Na Slunci došlo ke dvěma silným erupcím. Trvaly 31 a 20 minut

Ráno 15. prosince došlo na Slunci ke dvěma silným erupcím třídy M, informuje Heliogeofyzikální služba Ústavu aplikované geofyziky.

»Dne 15. prosince byla v rentgenovém pásmu ve skupině skvrn 3514 (N03W61) zaregistrována erupce M6.3 s trváním 31 minut, následně byla v rentgenovém pásmu ve skupině skvrn 3514 (N03W63) zaregistrována erupce M6.9 s trváním 20 minut,« uvádí se ve zprávě.

Již dříve bylo oznámeno, že 14. prosince odborníci zaznamenali nejsilnější sluneční erupci třídy X2,9 za posledních několik let, která již vedla k »vniknutí proudů nízkoenergetických protonů do blízkozemního prostoru«.

Podle údajů z monitorování kosmického počasí dosáhl nyní dopad rentgenových výbuchů na zemskou ionosféru silného stupně R3 na stupnici 5 ukazatelů, kde R1 je slabý a R5 extrémní.

Stupeň R3 znamená, že je možné dlouhodobé narušení nízkofrekvenční rádiové komunikace na Zemi, což vede k chybám v určování polohy lodí a letadel, a také výskyt rozsáhlých oblastí narušení ve vysokofrekvenčním pásmu na osvětlené straně planety a s tím spojené případy ztráty rádiového spojení s loděmi a letadly během jedné hodiny.

Sluneční erupce se dělí do pěti tříd podle síly rentgenového záření: A, B, C, M a X. Minimální třída A0.0 odpovídá výkonu záření na oběžné dráze Země 10 nanowattů na metr čtvereční. S přechodem na další písmeno se výkon zvyšuje desetinásobně. Vzplanutí obvykle doprovází emise sluneční plazmy, jejíž oblaka, která se dostanou k Zemi, mohou vyvolat magnetické bouře.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy