Sparta v Ostravě vládla a přiblížila se vedoucím Pardubicím. Litvínov obracel

Hokejisté Sparty si připsali další bodový úspěch v rámci série venkovních duelů. Ve Vítkovicích sice vyhráli »jen« 3:1, ale po většinu zápasu byli lepším celkem a trefovali tyče či vynikajícího domácího gólmana Klimeše. Ten paradoxně chytil hlavně ve třetí třetině několik tutovek Pražanů, aby v 47. minutě pustil za svá záda lehký puk po nenápadné střele Vladimíra Sobotky. To svítil na ukazateli skóre stav 1:1, takže šlo zároveň o vítěznou branku. Tu třetí dal při power play Ostravanů kapitán Sparty Michal Řepík.

»Bojovali jsme, po dlouhá době dali gól při hře pět na pět, ale nemáme ani bod. Sparta hrála dobře,« uznal vítkovický asistent Jiří Veber. »Máme po reprezentační přestávce sérii čtyř duelů venku, a tak jsme rádi, že se nám bodově daří a že jsme to tady urvali. Vypadalo to, že kdo dá první gól, vyhraje, jenž pak jsme udělali ve třetí třetině hned na úvod chybu a bylo vyrovnáno. Naštěstí jsme hráli dobře, vytvářeli si šance a vyhráli,« radoval se kouč Sparty Pavel Gross.

Sparta se na druhém místě přiblížila vedoucím Pardubicím, které prohrály v Brně 3:4 v prodloužení. Kometa přitom vedla nad lídrem již 2:0, pak se ve třetí části hry ujali vedení hosté v poměru 3:2, ale závěr patřil před vyprodanou halou domácím. A hlavní hrdina se jmenuje Kristián Pospíšil. Ten nejprve v čase 58:40 při power play utěšenou střelou srovnal, aby v prodloužení v čase 61:24 přihrál na vítěznou trefu Lukáše Cingela. Pražané tak ztrácejí na Dynamo pět bodů.

Naopak pekelný obrat dokázal dnes dovršit třetí Litvínov. V úvodu druhé třetiny prohrával s Karlovými Vary 0:3, ale k radosti domácího publika předvedl obrat doslova a do písmene pekelný. A to šesti brankami v řadě! Bodově největší zásluhu na tom měl britský útočník Liam Kirk, který dvakrát dokázal rozvlnit síť hostující svatyně. »Klobouk dolů před hráči, jak jsme se dokázali vrátit do zápasu a jaký jsme ukázali charakter,« radoval se litvínovský asistent David Kočí.

Zvrat ve skóre slaví i obhájce titulu z Třince, který vyhrál na ledě poslední Mladé Boleslavi 3:2 po samostatných nájezdech, ač první třetinu prohrál 0:2. Vrcholný výsledkový šok 21. kola ale nedopustil. Vítězný nájezd oslavil Libor Hudáček. »První třetina je pro nás velkým vykřičníkem, ale za další průběh utkání musím týmu pogratulovat,« řekl Zdeněk Moták, trenér Třince.

Překvapení se naopak dnes zrodilo pod Ještědem, kde kromě sněhové nadílky přijal bodový dárek i hostující Motor České Budějovice. Ten vyhrál 5:2 a ukončil čtyřzápasovou vítěznou sérii Liberce. Jihočeši uspěli venku poprvé po dlouhatánském čase – od 1. října, kdy pětkrát odjeli jako poražení.

Naopak Plzeň se stále trápí, když dnes podlehla již v pátém z posledních šesti utkání, z toho potřetí za sebou doma. Bylo to ale pořádně dramatické! Vyrovnaný zápas vyhrála hostující Olomouc 2:1 na samostatné nájezdy až v jedenácté sérii, kdy si vítěznou trefu do černého připsal do tabulek Silvestr Kusko.

Výsledek 2:1 se zrodil i v Hradci Králové, kde nedosáhlo na body předposlední Kladno. Vítězný gól dal odchovanec Rytířů Jan Eberle ve 33. minutě. Další extraligové duely uvidí fanoušci zase v neděli, kdy je na programu 22. kolo.

* * *

HC Vítkovice Ridera – HC Sparta Praha 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 41. Barinka (P. Zdráhal, Fridrich) – 36. Krejčík (Moravčík, Konečný), 47. Sobotka (Kempný, Mikliš), 59. Řepík (Buchtele, Irving). Rozhodčí: A. Jeřábek, Hradil – Ondráček, Rampír. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 6702.

BK Mladá Boleslav – HC Oceláři Třinec 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Skalický (Lantoši, Pyrochta), 13. Gewiese (Järvinen, Skalický) – 29. P. Vrána (Kundrátek, D. Voženílek), 42. Marian Adámek (A. Nestrašil), rozhodující sam. nájezd L. Hudáček. Rozhodčí: Kika, Obadal – Frodl, Lhotský. Vyloučení: 0:2. Bez využití. Diváci: 2976.

HC Verva Litvínov – HC Energie Karlovy Vary 6:4 (0:2, 4:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 25. Kirk (Hlava), 29. A. Kudrna (Jurčík), 31. Koblasa (O. Kaše), 36. Kirk (Zile, O. Kaše), 47. Zygmunt (Jurčík, A. Kudrna), 50. Abdul – 9. Černoch, 12. Hladonik (Zetterberg, Plutnar), 22. Koffer, 52. Stříteský (T. Rachůnek, Gríger). Rozhodčí: Hribik, Ondráček – J. Svoboda, Klouček. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:2. Diváci: 5094.

HC Škoda Plzeň – HC Olomouc 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Pour (Schleiss, A. Jiříček) – 16. Kunc (Rašner), rozhodující sam. nájezd Kusko. Rozhodčí: Jaroš, Květoň – Zíka, Šimánek. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 4064.

Bílí Tygři Liberec – Banes Motor České Budějovice 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 35. Rychlovský (Filippi, McCoshen), 47. Rychlovský (A. Najman) – 16. Vopelka (F. Přikryl, M. Beránek), 27. M. Doudera (Harris, D. Simon), 34. M. Beránek (D. Simon, Hovorka), 36. Ordoš (Gulaš, Pýcha), 56. Ordoš (Gulaš). Rozhodčí: Pražák, Cabák – Špůr, Thuma. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 5046.

Mountfield Hradec Králové – Rytíři Kladno 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Perret (Estephan, Jasper), 33. Eberle (R. Pavlík) – 6. Pytlík (Frolík, Dotchin). Rozhodčí: Mrkva, Pilný – Axman, Bohuněk. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 4351.

HC Kometa Brno – HC Dynamo Pardubice 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Kučeřík (J. Kos, Marcinko), 23. A. Zbořil (Flek, Ďaloga), 59. K. Pospíšil (Cingel), 62. Cingel (K. Pospíšil) – 25. R. Kousal (Radil), 43. M. Kaut (Paulovič), 49. Paulovič (T. Zohorna, T. Dvořák). Rozhodčí: Šindel, Vrba – Hnát, Hynek. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 7115.