Home Názory Michael Kocáb jako Lee Harvey Oswald

Michael Kocáb jako Lee Harvey Oswald

Pavel Votruba

Šířeji a metaforicky a s patřičnou nadsázkou pojato, byl to Pražský výběr (sic ric pic…), který odsud »vypoklonkoval« sovětské vojsko. Výběrový frontman Michael Kocáb, tak je to samozřejmě úplně přesné. Přesné hlavně pro ty, kteří pořád ještě věří na tuhle pohádku pro dospělé… Vlastně dneska už i pro děti, které jí jsou krmeny v rámci učebních osnov základního školství.

Ani ta nejvíce duchaprostá pohádka není tolik duchaprostá, jako ta o Kocábovi a úprku sovětských vojáků z ČSSR. To už je uvěřitelnější, že když statečný myslivec rozpáral břicho nenažranému vlkovi, vyskočily odtud svěží jako ukrajinská protiofenziva Karkulka a babička. Dokonce i ten košíček s dobrotami vyvázl bez úhony…

Živě si představuji, jak se vojenská světová velmoc, v inkriminované události reprezentována velitelem Střední skupiny Sovětských vojsk v Československu generálporučíkem Eduardem Vorobjovem, nekoordinovaně, strachy omdlévajíc, hroutí na kolena před rockerem z Pražského výběru. Notabene… černé, dlouhé, kožené mantly nosily svého času také tzv. elity, nacistické, a sovětská armáda před nimi nikdy nepoklekla. Ony, ty nacistické elity, před rudoarmějci však ano, a v Berlíně 2. května 1945 definitivně.

Náš Míšael je takový český Lee Harvey Oswald. Tomu taky dali do ruky nabitou zbraň a řekli mu, tohle zmáčkni, až uvidíš tady toho chlapa. O víc se nestarej. Kocáb dostal stejnou »pistoli«. I on jenom »střílel«, ale tu bouchačku mu nabil někdo úplně jiný… Kocábovi ani náboje navíc nedali do rukou, aby nestřílel zbytečně, kdyby náhodou až moc začal věřit tomu, že právě on v daný moment hýbe kolem dějin.

Proč to zmiňuji? Protože včera, 25. června, uplynulo na den přesně 32 let, kdy již zmíněný generál Vorobjov oznámil na Pražském hradě zrádci národa, prezidentu Havlovi, že odchod sovětských vojsk z Československa byl ukončen.

A co všechno se kromě dalšího od té doby událo? Kocáb se vepsal do učebnic dějepisu a česká země s plnou parádou vpochodovala do řitního otvoru Severoatlantické aliance. Zatímco přítomnost sovětské armády ekonomickou prosperitu tehdejší Československé socialistické republiky nijak vážně neohrožovala, chystaná přítomnost amerických vojáků nás nejen ekonomicky dorazí. Docela zásadní rozdíl, nemyslíte?

Pavel Votruba

1 KOMENTÁŘ

  1. Co si myslíte že by se změnilo, kdyby volby vyhrál Babiš a válečný štváč Pavel by prohrál?
    Nezměnilo by se vůbec nic a všechno by v ČR probíhalo úplně stejně jako teď za Pavla. Babiš by nás nacpal do chřtánu USA jako to teď dělá Pavel. Schillerová z ANO se už nechala slyšet, že ANO bude v parlamentu hlasovat pro okupační smlouvu s USA, která tak bude ze strany ČR schválena ústavní většinou.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here