Jak jen to ti soudruzi dělali…?

I po tisící prvé vyřčené a po tisíci prvé pravdivé…»Když vyrábíš zbraně, musíš vést války. Když vyrábíš léky, musíš vytvářet choroby. Když půjčuješ peníze, musíš vytvářet dluh. Když lžeš, potřebuješ novináře. Když potřebuješ, aby ti lidi zobali z ruky, musíš je nechat vyhladovět. Proto se děje to, co se děje.«

A děje se toho tolik, že od konce druhé světové války se toho tolik snad ani dohromady neudálo. Ve světě i u nás doma. Třeba když ministr zdravotnictví veřejně řekne, že… »Doba, kdy byl doktor v každé vísce se sto obyvateli, je nenávratně pryč.« Ono toho v té Válkově »každé vísce« za posledních 34 let zmizelo nenávratně víc – hospody, kam si chlapi chodili pokecat o fotbale a kde byla pěkně pohromadě k mání řemesla všeho druhu, obyčejné potraviny, ale také nákupní střediska, jesle, školky, školy, pošta, kulturní domy, akce Z, JZD a Státní statky, dopravní spojení s nejbližším okresním městem, pálení čarodějnic, vesnické plesy atd. Od listopadu 1989 se tu jen zdražuje, ruší, devastuje, zbídačuje, zadlužuje, demoralizuje, kriminalizuje… taky atd.

Válek v rozhovoru pro aktualne.zpravy.cz neříká jen to výše ocitované. Např. na otázku, zda si ve vládě zvládnou říct do očí i nepříjemné věci, odpovídá: »Slabostí naší vlády může být, že hledáme nejen řešení, které nám umožní vyhrát volby, ale i to, které umožní, aby se Česká republika měla dlouhodobě lépe. Nemůžeme uvažovat tak, že když se všechno prožere, utratí a rozdá, je to perfektní. Co potom naše děti a vnuci? Tak uvažovaly dvě předchozí vlády. A bolševici tak přemýšleli od roku 1945.«

George Orwell po sobě zanechal i toto myšlenkové dědictví: »Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají.« To do puntíku sedí nejen na současnou vládu, ale především na většinu společnosti – stačí si přečíst kousek internetové diskuse pod komentáři na jakákoli aktuální témata… Tam se to nenávistí vůči rozsévačům pravdy jen hemží. A přesně podle Orwella – čím dál od pravdy společnost je, tím brutálněji reaguje na ty, kteří ji říkají.

Kolik toho komunisti prožrali, utratili a rozdali, nevím, ale vím, že za komunistů byli na venkově obvoďáci, zubaři a dětští doktoři, fungovali hospody a potraviny, pošta, jesle, školky a školy, v kulturácích pořádal MNV týden co týden nějakou akci, o víkendech se chlapi oblékli do montérek, nafasovali lopaty a krumpáče a šli budovat svoji vesnici…

Takhle se, Válku, za těch odporných komunistů kradlo. Jak to jen ti soudruzi dělali, že tak dlouho (Válek uvádí od roku 1945) kradli bez zadlužování, všechno prožrali a utratili a rozdali a… venkov jen kvetl. A jézeďáci si doma pro vlastní potřebu vykrmovali družstevního čuníka družstevním krmivem a ještě dostávali naturálie. Myslí-li si někdo, že nikoli, žije v bludu. Nechť, jeho věc.

Ano, jaksi jsem od těch venkovských doktorů, kteří podle Válka nejsou a nebudu, odbočil jinam, ale ono vše souvisí se vším. Já vám, Válku, prozradím, proč tenhle průser s nedostatkem lékařů nastal – nejen venkovských.  Za těch nenáviděných komunistů se totiž plánovalo. Ministerstvo zdravotnictví (MZ) mělo přesné statistiky, kolik lékařů té dané specializace půjde v tom konkrétním roce do důchodu a kolik nových lékařů – specialistů daných oborů bude v jednotlivých nemocnicích a zdravotních střediscích zapotřebí. Podle toho se početně přijímali studenti na lékařské fakulty a ti po absolvování studia dostávali tzv. umístěnky, tzn., že MZ je poslalo tam, kde byli žádoucí. Tečka. Až tak jednoduché to bylo.

Jenže vaši předchůdci toto vše po listopadu 1989 zrušili, nikdo nic nemusel, každý si mohl dělat, co se mu zachtělo, plánování bylo div ne sprosté slovo a socialistický přežitek – samospasitelem se stal TRH. Jinými slovy – ze zdravotnictví se vybudoval byznys, z lékařů se stali standardní soukromí podnikatelé – a kdo by chtěl podnikat na vesnici a koukat se do krku malému Honzíkovi, zda nemá angínu, že? Výsledek se dostavil v té nejděsivější podobě – soukromí lékaři kšeftují s lidským zdravím jako s jakoukoli jinou podnikatelskou komoditou a na osmdesátiletou babičku z Horní Dolní se*e pes. Kruté, avšak reálné. Aspoň nám, Válku, nelžete a nedělejte voly z nás, kteří víme, že jedna plus jedna jsou za každých okolností dvě.

Jan Čech

Související články

10 KOMENTÁŘŮ

  1. Ale Frondo, to není pověra, je faktem, že Československo patřilo před 2.sv.válkou na 9 místo na světě, naopak pověrou je že socialismus, či jeho další stupeň komunismus je neúspěšnějsí ekonomický systém. |Mimochodem právě úspěšnost průmysl před válkou jste využívali v propagandě jak jsme uměli vyrobit vše od jehly po lokomotivu, ale vše byly znárodněné podniky, třeba krásný příklad je ČKD Dukla, to je ukázka i zneužité značky a jmen majitelů

  2. Izraelci lžou jako český Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel:

    ❗️Novinářka CNN Sarah Sidnerová se veřejně omluvila za to, že odvysílala falešné informace o bezhlavých dětech.

    „Včera, když jsme byli v živém televizním vysílání, úřad izraelského premiéra oznámil, že potvrdili, že Hamás uřezává hlavy dětem. Dnes však izraelské úřady tvrdí, že nemohou potvrdit informace o popravených dětech. Od této chvíle musím být opatrný s formulacemi. Omlouvám se.“

    🕊 PUTIN na Telegramu — Přihlásit se k odběru

  3. 1 číslo – za posledních 30 let se zvýšil průměrná délka dožití o 7 let. Přes všechny problémy to je skvělá vizitka našeho zdravotnictví.
    V jednom má to individuum, které si dalo nevímproč pseudonym Čech, ale pravdu. „Když lžeš, potřebuješ novináře“. Pro pseudonovináře tohoto webu to platí na 100%.

    • Brázda, vyšší věk dožití je zásluhou především předlistopadového socialismu, který o lidi pečoval, ne jako dnes, kdy lidé trpí ve Fialově bídě a drahotě.
      Dnes se na vyšším věku některých důchodců projevila socialistická péče o lidi, kterou si polistopadový kapitalismus přivlastňuje. Tak tady Brázda přestaň lhát a psát havlovské bludy, to ti jde Brázda dobře.

      • Lžete jen Vy, v od 70let jste se starali tak, že dálka dožití stagnovala nebo rostla velice pomalu a růst začala až po roce 90, z ničené životní prostředi, nedostatek léků, přístrojů a všeobecné korupce ve zdravotnictví byla i předmětem „kontruktivní“ kritiky v TV seriálech, na schůzích KSČ a v Dikobrazu. Čím vysvětlíte rozdíl mezi délkou dožití v západních zemích a ČSSR před rokem 89, když start měli po válce všichni shodný?

        • Josef, je další blábolista na oblíbené téma pravdoláskařů a havlistických demagogů o věku dožití. Trvám na tom, co jsem řekl (13:32). Efekt zdraví a zdravého života za socialismu se projevil po listopadovém puči 1989. Dnešní potravinové šunty ze Západu zdraví nepřidají, i kdyby se Brázda a Josef ve lhaní přetrhli.

        • „Zničené životní prostředí, nedostatek léků, přístrojů a všeobecná korupce ve zdravotnictví“ Chvályhodná sebekritika, jen tak dál. Chybí nejenom penicilín a řada dalších léků, ale i celaskon měl výpadek. Chtěl jsem se objednat na různá preventivní vyšetření – obvykle za půl roku – je nedostatek doktorů i přístrojů. Tedy pro nás obyčejné lidi.

          Na dožití má prý největší vliv životospráva, tedy věc každého jednotlivce, nikoliv režimu. Start neměli po válce všichni shodný, Západ byl (a stále je) bohatší, se všemi důsledky.

          Proč se ale zrovna v Československu projevila „epidemie“ kadriovaskulárních chorob v 70. a 80. letech, když i lidé v jiných zemích nedodržovali správnou životosprávu? Na to jsme nedostali rozumnou odpověď, jen pravičáckou propagandu. Osobně se domnívám, že je za tím ve značné míře konzumace nekvalitních tuků za krize 30. let a za války z řepky s kyselinou erukovou. Důsledky se projevily o desítky let později. Jiné země tolik řepkového oleje nepoužívají, také jedí víc mořských ryb… Po válce byla zavedena řepka nízkoeruková, takže „epidemie“ kardiovaskulárních chorob začala sama od sebe odeznívat, shodou okolností od konce 80. let. Buržoazní režim naopak zlepšování situace brzdil propagandou „anticholesterolového průmyslu“, na čemž se mnozí napakovali, přitom náš tisk psal už v 80. letech, že zvýšený cholesterol je důsledkem, nikoliv příčinou nemoci.

        • Svatý Václave a Frondo, po válce jako součást západu jsme byli mezi nejbohatšími a naše země nebyla válkou zničena, přesto to nechápete. A ta dobrá úroveň všeho včetně zdravotnictví se projevovala postupným zaostáváním doby dožití proti západu, aby po roce 90 začala postupně růst, no to je výkon. A nekupujte šunty, pokud víte, že kg vepřového stojí 120 kč, tak asi sekaná 120 Kč z kg asi nebude to pravé, ale na rozdíl od dob kdy jste plánovali máme možnost volby a od všeho je zde více druhů

  4. Ono se totiž stalo to ,že po roce 1989 se otevřely hranice a jakoby normální československý mozek byl vyfouknut a zůstala splasklá dutá dyně.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy