zahrál na posledních deset minut. A i jeho výkon spadl do mozaiky povedeného vystoupení Letenských, kteří od září 2012 doma v lize s Olomoucí osmkrát za sebou neprohráli (z toho sedm vítězství). Pražané zvítězili na Letné po čtyřech soutěžních zápasech a v lize tam triumfovali po dvou porážkách.

»Prvních 15 až 20 minut se mi líbily, hráli jsme intenzivně jak v obraně, tak v útoku, dali jsme branku. S následnou fází zápasu jsem nebyl spokojený. Soupeř změnil rozestavení, takže nám chvíli trvalo, než se naši hráči tomu přizpůsobili. Když se to stalo, získali jsme zase naprostou kontrolu nad utkáním,« liboval si kouč Sparty Brian Priske.

Jeho protějšek Václav Jílek byl logicky méně spokojený. »Zasloužené vítězství Sparty. Špatně jsme vstoupili do utkání, zvolili jsme variantu se třemi obránci, ale úplně nám nevycházely presinkové situace, měli jsme hodně otevřené křídelní prostory. Sparta toho využívala a dostala se díky tomu do tlaku, byť si nejsem vědom, že by si vypracovala brankovou příležitost. Když jsme přešli na čtyři obránce, bylo to do konce poločasu naprosto vyrovnané utkání, měli jsme dobré pasáže na míči. Ale největší kámen úrazu byl v tom, že jsme nebyli dostatečně odhodlaní, ochotní a odvážní dojít si pro tu šanci, zakončit, vzít to na sebe a udělat rozdílovou věc, což byl v porovnání se Spartou obrovský rozdíl,« uznal Jílek.

* * *

FK Jablonec – Slavia Praha 2:3 (0:1)

Branky: 55. Polidar, 73. Chramosta – 8. Usor, 51. vlastní Hanuš, 61. Traoré. Rozhodčí: Szikszay – Mokrusch, Váňa – Franěk (video). ŽK: Jovovič, Sejk, Horejš (trenér) – Schranz, Mandous. ČK: 6. Surzyn (Jablonec). Diváci: 5238.

Jablonec: Hanuš – Surzyn, Hübschman, Heidenreich, Polidar – Považanec – Šulc (86. Malínský), Kratochvíl, Houska (72. Kubista), Jovovič (65. Černák) – Sejk (66. Chramosta). Trenér: Horejš.

Slavia: Mandous – Masopust (78. Olayinka), Kačaraba (59. Holeš), Santos, D. Jurásek – Ševčík (64. Hromada), Tiéhi – M. Jurásek, Usor (46. Šmiga), Schranz (46. Traoré) – Tecl. Trenér: Trpišovský.

FK Pardubice – Slovan Liberec 2:1 (2:0)

Branky: 43. Hlavatý, 45.+1 Vlček – 48. Kozák. Rozhodčí: Nehasil – Ratajová, Vyhnanovský – Zelinka (video). ŽK: Vlček, Hlavatý, Markovič, Kostka – Matoušek. Diváci: 967.

Pardubice: Markovič – Kostka, Vlček, Toml, Helešic (90.+2 Koukola) – Janošek – Tischler (12. Sychra), Solil, Hlavatý, Vacek (72. Mareš) – Černý (72. Červenka). Trenér: Novotný.

Liberec: Vliegen – Gebre Selassie, Talovjerov, Prebsl (46. Plechatý) – Matoušek (69. Rabušic), Červ, Mara (60. Doumbia), Frýdek, Preisler (60. Mészáros) – Van Buren, Rondič (46. Kozák). Trenér: Kozel.

Dynamo České Budějovice – 1. FC Slovácko 2:2 (1:1)

Branky: 19. Čmelík, 53. Škoda – 3. Brandner, 83. Sinjavskij. Rozhodčí: Starý – Vodrážka, Slavíček – Orel (video). ŽK: Havel – Kalabiška. ČK: 75. Penner (Č. Budějovice). Diváci: 3167.

Č. Budějovice: Šípoš – Čolič, Havel, Králik, Sladký – Grič (46. Hellebrand), Čavoš (88. Broukal) – Čmelík (67. Penner), Hora, Potočný (81. Vais) – Škoda (81. Hais). Trenér: Weber.

Slovácko: Ngyuen – Reinberk (78. Vecheta), Šimko (64. Hofmann), Daníček, Kalabiška – Kohút, Ljovin – Brandner (71. Sinjavskij), Mihálik, Holzer (63. Duskí) – Kozák (64. Šašinka). Trenér: Svědík.

Sparta Praha – Sigma Olomouc 2:0 (1:0)

Branky: 11. Karabec, 70. Höjer. Rozhodčí: Berka – Nádvorník, Vlček – Kocourek (video). ŽK: Pavelka, Karabec, Zelený – Chytil, Macík, Vraštil. Diváci: 14 259.

Sparta: Holec – Mejdr, Sörensen, Hancko, Höjer (80. Wiesner) – Pavelka (73. Zelený), Sadílek – Daněk, Karabec (80. Jankto), Minčev (46. Sáček) – Juliš (64. Drchal). Trenér: Priske.

Olomouc: Macík – Chvátal (46. Matoušek), Vraštil, Poulolo, Beneš, Zmrzlý – Zorvan, Breite, Vodháněl (69. Šíp), Navrátil (80. Zifčák) – Chytil (59. Růsek). Trenér: Jílek.