Já Petrovi zlomenou nohu sádrovat nebudu

New York Times (NYT) přichází s novým vnímáním rusko-ukrajinského konfliktu. Pro fanatické šílence ze Strakovy akademie to je zřejmě obrovský šok. Jistě si teď dnem i nocí lámou hlavu nad tím, jak tohle všechno vysvětlí občanům, jak změní svoji rétoriku, aby nebyli v očích veřejnosti za úplné trotly. Neboť americký bratr mění slovník!

Cituji z NYT: »Rozhodující vítězství Ukrajiny nad Ruskem, které jí vrátí všechna území, jež Rusko získalo v roce 2014, je nereálným cílem. Rusko zůstává příliš silné. A pan Biden by též měl prezidentu Zelenskému a jeho lidem vysvětlit, že existují jisté hranice toho, kam až USA a NATO v konfrontaci s Ruskem mohou jít. Což se týká též dodávek zbraní, peněz a politické podpory. Je zcela nezbytné, aby si ukrajinská vláda uvědomila, že její rozhodnutí musí být založena na realistickém zhodnocení jejich prostředků a též toho, kolik další destrukce může Ukrajina ještě snést“.

Další zajímavé postřehy dodává k citovanému článku z New York Times známý americký komentátor John V. Walsh: »Až Volodomyr Zelensky bude tato slova číst, jistě mu nebude nejlíp. Hlas jeho pána mu totiž říká, že on sám bude muset nabídnout nějakou oběť, aby tak aspoň zčásti uchránil tvář USA. A při zvažování svých možností se jistě vrátí až do února 2014, kdy kyjevský Majdan vyvrcholil útěkem prezidenta Janukovyče z Ukrajiny…«

V očích úvodníkářů NYT se tato válka stala pro USA válkou vedenou cizíma rukama, konkrétně pak válkou s využitím Ukrajinců jako kanónenfutru. A snad i proto válkou, která se začíná vymykat kontrole. A tak mocnosti, které nám vládnou, změnily narativ. NYT nám např. nabízí tento: »Nedávná válečnická prohlášení z Washingtonu, např. výrok prezidenta Bidena, že Putin nemůže zůstat v úřadě, či výrok amerického ministra obrany Austina, že Rusko je třeba oslabit, či prohlášení mluvčí americké sněmovny reprezentantů Pelosiové, že USA budou podporovat Ukrajinu tak dlouho, dokud její vítězství nebude dosaženo, mohou sice i nadále tzv. zvedat morálku, ale v žádném případě nás nepřibližují k potřebným jednáním.«

Walsh přichází i s vlastním vysvětlením, která má logiku: »Mocnosti, které nám vládnou, uznaly, že Washington není na tuto širší válku ještě zcela připraven, a nařídily proto deníku New York Times, aby situaci vrátil zpět pod kontrolu.«

Přesně podle onoho zákona padajícího… – teď ony Welshem zmiňované »mocnosti« nařídí totéž Evropě. Ovšem s jejich pověstným cynismem – plácejte se v tom, jak umíte, my vás v tuto chvíli už nepotřebujeme. 

Zřejmě bude hodně veselo, až se v tom všichni ti fialoví vykulenci začnou plácat!

Budu-li parafrázovat K. H. Borovského, Petr ho neposlechl, s pány na led šel a teď si za ně nohu zláme. Já mu pomocnou ruku určitě nepodám.

Jan Čech

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy