Ústavní soud vzkázal: Benešovy dekrety nejsou nedotknutelné – zní titulek komentáře na medium.seznam.cz (jak jsem před časem napsal, druhém fóru24.cz).

Dozvěděla jsem se, že: »Ten (Ústavní soud – ÚS) jasně vzkázal soudům nižších instancí, že dekrety prezidenta republiky Edvarda Beneše nejsou žádnou modlou, na níž je možné se alibisticky a formálně odvolávat, ale je potřeba se zabývat jednotlivými případy a v kauzách, kde prokazatelné došlo k jejich zneužití, se musí křivda napravit.«

V citovaném komentáři se dále píše, že kauza se dotýká Cisterciáckého opatství ve Vyšším Brodě a že podle ÚS bylo použití dekretů politicky zneužito a řád tak může získat v restituci zpět zhruba 2000 hektarů pozemků. »Toto je velmi klíčové rozhodnutí Ústavního soudu,« lebedí si autor textu Jan Ziegler.

Jde mi z toho mráz po zádech a naskakuje husí kůže, byť toto se dalo čekat. Že s Fialovou vládou a jeho dávnými čilými a dodnes činnými kontakty se šéfem sudetských Němců Posseltem přijdou na řadu i Benešovy dekrety. A společnost to přijme bez odporu – naopak: bude ještě takové konání velebit. Protože je k tomu náležitě připravena.

Ilustrační foto

Jen si vezměte, čeho všeho se tu »cizáci« se souhlasem všech polistopadových kabinetů dotýkali… Začali samozřejmě opatrněji, vypouštěli lakmusové papírky, testovali reakce veřejnosti. Ta byla v počátku totálně opilá tzv. pádem komunismu, tak rozjeli dehonestační strategii ve smyslu, že vše – průmysl a zemědělství především – jsou po komunistech před totálním kolapsem a že nutně potřebují injektážovat zahraničním kapitálem. To prošlo za potlesku, takže pád do propasti odstartoval veleúspěšně, byv posvěcen hlasem lidu.

Ruku v ruce s tím se napadrť rozmlátila JZD a státní statky s odůvodněním, že vyrábíme draze a že si vše potřebné dovezeme levněji. Abych to zkrátila – k tomu se pozvolna roztáčela kola protiruské nenávisti, čehož důsledkem je vznik proukrajinského fan-clubu jménem České republika.

Natvrdo tím sděluji, že otázka zrušení Benešových dekretů není otázkou, ale konstatováním. Otázkou je pouze čas – kdy? Přirozeně se tak nestane ze dne na den, ale i tady půjde o postupný, avšak důsledný proces – stejně jako ve všech případech, které v tomto komentáři zmiňuji. Téhle zdivočelé zvěři není absolutně nic cizího, notabene když tomu cizímu nás bez mrknutí oka ne prodali, ale darovali.

Všeho zásadního se již dotkli, poslední nedotčené jsou právě Benešovy dekrety – byť už ani to neplatí stoprocentně.

Marie Krejčíková

3 KOMENTÁŘE

 1. Zrušení Benešových dekretů prý mohou provést TŘI soudci (?) Ústavního soudu
  ——-
  Knížecí rod Lichtenštejnů se domáhá majetku zabaveného Benešovými dekrety už od převratu.
  Ústavnř soud v květnu kauzu opět smetl ze stolu. Ne všichni soudci ale mají tento NÁZOR Ústavní soud vyhlásil 10. května 2023 rozhodnutí ve věci ústavní stížnosti Lichtenštejnů v kauze týkající se
  pozemků v okrese Kolín. Zatímco dva soudci hlasovali proti vrácení, ústavní soudce DAVID UHLÍŘ vyjádřil v rozsudku svůj zásadní nesouhlas s dosavadním rozhodováním českých soudů, Podle p. Uhlíře Benešovy dekrety na Lictenštejny neplatí a mají se tedy ,
  podle něj, v případě Lictenštejnů ZRUŠIT.
  Podle zákona o restitucích (o zmírnění následků některých majetkových křivd ) je mezí pro restituce 25. únor 1948 – i tento zákon pan Uhlíř, pro Lictenštejny, ZRUŠIL . Za pozornost stojí, jak snadno a rychle může několik osob na základě svého SOUKROMÉHO NÁZORU, Benešovy dekrety zrušit

 2. T.zv. soudci Ústavního soudu nejsou oprávněni měnit Ústavu ani zákony. Tím že to dělají ztratili postavení soudců a podle mne se stali pachateli trestného činu podvodu. O zákonech a Ústavě, chceme li si hrát na demokracii, může rozhodovat JEN parlament a v mezích zákona senát. Rozhodnutí soudců, není li v souladu se zákony nebo s Ústavou je rozhodnutím nebo dokonce jen názorem SOUKROMÝCH osob a je, z právního hlediska, neplatné.

 3. Nedotknutelného je toho až dost: pochybné „soukromé vlastnictví“ získané v rozprivatizaci našeho národního majetku, „euroatlantická orientace“, podezřelé smlouvy uzavřené Kalouskem atd.

  Zatím.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here